Tip redakcii
 

Vzťah je celá veda, niekedy pomôže aj príručka ekonómie

Ak vám to spolu neklape, preštudujte si učebnicu ekonómie. Vidíte dobre – ekonómie. Lebo aj manželský sex môže mať ekonomické zákulisie a jeho absencia trhové riešenia.

18. júla 2013, 09:00
Vo vzťahu vám môže pomôcť aj príručka ekonómie

Vo vzťahu vám môže pomôcť aj príručka ekonómie

Autor: profimedia.sk

Asi ste na tom podobne ako väčšina bežných ľudí. Ekonómia je pre vás jedna veľká španielska dedina, ktorej nerozumiete, a ešte je aj nudná. No vedeli ste, že ak jej základné princípy prenesiete do normálneho života, môže slúžiť ako prvá pomoc? S nápadom pozrieť sa na svet okolo seba očami ekonómie prišli ako prví ekonóm Steven D. Levitt a novinár Stephen J. Dubner. Výsledok? Nová odnož vedy – freakconomics, ktorá rýchlo obletela celý svet a uhniezdila sa aj v našich zemepísnych šírkach, konkrétne v hlave ekonóma a novinára Lukáša Kovandu. Ak vás vždy trápili otázky ako prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé, možno by ste mali dať ekonomickej vede druhú šancu...

Prečo sa kaša neje horúca?

Ak sa do vzťahu pletie ekonomický pojem zvaný averzia voči strate, býva oheň na streche. Zrazu sme ochotní hádať sa celú noc a vyhadzovať si na oči aj prastaré hriechy len preto, že v hádke odmietame prehrať. Nepripustíme kompromis, neospravedlníme sa, pretože nechceme stratiť tvár. Okrem toho, že frflaním a šikanovaním u partnera nič nedosiahneme, ešte to nahlodá aj vzťah. Tu pomôže pravidlo 24 hodín. Ak ste na partnera nazlostená, nereagujte hneď, ale počkajte aspoň do ďalšieho rána. Ak emócie dovtedy vyprchajú, znamená to, že šlo len o banalitu. Ak vás to však stále trápi, porozprávajte sa, ale bez prehnaných emócií.

Dôležité pojmy: Averzia voči strate – sklon ohrozeného jedinca k iracionálnemu konaniu.

Aj menštruačné cykly hýbu ekonomikou

Súčasné ekonomické výskumy prišli nedávno na prevratnú vec! Spotrebiteľské správanie žien vraj nie je len výsledkom ich racionálneho úsudku, ale hlavne podvedomých pochodov pod vplyvom hormónov, lepšie povedané, momentálnej fázy menštruačného cyklu. Štúdia Minnesotskej univerzity jasne hovorí, že ovulujúce ženy to podvedome ťahá k nákupu vyzývavejšieho oblečenia! A na horúce módne vychytávky nesiahajú preto, aby sa páčili mužom, ale aby zatienili svoje konkurentky. Povedané po lopate: keď si ovulujúca žena v kabínke skúša sexi šaty, v mysli sa porovnáva s ostatnými ženami.

Výskum však odhalil aj zaujímavý poznatok, ktorému sa v ekonomickej terminológii hovorí dynamická nekonzistencia. Že ženy sa najprv premávajú v sexi šatočkách, aby sa hneď nato sťažovali, ako im páni lascívne nazerajú do výstrihu. Čo sa z toho naučiť? Takže, milé dámy, ak si naozaj chcete našetriť na letnú dovolenku, nechoďte počas svojich plodných dní do obchodov, veď vášho chlapa aj tak najviac poteší, keď budete nahá.

Dôležité pojmy: Dynamická nekonzistencia – situácia, keď sa názory jedinca náhle zmenia zo sekundy na sekundu.

Tučné dievčatá sú „lacnejšie“

Vedci na poli vzťahov rozlišujú dva trhy – trh s vážnymi a trh so sexuálnymi partnermi. Ľudia na týchto trhoch hľadajú čo najatraktívnejších jedincov preto, aby dosiahli spoločenskú reputáciu. Preložené do jednoduchého slovníka, čím krajší partner, tým viac obdivných pohľadov a tým vyšší status v spoločnosti. Obézne dievčatá vedia, že na trhu s vážnymi partnermi nemajú také šance, a tak sa ponúkajú na trhu so sexuálnymi partnermi. Čo im chýba vo fyzickej príťažlivosti, to kompenzujú povoľnosťou. Okrem toho ekonomický výskum dokazuje, že obezita má zlý vplyv na životnú spokojnosť.

Napríklad, ak priemerná Slovenka priberie osem kíl, musí sa jej príjem zvýšiť o 513 eur, aby bola v živote rovnako spokojná ako predtým, než pribrala. Osem kíl je teda zameniteľných s 513 eurami na výplatnej páske. Tučné dievčatá sú možno lacnejšie, no do budúcnosti predstavujú vyššie náklady. Ekonómia teda hovorí jasne, ak si chcete svojho partnera udržať a nažívať v šťastnom vzťahu, strážte si figúru. So štíhlou postavou stúpnete na cene aj bez toho, aby ste sa išli v robote pretrhnúť. Len pozor, aby ste to s diétami neprehnali. Anorektické tvary sa z trhu partnerov presúvajú na trhy s vešiakmi.

Dôležité pojmy: Zameniteľnosť (trade off) – strata istej kvality za súčasného získania inej kvality.

Manželstvo je dlhodobá investícia

Nové odvetvie ekonómie zvanej vzťahonómia upozorňuje na to, ako zužitkovať obmedzené množstvo času, energie, peňazí a libida, aby partnerský zväzok prekvital. Americké autorky dnes už svetovo preslávenej a akceptovanej teórie (Vzťahonómia získala roku 2011 ocenenie ako Kniha roka o partnerských vzťahoch) Paula Szuchman a Jenny Anderson celé desaťroča pracovali pre Wall Street Journal a New York Times, kde sa to len tak hemží burzovými indexmi. Aj preto manželstvo chápu ako „dlhodobú investíciu, ktorej sa nevzdáte v čase krízy, poklesu výnosov či protestov zo strany akcionárov“.

Nikde sa síce nepíše, aké úspechy tie dámy zožínajú v oblasti súkromných vzťahov, ale ich rady majú logiku. Zdá sa, že rozum naozaj nemusí byť nepriateľom lásky, práve naopak, pri pochopení niekoľkých základných pravidiel dokáže udržiavať jej plameň. Či už ste (ne)šťastne vydaté, zadané, alebo by ste sa v budúcnosti rady k nejakým záväzkom dopracovali, naučte sa tieto ekonomické pojmy.

Prečo muža nenútiť umývať riad

V mnohých vzťahoch nastanú prvé problémy, keď pár začne spolu bývať. Odrazu musia spoločne prať, upratovať, žehliť a o povinnosti sa treba podeliť. Problémom sa vyhnete, ak pochopíte, že domácnosť nemôže fungovať podľa toho, ako si myslíte, že by mala fungovať, ale tak, ako to funguje najlepšie. Čo môže znamenať, že domáce práce sa nemusia zákonite deliť na polovicu. Existuje totiž čosi ako metóda komparatívnej výhody, ktorá hovorí, že si vezmete na starosti tie úlohy, ktoré zvládate v porovnaní s vašou polovičkou lepšie.

Každý jednoducho urobí to, čo mu ide viac od ruky. Nehnevajte sa na chlapa, že nevie zložiť bielizeň, pretože vy zase nenavaríte taký dobrý obed. Ak sa bez frflania pustíte do práce, ktorá vám nezaberie toľko energie ako jemu, okamžite zbadáte výhody. Napríklad sa nemusíte pozerať, ako sa váš drahý desať minút babre s jedným tanierom a plytvá vodou, a potom vám ostane viac času… veď vy už viete na čo.

Dôležité pojmy: Komparatívna výhoda – schopnosť vyrobiť niečo s najnižšími možnými nákladmi.

Peňaženka ovplyvňuje ženský orgazmus

Poznáte to: Pôvabná slečna zvíťazí v niektorej zo súťaží krásy a krátko nato padne do náručia zámožného milenca, ktorým bleskovo nahradí svojho bývalého frajera, najčastejšie zo študentských čias. Rytmus môže zlatokopkám nadávať, koľko chce, ekonomická veda dokázala, že hlavným motívom takéhoto správania nie je honba za majetkom, ale oveľa hlbšie potešenie. A za hĺbkové potešenie duše sa nepovažuje nič iné než sex. Vedci Thomas Polett a Daniel Nettle totiž pri svojich výskumoch zistili, že kvalita ženského orgazmu stúpa s hrúbkou partnerovej peňaženky.

Žena sa v náručí bohatého muža cíti dobre nie preto, že ide po peniazoch, len ju jednoducho sex s ním viac baví. Čím viac má toho chlap na konte, tým je schopnejší v konkurenčom boji. Zariadila to tak príroda, ktorá sa v súlade so sexuálnou selekciou teší, keď sa množia práve tí najschopnejší jedinci. Čo sa z toho naučiť? Ak vám vyčíta slabú sexuálnu aktivitu, odkážte mu, nech sa najprv chlapec pozrie do peňaženky a niečo s tým urobí.

Dôležité pojmy: Sexuálna selekcia – vychádza z pozorovania, že mnoho živočíchov má schopnosti, ktorých základnou funkciou nie je prežitie, ale reprodukčný úspech.

Ako partnera donútiť, aby robil, čo chcete

Je veľa spôsobov, ako partnera postrčiť k aktivite, ale rýpanie ani šikanovanie medzi ne nepatria. Dokonca ani trest, že s ním nebudete spať, nie je ten správny stimul. Najviac zaberá oceňovanie a chválenie. Taktiež môžete niečo ponúknuť na revanš. Dobré pečené mäso za slepotu voči pohybom na kreditke. Zmyselná masáž za umyté schody. Pomáha aj presviedčanie, ako môže byť daná činnosť prínosná pre oboch. Odpusť si to pečené mäso (= zhoď brucho) a budeš mať lepšiu kondičku v posteli. Ak očakávate pozornosť, buďte pozorné tiež.

Chcete, aby sa viac staral o vašu rozkoš? Nezanedbávajte jeho pýchu. A tak ďalej, možností je veľa. Ak chcete mať doma namiesto domestikovaného trdla silného hrdinu, nedržte ho na povrázku. Ak chcete, aby vás oprel ako Mr. Grey, provokujte jeho fantáziu. Ak snívate o džentlmenovi, netvárte sa, že všetko spravíte najlepšie sama. Neštekajte po ňom ako po psovi, ak chcete, aby sa v posteli menil na neskrotné zviera. A ak túžite, aby sa o vás s láskou staral, začnite sa najskôr starať vy o neho a určite to pochopí. Tak čo, už viete, načo je ekonómia dobrá v láske?

Ako sa častejšie milovať

Šťastné páry sa milujú častejšie a čím viac sa milujú, tým sú vo vzťahu spokojnejší. Keď je sex taký stmeľovač vzťahu, prečo jeho silu nevyužívať častejšie? Áno, tie výhovorky poznáme – nemám na to čas, chýba mi energia, nemám na neho chuť, lebo ma naštval. Ekonómia má však aj na tento problém svoje riešenia, a hneď štyri! 1 Zvýšte transparentnosť – Ak sa o svojom sexuálnom živote s partnerom otvorene nerozprávate, nikdy sa nezlepší. 2 Zmena návykov – Keď si na niečo zvykneme, ťažko to zmeníme.

Dohodnite sa, že budete spolu spávať aspoň trikrát do týždňa a skúste to dodržať. 3 Zníženie nákladov – Zmierte sa s tým, že pri deťoch a iných povinnostiach nemôže byť sex taký ako „za mlada“, keď ste sa milovali celé hodiny pri sviečkach po romantickej večeri. Aj rýchlovky majú svoje čaro. 4 Vysielanie signálov – Signály váš ušetria trápnych situácií, keď o sex žiadate. Signálom môže byť, keď sa k nemu pritúlite, keď vám začne masírovať krk alebo si k telke otvoríte víno...

Dôležité pojmy:

  • Ponuka – množstvo konkrétneho statku, ktoré je predávajúci ochotný predať na trhu za určitú cenu; ide o úmysel predať.
  • Dopyt – množstvo konkrétneho statku, ktoré je kupujúci ochotný kúpiť na trhu za určitú cenu; ide o úmysel nakúpiť.

Autor: EMMA/ Zuzana Greizingerová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Vzťah je celá veda, niekedy pomôže aj príručka ekonómie
EMMA/ Zuzana Greizingerová