Tip redakcii
 

Vzťah on a off: Keď nedokážete byť spolu ani bez seba

Rozchod, zmierenie, rozchod a opäť zmierenie a stále dokola. Ako dlho takýto vzťah vydrží?

12. júna 2013, 09:00
Neviete byť spolu, ale ani bez seba?

Neviete byť spolu, ale ani bez seba?

Autor: profimedia.sk

Áno, rozísť sa a potom sa dať opäť dohromady je normálne. A podobnou situáciou prejdú mnohé páry. Ibaže niektoré takto fungujú stále. Alebo skôr nefungujú. Angličtina na to má veľmi výstižný výraz – vzťahy „on“ a „off“. Je to čosi ako elektrický vypínač. Keď ste spolu, je svetlo, ak sa rozídete, je tma. Lenže ak v takomto type vzťahového režimu existujete permanentne, asi to bude spôsobovať problémy. Vášmu okoliu a spoločenskému kruhu napríklad.

Hodí sa, aby vás predstavili tomu super novému kolegovi alebo nie? Vaši dobrí priatelia a rodina totiž nikdy nevedia, či ste oficiálne zadaná, alebo single. Treba pozvať na promóciu vášho mladšieho brata aj vášho frajera? Ste práve spolu alebo od seba? O spoločenský zmätok tu až tak veľmi nejde, ten zmätok v duši je ešte horší. Efektívne si s tým poradil asi iba Facebook, tam si môžete do kolónky „stav“ uviesť „Je to komplikované“.

Vzrušujúca dráma

Niekedy sa jednoducho bojíte záväzkov, niekedy na normálny vzťah nemáte čas. A potom sú tu ľudia, čo viac než čokoľvek iné milujú drámu. Tak ako Lenka, ktorá so svojím „on a off“ priateľom premárnila desať rokov života. „Na jednej strane stála priam živočíšna príťažlivosť a sexuálna vášeň. Na druhej strane dve tvrdohlavé povahy,“ spomína Lenka. „Ako sme sa od prvého dňa vášnivo milovali, tak sme sa vedeli vášnivo hádať. Že sa obzrel za inou ženou, že som išla flámovať s kamoškami a prišla domov o piatej ráno. Mali sme rozdielne názory takmer na všetko. Na politiku, náboženstvo, rozdelenie povinností a kompetencií medzi pohlaviami. Do krvi sme sa dokázali pohádať ešte aj o tom, či je lepšie chovať mačku alebo psa.“

Prvý raz sa rozišli asi po dvoch mesiacoch. Potom na seba o pár dní náhodou narazili v bare a spadli do toho znovu. Odvtedy sa to opakovalo so železnou pravidelnosťou. Obrovská hádka, rozchod. „Niekde sme na seba opäť narazili, alebo jeden z nás nevydržal a zdvihol telefón. Zo začiatku mi to celkom vyhovovalo, tá neustála dráma bola úžasne vzrušujúca. A najlepšie na našom vzťahu bolo práve zmierovanie.“

Odídený vlak

Prvých pár rokov Lenka teda išla s prúdom. Chvíľu bola šťastná, chvíľu sa trápila, potom bola opäť šťastná. Svoj vzťah-nevzťah začala prehodnocovať až vtedy, keď si jej kamarátky začali s partnermi hľadať prvé podnájmy a zrazu tu boli pozvánky na svadby. Aj preto čoraz viac pochybovala, či sedí v tom správnom vlaku, no Jožo, jej „on a off“ priateľ, ju presvedčil, že im je spolu takto fajn. Že oni nie sú totiž ako ostatní. „Chvíľu som sa búrila, niekoľkokrát sa s ním rozišla, lebo do mňa hustili kamošky aj rodičia. Lenže v našom prípade jeden rozchod hore-dole nevyriešil celkom nič. A tak som sa postupne zmierila s tým, že sa milujeme, ale keďže nie sme ,ako iní‘, nikdy nebudeme klasický pár.“

Ibaže potom sa stalo niečo, čo Lenka nečakala. Tentoraz sa chcel rozísť Jožo. V ich prípade nič nové, ale... „Ja som okamžite vycítila, že tentoraz je to navždy. Nebolo to po žiadnej hádke. Povedal, že už ďalej nevládze. V skutočnosti stretol inú ženu. Po dvoch mesiacoch sa zasnúbili, po pol roku bola svadba. Sú spolu dodnes a nedávno sa im narodili dvojičky.“ Problém teda nebol v tom, že by títo dvaja neboli na klasické partnerstvo vhodné typy, to len Lenka nebola vhodná pre Jožka. Lebo keď ten „správny typ“ stretol, zo záväzkov už strach nemal.

„A vtedy mi to došlo. Dvanásť rokov ma vodil za nos, využíval ako sexuálnu hračku aj kamošku na zábavu a do zlého počasia. A potom ma bez mihnutia oka odhodil ako špinavú handru. V tridsiatich šiestich som ostala sama. Ušiel mi vlak – mám mizivú šancu stretnúť niekoho lepšieho a ešte mizivejšiu mať deti. Bola som poriadne hlúpa.“

Predlžovanie agónie

On a off vzťahy môžu ponúkať sexi drámu a korenie pre televízne seriály, veď podobne to fungovalo aj u Carrie a Pána Božského, no v bežnom živote sú veľmi bolestné a nezdravé. „Minimálne z jednej strany tu chýba láska alebo pocit zodpovednosti,“ myslí si americká psychologička a vzťahová poradkyňa Nancy Wallová. „Alebo jeden z partnerov neberie toho druhého dostatočne vážne, alebo majú vážne konflikty, lebo nikto z dvojice nie je ochotný robiť kompromisy. A takýto vzťah je odsúdený na zánik. Vo väčšine prípadov je to len zbytočné predlžovanie agónie, odkladanie neodvrátiteľného.“

A pod neodvrátiteľným sa myslí koniec. Rovnaký názor má aj britská psychoterapeutka Irina Firstein, autorka blogu venovaného špeciálne vzťahom „on a off“. „Vzťahy, čo sa opakovane rozpadajú, majú systematické trhliny, ktoré sa nedajú zoceliť. Naopak, sú čoraz hlbšie a hlbšie. Až sa z nich stane neprekonateľná priepasť.“ Stále sa však nájdu dvojice, ktorým to môže takto vyhovovať. Najmä ak ani jeden z partnerov netúži po manželstve, dokonca ani spoločnom bývaní, lebo áno, aj také prípady existujú. „Pre ľudí, čo nehľadajú trvalý záväzok a radi by svoj vzťah ‚zmrazili‘ na neformálnej úrovni, to môže dobré východisko,“ vysvetľuje Irina Firstein.

Ak sa však dvaja naozaj úprimne milujú a dokážu svoje nezhody včas riešiť, „on a off“ režim môže vyústiť aj do niečoho trvalého a záväzného. Napokon, väčšina životných úspechov je výsledkom pokusov a omylov, nie? A tvrdého tréningu.

Počas pauzy dieťa s inou?

Tridsiatnici z Moravy sú spolu desať rokov. Hm, desať ako desať. Slávek pochádza zo starej českej rodiny kočujúcich cirkusových umelcov, bábkohercov a takzvaných kolotočiarov. V duchu storočnej rodinnej tradície v Brne iba zimoval. Viac ako šesť mesiacov z roka chodil po európskych púťach a jarmokoch. „Zoznámili sme sa na technopárty, práve som končila vysokú,“ spomína Ivana. „Iskra medzi nami prebehla hneď, ale dali sme sa dokopy až po pár mesiacoch. Potom Slávek zdvihol kotvy a odišiel s kolotočmi na šesť mesiacov na Ukrajinu. Nič mi nesľuboval, len sme sa rozlúčili. Kým bol preč, našla som si niekoho iného – veľmi dobrého chlapca. Ale potom sa v Brne opäť zjavil ako uragán, stretli sme sa na ďalšej párty, skončili v posteli a vzťah s mojím ,dobrým chlapcom‘ bol v ťahu,“ pokračuje Ivana, ktorá takto trávila ďalších sedem rokov.

Horúce zimy so Slávkom, po ktorých nasledovali studené osamelé letá. Alebo ďalší chalan, čo skončil so zlomeným srdcom. Aby na Slávka zabudla, sama odišla na niekoľko študijných pobytov do zahraničia. Nepomohlo. Situáciu sa rozhodla radikálne riešiť, až keď jeden rok prišiel Slávek z letného kočovania s novinkou. Kdesi na Ukrajine „zbúchal“ nejakú miestnu slečnu.

Foto: Archív

Vieš, že ťa milujem

Jasne sa síce vyjadril, že s matkou svojho dieťaťa nebude, ale v Ivane sa niečo zlomilo. „Pochopila som, že takto to už ďalej nejde. Že kým mu vbehnem do náručia a postele, kedykoľvek pricestuje do Brna, nepohnem sa z miesta a budem sa dokola iba trápiť. A popritom budeme obaja trápiť ešte aj iných, tak som mu povedala, že končíme! O pár dní jej nechal na telefóne odkaz: „Ty predsa musíš vedieť, že ťa od začiatku milujem.“ Vysvetľoval, že v jeho rodine si tradične partnerov vyberajú spomedzi „svojich“ a Ivana by to mala medzi nimi ťažké. A on tiež.

„Povedala som, že ho chápem, ale aj tak si bude musieť vybrať. Buď budeme pár, alebo ho už nikdy nechcem vidieť. Vybral si mňa. V lete ma vzal po Európe so sebou – čím rodine oficiálne naznačil, že som jeho partnerka. Netvárili sa nadšene, ale zvládol to. A keď som povedala, že mi kočovný spôsob nevyhovuje, prispôsobil sa.“ Už tretí rok spolu bývajú a plánujú si založiť rodinu. Žeby dôkaz, že aj vzťahy s prestávkami môžu mať šťastné konce? V týchto dvoch skutočných príbehoch je však niekoľko rozdielov. Slávkovi na Ivane od začiatku záležalo, Jozefovi na Lenke až tak nie.

A Ivana bola, na rozdiel od Lenky, úprimnejšia sama k sebe a dokázala dať chlapovi ultimátum. Ak vás naozaj ľúbi a vy si dokážete v správnom čase a správnym spôsobom dupnúť nohou, môžete stav „Je to komplikované“ zmeniť na „Vo vzťahu“, či dokonca „Vydatá“. Chcete to však ešte čosi. Byť zásadová a dostatočne silná, aby ste zvládli, ak to náhodou nevyjde.

"On a Off experti

Justin Timberlake a Jessica Biel – v rámci ich štvorročného vzťahu sa rozišli minimálne trikrát a potom opäť dali „dokopy“. V októbri 2012 sa vzali.

Jude Law a Sienna Miller – spoznali sa v roku 2003, zasnúbili na Vianoce 2004, v roku 2005 Jude Siennu podviedol s opatrovateľkou svojich detí a následne sa jej ospravedlnil. Rozišli sa v roku 2006. V roku 2009 boli znova spolu, hoci Jude medzitým splodil nemanželské dieťa (spolu s deťmi z prvého manželstva v poradí štvrté). Kolovali klebety, že sa opäť zasnúbili. A potom sa v roku 2011 opäť rozišli.

Jennifer Aniston a John Mayer – V rokoch 2008 a 2009 sa dvakrát rozišli, dvakrát sa zmierili a potom opäť išli od seba. Bulvár však z času na čas príde s bombastickou správou, že spolu opäť večerali v nejakej reštaurácii, aj keď Jennifer plánuje svadbu s iným.

Foto: profimedia.sk

Autor: EMMA/ Broňa Duhanová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Vzťah on a off: Keď nedokážete byť spolu ani bez seba
EMMA/ Broňa Duhanová