Tip redakcii
 

Vzťahy a financie: Poistite sa, aby vám ex po rozchode neposlal faktúru

Zbohom drahá! A faktúru ti pošlem poštou...

20. júna 2013, 07:00
Na investície si dávajte pozor už počas vzťahu

Na investície si dávajte pozor už počas vzťahu

Autor: profimedia.sk

Idete spolu bývať? A rátate s možnosťou, že vám to nemusí vyjsť? Lebo aj tí najštedrejší chlapi sa po rozchode môžu zmeniť na lakomcov, ktorí vám budú chcieť všetko zrátať. Bývanie, nábytok, dovolenky, práce na byte aj všetky kávy, na ktoré vás pozvali. V čase, keď máte mozog zahmlený láskou, je ťažké vôbec si to predstaviť. Že by raz mohli prísť časy, keď sa začnete naťahovať o každú stoličku v spoločnom byte. A oháňať sa pred partnerom nejakými „predpartnerskými“ dohodami? To má tiež k romantike ďaleko, najmä keď ani tie predmanželské zmluvy sa na Slovensku zatiaľ nenosia.

Ibaže skúsenosti ukazujú, že je dobré mať poistku. Pre istotu. Aby sa vám náhodou nestalo to, čo kamarátke Ivane. Nasťahovala si k sebe frajera. Neplatil nájomné, no pomohol jej s rekonštrukciou a so zariaďovaním. Po rozchode „vybielil“ byt o všetky svoje veci a keďže parkety ani obkladačky sa nedali naložiť do sťahovacieho auta, vystavil jej na to faktúru.

Na 18-tisíc eur. Ivana nemohla veriť vlastným očiam. A keď sa prebrala zo šoku, rozhodla sa bojovať rovnakými zbraňami. „Poslala som mu podobnú faktúru s rovnakou sumou, ktorá zahŕňala nájomné, obede, večere a domáce práce za celé štyri roky, čo sme spolu žili. Skončili sme na súde. Zatiaľ neúspešne. Ale som nešťastná z toho, že si také veci dokážu robiť ľudia, ktorí sa kedysi milovali,“ krúti hlavou Ivana.

Investície, ktoré sa nezúročia

Je smutné, keď dvaja kedysi milujúci sa partneri zrazu stoja pred sudcom pre majetky. No stáva sa to a na rozdiel od rozhádaných manželov je situácia medzi partnermi, ktorí spolu žili „nadivoko“, ešte o čosi nepríjemnejšia. „Ak sa prípad dostane na súd a neexistuje písomná dohoda o delení majetku, môže byť problém s jeho dokazovaním,“ vysvetľuje právnik Patrik Kachlík. Majiteľ bytu na obranu proti nárokom bývalého partnera nemôže len tak tvrdiť, že všetko je vyrovnané, lebo ex aj tak neplatil nájomné. Vo vzťahu je totiž všetko vec dohody.

Ak jeden u druhého býva, neznamená to automaticky, že musí za svoj pobyt platiť. Rovnako mizivé šance na súde máte, že od partnera „vytrieskate“ peniaze za domáce práce. Zákon podľa právnika hovorí jasne: „Osoby, ktoré spolu trvalo žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby, vytvoria domácnosť. Pri uhrádzaní spoločných nákladov v takejto domácnosti potom medzi partnermi nevznikajú nároky na uhradenie alikvotnej časti vynaložených nákladov na vedenie domácnosti. Po rozchode preto nie je možné takéto nároky vyrovnávať.“

Preložené do jednoduchšej reči, niektoré nároky, ako je výučtovanie domácich prác alebo rôzne druhy výdavkov na domácnosť, nemôžete požadovať späť v peniazoch. A ani by ste ich nedostali.

Jeden dom, dvaja majitelia

Ivana mala šťastie aspoň v tom, že byt patril jej, a tak si naň jej majetnícky ex nemohol robiť žiadne nároky. Ale čo ak dvojica bývala v byte, ktorý si kúpili spoločne? „Byt alebo dom sa po rozchode partnerov, teda nie manželskej dvojice, delí v zmysle ustanovení o spoluvlastníctve v Občianskom zákonníku,“ pokračuje právnik. „Keď sa chcú dvaja po rozchode vyrovnať majetkovo, buď sa dohodnú na zrušení spoluvlastníctva s tým, že jeden druhého vyplatí, alebo byt predajú a sumu si rozdelia na polovicu. Do úvahy sa pritom berie, komu z nich aká časť spoluvlastníckeho podielu pripadá.“

A ak sa nevedia dohodnúť alebo v tom svojom byte chcú zostať obaja? Túto dilemu rozlúskne súd, ktorý rieši návrh na zrušenie spoluvlastníctva a nehnuteľnosť prikáže do vlastníctva jednej osoby. Tá potom musí svojmu expartnerovi poskytnúť primeranú náhradu. Ešte väčší problém nastane, ak si dvojica na bývanie vzala spoločnú hypotéku a na katastri sú obaja zapísaní ako spolumajitelia.

Obaja sú totiž dlžníkmi banky. V prípade rozchodu sa tak musí v banke vystaviť nová úverová zmluva, jeden dlžník sa vylúči a prepíše sa zápis na katastri. Ideálne by bolo, aby ten jeden, komu by záväzok ostal, mal dosť financií na splátku a mohol by si nehnuteľnosť nechať. Ibaže potrebuje aj peniaze aj na to, aby mohol vyplatiť podiel tomu druhému, a to už býva tvrdý oriešok. Väčšinou si musí brať ďalší úver na vyplatenie alebo spoločný byt predá.

Ex ako exekútor

Niektorí expartneri o majetkoch ani nediskutujú. Svoje nároky si vybavia ručne- stručne, tak ako Marek, Lenkin bývalý. „Marek sa vysťahoval relatívne bez problémov. Viac-menej mlčky. Ale v deň, keď mi mal vrátiť kľúče od domu, našla som garáž prázdnu. Okamžite som volala políciu a potom som v kuchyni našla milý odkaz. Vraj mu dlhujem kopu peňazí, ktoré mu určite nebudem mať z čoho zaplatiť, takže predá moje auto. A vraj si len zobral, čo mu patrí,“ spomína Lenka. Sestrin priateľ si po nedávnej skúsenosti dáva pozor na každé euro.

Keby sa náhodou rozišli, nemohol by jej vyhadzovať na oči, koľko na ňu minul. Všetko okrem darovaných vecí k sviatku si totiž necháva výučtovať vopred, a to do posledného centu. Zadarmo a z lásky sú len sestrine kulinárske výtvory. Na držgrošské správanie svojho priateľa si už zvykla. Vraj taký nebol vždy. Jeho bývalá priateľka od neho každý mesiac dostávala peknú sumičku, akože na vedenie domácnosti. Napriek tomu, keď sa po šiestich rokoch rozišli, neostal v jeho byte ani kus nábytku. Chalan iba pokrčil plecami, no odvtedy každé euro niekoľkokrát otočí, kým ho spustí z ruky.

No nielen muži sa po rozchode môžu zmeniť na lakomcov, aj medzi ženami sa nájdu typy, ktoré „vyčistia“, čo sa dá. Kolega Filip by o tom vedel rozprávať, pretože býval päť rokov u priateľky, ktorá byt v centre mesta zdedila po babičke. Pomohol jej ho zariadiť, svoje odmeny vrážal do rekonštrukcie, doniesol svoj nábytok a techniku, riadne platil nájomné. A po rozchode jej džentlmensky všetko prenechal, hoci nie je žiaden milionár. Len chcel mať svätý pokoj. Ak sa s expartnerom naťahujete „iba“ o záležitostí hmotného charakteru, nerieši sa to oveľa jednoduchšie.

„Keď bývalý partner chce na súde preukázať, že do niečoho investoval svoje finančné prostriedky, treba zistiť, či išlo o darovanie, pôžičku, prípadne či prostriedky boli poskytnuté z iného dôvodu. Podľa charakteru sa potom posudzujú vzájomné nároky medzi bývalými partnermi. Najlepším riešením je, ak sa dvojica pred každým veľkým krokom poradí s právnikom a spíše dohodu. Keď sú vzájomné vzťahy upravené písomne, domáhanie sa svojich práv súdnou cestou je podstatne ľahšie,“ upozorňuje Patrik Kachlík.

Zamilujte sa, ale nestraťte hlavu

Možno máte po boku niekoho, ako je Christian Grey, ktorý vždy platí a navyše vás rád obdarúva drahými darmi, pretože si to jednoducho môže dovoliť. Nikdy však neviete, kedy sa jeho štedré správanie môže otočiť proti vám. Zranené ego býva silná zbraň. A v takom prípade by faktúra bola poriadne mastná. Ujasnite si preto tieto veci hneď na začiatku. Najlepšie je dať na papier, toto je moje a toto je tvoje. Kto akým dielom k čomu prispel, či ste danú vec kúpili spoločne a aké sú spoluvlastnícke podiely. Prípadne, či vám na ňu partner požičal peniaze a bude chcieť, aby ste mu ich vrátili, alebo vám vec či peniaze poskytol ako dar.

Chápeme, k romantike to má poriadne ďaleko, ale nie je to o nedôvere vo vzťahu, skôr racionálny pohľad. Inak to neberú ani Kristína a Jakub, jeden z najzaľúbenejších párov, aký poznám. Keď ju žiadal o ruku, šiel s kyticou kvetov za jej rodičmi a opýtal sa najprv ich. Až keď kývli, požiadal ju. S prsteňom vo Verone. Práve plánujú spoločnú svadbu na pláži, ale nejaký ten mesiac už spolu žijú v jednej domácnosti. Kým sa však do nej nasťahovali, bez bez okolkov zaviedli systém, ktorý chráni ich majetky v prípade rozchodu. A to si žiadne „au revoir“ v budúcnosti nepripúšťajú.

„Hypotéku si na seba vzal len Kubo. Ak by došlo na vyrovnávanie, bude to jednoduchšie. Dôležité je však zabezpečiť spravodlivosť aj pre toho druhého, ktorý síce nehnuteľnosť nekupuje, ale na nákladoch sa podieľať bude,“ vysvetľuje Kristína, ktorá to so svojím budúcim manželom vymyslela naozaj šalamúnsky. „Vyčíslili sme si, koľko nás naozaj bude náš byt stáť, teda k splátkam hypotéky sme prirátali aj nájomné a energie. Potom sme si približne vyrátali, koľko budeme potrebovať na domácnosť. Všetko sme sčítali a rozdelili si, kto bude koľko platiť. Kubo zarába viac, a tak jeho podiel bude o niečo vyšší,“ pokračuje Kristína.

Nakoniec sme všetko spísali do zmluvy, ktorá hovorí, koľko má kto povinnosť platiť mesačne. „V prípade, že by sme sa rozišli a ja by som požadovala vyrovnanie, mám nárok na určitú náhradu za každý mesiac, čo som prispievala.“ Ak by išli od seba, Kristína by mala nárok požadovať od Jakuba vyplatenie tejto svojej investície. Navyše, v zmluve je napísané, že veci ako nábytok, riad či spotrebiče, ktoré bude financovať ona, si potom môže vziať, prípadne jej ich partner preplatí. Prečo taká opatrnosť?

„Niekde som čítala, že najviac hádok vo vzťahu vzniká pre dve veci: poriadok v spoločnej domácnosti a peniaze,“ pokračuje praktická Kristína. Tak prečo to nevyriešiť hneď na začiatku a bez zbytočných faktúr, ktoré vám váš urazený ex môže vyúčtovať?

Kupujete spolu byt? Poistite sa!

  • Ujasnite si finančnú situáciu obidvoch a dohodnite sa, v akom pomere sa chcete podieľať na financovaní nehnuteľnosti.
  • Vyčíslite si všetky výdavky spojené s novým bývaním: splátka hypotéky + zálohy na energie + cena za správu + výdavky na chod domácnosti (nákupy potravín, drobné mesačné výdavky).
  • Náklady a povinnosti si medzi seba spravodlivo rozdeľte.
  • Stanovte si výšku náhrady v prípade rozchodu.
  • Zriaďte si špeciálny účet na spoločné výdavky a odkladajte si bloky od vecí do domácnosti, ktoré ste kúpili každý samostatne (spotrebiče, nábytok a pod.).

Autor: EMMA/ Zuzana Greizingerová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Vzťahy a financie: Poistite sa, aby vám ex po rozchode neposlal faktúru
EMMA/ Zuzana Greizingerová