Tip redakcii
 

Vzťahy s kolegyňami: Poradíme vám, ako s nimi vychádzať

Stať sa súčasťou pracovného kolektívu môže byť niekedy poriadna drina…

03. mája 2013, 12:00
Stať sa súčasťou pracovného kolektívu môže byť niekedy poriadna drina…

Stať sa súčasťou pracovného kolektívu môže byť niekedy poriadna drina…

Autor: Profimedia.sk

Radí psychologička Denisa Maderová, Bratislava

Tešíte sa do novej práce? Potom nepodceňte svojich budúcich kolegov. Inak hrozí, že nielenže medzi nich nezapadnete, ale budete mať aj pocit osobného zlyhania. A to určite nechcete.

Ako v ulite

Je prirodzené, že v koži nováčika sa túžite v novom pracovnom prostredí cítiť dobre čo najskôr. K tomu potrebujete, aby vás kolegovia prijali. Podľa odborníčky by ste to však nemali preháňať s horlivosťou. „Začlenenie býva často náročné. Nielen pre tichšie a úzkostlivejšie z vás, ale aj pre tie silnejšie. Vyžaduje si to určitý čas, kým si na seba navzájom zvyknete, kým opadne predstava z prvého dojmu a postupne sa začnete spoznávať.“

V prípade, že vás kolegyne medzi seba nevezmú, to môže mať nepríjemné následky. Ak sa vrhnete do práce v snahe ukázať všetkým, aká ste šikovná, začnú to zneužívať. Zlé je aj, ak si prestanete veriť, uzatvoríte sa do seba a prestanete komunikovať. „Pocit vlastného zlyhania si však nesmiete pripúšťať, pretože ste ho nespôsobili,“ radí psychologička.

Zvedavci a provokatéri

Outsidera okolie buď ignoruje, alebo si ho doberá. „Niekedy kolegovia dobiedzajú preto, že vás chcú vyprovokovať na nejakú reakciu, chcú počuť váš názor,“ uvádza odborníčka. To je presne tá chvíľa, keď nesmiete zaváhať. „Ak sa zľaknete a prejavíte strach, môžete byť terčom ešte väčších útokov. Naučte sa proti tomu brániť.“ Ako? Neukazujte svoje slabosti. Ak si ich totiž všimne agresor, povzbudí ho to a môžu sa k nemu pridať aj ostatní, lebo to spočiatku berú ako zábavu.

„Ak nie ste dostatočne obrnená, budete cítiť psychickú vyčerpanosť. Takýto neférový prístup môže nakoniec vyvolať psychosomatické problémy, poruchy spánku, odpor k práci a obavy ísť do zamestnania,“ upozorňuje odborníčka.

Majte uši na stopkách

A ako sa teda najlepšie začleníte? Iste nie tak, že sa silou-mocou budete snažiť zapôsobiť. Už to je dosť, že ako nová zamestnankyňa v zohratom tíme vytŕčate. Psychologička odporúča správať sa prirodzene a zbytočne na seba neupozorňovať. „Buďte sama sebou. Na nič sa nehrajte. Neočakávajte priveľa. Buďte priateľská, otvorená a ústretová. Ale poznajte svoje hranice a nevtierajte sa.“ Pri diskusiách prejavte záujem, o čom sa kolegovia bavia. „Stačí, ak sa ich budete pozorne počúvať. Nemusíte sa do nich bezpodmienečne zapojiť.“

Ak predsa len narazíte na ignorantské správanie, nenechajte sa odradiť. Prihovorte sa aj tichším a menej nápadným kolegom, ktorí vás neodmietajú. Hoci vás možno predtým ničím zvláštnym neoslovili. Vždy je lepšie mať aspoň nejakých priateľov.

Autor: Báječná žena/Mária Ukropcová
 


 

Vaše diétne tipy

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...
 

Poznáme jediný sendvič, po ktorom schudnete!

Expresné zoštíhlenie vám zabezpečí kombinácia troch prístrojov. Výsledok...
 

Výherkyne súťaže: Naše čitateľky sú s nami odhodlané chudnúť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (56) vyhrali...
 

Lucia Mokráňová dodržuje zaujímavú diétu: Chudne vďaka vlnám!

Exfarmárke Lucii Mokráňovej (25) ukazuje ručička na váhe mínus desať kilogramov....
 

FIT do plaviek: TIETO potraviny môžete jesť do zbláznenia a nepriberiete!

Leto nám už nezadržateľne klope na dvere a preto sa treba dostať čo najrýchlejšie...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?