Tip redakcii
 

Zápis do škôlky: Pozor na termín, máte už len pár dní

Zväčša od polovice februára do polovice marca prebieha zápis do materských škôl. Neprešvihnite ho!

04. marca 2013, 10:00
Nezmeškajte zápis do škôlky

Nezmeškajte zápis do škôlky

Autor: profimedia.sk

Na škôlkarske začiatky môjho syna nemám príjemné spomienky. Obaja sme si to odplakali, no dnes viem, že to bolo najmä pre chyby, ktoré som ako škôlkarska začiatočníčka narobila. Tie najvážnejšie boli, že som ho do materskej školy dala o pár mesiacov skôr, než mal tri roky, že som ešte hodinu sedela vzadu v triede a dohliadala naň, že sa mi nepokryte tisli do očí slzy, keď som ho plačúceho nechávala učiteľkám.

Ale vyriešilo sa to samo. David po dvoch týždňoch chytil od spolužiakov ovčie kiahne a musel ostať dva mesiace doma. Do škôlky sa vrátil ako trojročný a, verte-neverte, zvládal ju – a ja s ním – omnoho lepšie. Dnes, už ako školák, nedá na svoju škôlku dopustiť a spomína na ňu len v tom najlepšom.

Je už zrelé?

Väčšina detských psychológov sa zhoduje, že tri roky sú optimálny vek, keď je dieťatko psychicky zrelé na nástup do materskej školy. Ak teda máte napríklad januárového drobca, je síce potrebné zapísať ho na školský rok 2013/2014 do škôlky už teraz, no bolo by lepšie, aby ste namiesto obvyklého septembra skutočný nástup dieťaťa posunuli až na január. Aj keď sú deti, ktoré bez problémov zvládnu i skoršie zaradenie do kolektívu, a, naopak, také, ktoré potrebujú na zmenu režimu viac času. Hlavné znaky, podľa ktorých spoznáte, že váš krpček je pripravený zvládnuť niekoľko hodín bez vás, sú najmä tieto: nepotrebuje už plienky, chodí na nočník alebo WC, nepije z fľašky s cumľom, vie rozprávať, aj keď ešte nemusí všetky hlásky dobre vyslovovať, vie sám papať aspoň s lyžičkou, je aktívny pri obliekaní a vyzliekaní, i keď nemusí ešte všetko robiť sám.

Psychologička PhDr. Dorota Kopasová, CSc., odporúča nedať fyzicky a psychicky pripraveného špunta do škôlky v prípade, že máte ešte bábätko, s ktorým ste doma na materskej. „Staršie dieťa sa môže cítiť odstrčené a citovo nenaplnené, keď vie, že ostávate doma s mladším súrodencom,“ upozorňuje.

Výber škôlky

Ak nie ste v situácii, že musíte dať dieťa do najbližšej či jedinej škôlky v mieste vášho bydliska, skúste si trochu premyslieť a popátrať, kde by bolo vášmu dieťaťu fajn. Aj nesúkromné škôlky sa v mnohom líšia – niektoré sú zamerané viac na výtvarnú výchovu, iné na šport, ďalšie na jazyky. A mohli by ste sa zahrať aj na detektíva amatéra a v okolí materskej školy trochu pošpehovať. Prejdite sa popod okná a načúvajte, či sa znútra ozýva smiech, hudba, krik alebo zvýšený hlas učiteľky. Či na škôlkarskom dvore deti lietajú hore-dole a učiteľky sedia a klebetia, alebo sa s deťmi hrajú a všeličomu ich učia.

Určite do škôlky aj zájdite a pri preberaní tlačiva na zápis sa s učiteľkami trochu porozprávajte a obzrite si zariadenie aj znútra. Dôležitejší ako pestrofarebné chodby je väčší a dobre vybavený školský dvor či záhrada. Ale úplne najdôležitejšie je, aby ste mali dobrý pocit z učiteliek, ktorým budete vášho drobca deň čo deň zverovať.

Aby ste nástup zvládli:

  • lúčenie s dieťaťom nenaťahujte – žiadne uslzené objímanie, rozlúčte sa s úsmevom a pokojne, potvrďte, že poobede prídete, a dajte dieťaťu najavo, že pani učiteľke dôverujete
  • buďte pozitívni – nehovorte veci ako: neplač, neboj sa, vrátim sa po teba, ale radšej: ty máš super škôlku, určite ti tu bude výborne
  • neostávajte ani spočiatku v triede – dieťa zneistíte, bude len v napätí čakať, kedy príde tá chvíľa, že odídete
  • nepýtajte sa negatívne – poobedné otázky o škôlke formulujte ako: Čo ste dnes robili? A nie ako: Aj dnes si plačkal?
  • dajte dieťaťu obľúbenú hračku – väčšina škôlok s tým nemá problém

Papierovačky

Na zápis do škôlky potrebujete žiadosť – tlačivo si vyzdvihnite priamo vo vybranej materskej škole, stiahnite z jej webovej stránky alebo vypýtajte na miestnom úrade. Žiadosť musí potvrdiť pediater. Ak nemá vaše dieťa povinné očkovania, nie je to dôvod, aby ho nevzali do škôlky. Pri preplnenosti materskej školy máte výhodu, ak spadáte bydliskom do obce, kde sa škôlka nachádza, či ak ju už jedno vaše dieťa navštevuje. Prednosť majú vždy tiež predškoláci a deti s odloženou školskou dochádzkou. Pri neprijatí sa môžete odvolať.

V nesúkromných škôlkach sa platí mesačný poplatok maximálne vo výške 15 percent životného minima pre nezaopatrené dieťa, stravné určené zriaďovateľom za desiate, obedy a olovranty a prípadne ďalšie poplatky za krúžky, pranie bielizne a podobne. Do škôlok, kde nie je nával, môžete prihlásiť dieťa aj neskôr, ako je oficiálny termín podávania žiadostí o prijatie.

Autor: MAMINA/ Martina Palovčíková

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?