Tip redakcii
 

Ženy pod parou: Alkohol nám nepristane

Nejde iba o to, že po piatom poháriku máme sklony vypisovať nevhodné esemesky bývalým, s alkoholom v krvi dokážeme robiť oveľa horšie veci.

01. mája 2013, 10:00
Opitá žena veru nie je sexi

Opitá žena veru nie je sexi

Autor: profimedia.sk

Nedávno sme sa s kamáratmi opäť stretli na chate, aby sme si zopakovali fantastický výlet spred roka. Už prvý večer pri kozube sme začali spomínať na zážitky z minula a všetci sa, samozrejme, bavili na môj účet. Smiali sa z toho, ako som minulý rok nezvládla kombináciu whisky a vodky, premávala sa po chate iba vo svetri, bez nohavičiek (našťastie, bol dostatočne dlhý), kým som nestratila rovnováhu a neprisadla hlavu už spiacemu kamarátovi. A svoj výstup som zaklincovala tým, že som sa vyvracala do vlastnej postele. Raz, keď som sa opila...

Aspoň jeden trapas spojený s nekontrolovaným pitím má na konte asi každá z nás. Zuzka tradične vyvoláva svojim bývalým a nadáva im do kreténov, aby sa im vzápätí zúfalo ponúkla do postele. Maťa raz ogrcala taxík, Lenku zase chytil taký zápal vášne, že sa s chlapom, o ktorého mala záujem, zamkla do izby a neodradil ju ani strach v jeho očiach. Chudák, musel utekať oknom. Katkina alkoholická spomienka pripomína tie z romantických komédií. Svojmu nápadníkovi ovracala topánky tesne po tom, čo ju starostlivo odprevadil domov a vyznal jej lásku.

A kamarátka Jitka z Moravy sa nám na chate priznala s historkou, ktorá je vtipná, iba ak sa netýka vás. Keď ešte pracovala v Škótsku ako manažérka jedného rodinného hotela, opila sa na jednej firemnej párty tak, že skončila v polokóme na záchode. V tejto intímnej polohe s nohavičkami stiahnutými pri členkoch a vo vlastných vývratkoch ju tam našiel jej šéf.

A bol to tiež jej šéf, kto jej tie nohavičky naspäť natiahol, prehodil ju cez plece a odniesol do postele. Šéfova žena Jitke pomáhala s umývaním a vyzliekaním zo smradľavých vecí. Keď sa ráno Jitka zobudila nahá v cudzej posteli, nebolo jej všetko jedno. Vôbec nič si nepamätala. Keď jej neskôr šéfovci líčili, čo sa vlastne minulú noc stalo, priala si nikdy sa to nedozvedieť.

Ženy pod parou

Pokiaľ ide o alkohol, na ženy a mužov neplatí rovnaký meter. Keď muži vystrkujú z auta holé chlpaté zadky, ak nám práve neocikávajú vchodové dvere, netvárime sa tak znechutene, ako keď narazíme na ženy sťaté namol. Do podnikov vchádzajú ešte ako sexi dámy, v elegantných minišatách a lodičkách, no z podniku sa tackajú bosé so špinavými nohami, rozmazaným mejkapom a spod skrčených šiat im vyskakujú nohavičky alebo prsia, prípadne oboje.

Raz som dokonca videla podnapitú slečinku, ako si stiahla nohavičky a uľavila si rovno na chodník. V tom momente som si sľubovala, že sa už pre istotu nikdy neopijem. Áno, je to nefér, že opíjanie sa viac toleruje mužom ako ženám, ale priznajme si, ženám príliš veľa alkoholu naozaj vôbec nesvedčí.

Nalejme si čistého vína...

Okrem toho, ženy riskujú v opitosti podstatne viac ako len stratu cudnosti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila britská organizácia Portman Group. Na prieskume, ktorý financovali firmy vyrábajúce alkohol, sa zúčastnilo 500 Britiek a 500 Britov vo veku 18 až 30 rokov. A výsledky boli šokujúce, pretože ukázali, že ženy po požití alkoholu vystrájajú viac ako muži. Až 27 percent z nich sa dostalo do problémov so zákonom po tom, čo vypili viac, ako zvládli. U mužov to bolo iba 16 percent. Ani krčmové bitky už nie sú len výsadou mužov.

Práve naopak, podľa britskej organizácie sa až 59 percent žien dostalo do slovnej alebo fyzickej hádky, kým u mužov to bolo „iba“ 45 percent. Alkohol ženám zatemňuje mozog aj pri sexe. Neplánovaný alebo nechránený pohlavný styk si po viacerých pohárikoch vyskúšala viac ako tretina z nich. Alarmujúce je, že až 36 percent žien uviedlo, že v stave opitosti sa stali obeťami nejakej formy sexuálne motivovaného násilia!

Okej, výskum sa robil v Británii, no na Slovensku by výsledky neboli veľmi odlišné. Alkohol ovplyvňuje náš zdravý úsudok a často sme sa iba „vďaka“ jeho účinkom ocitli v posteli s chlapom, s ktorým by sme sa za triezva nikdy nevyspali. Ako hovorí moja kamarátka Mirka, „niektorým ženám víno rozťahuje cievy, ale mnohým hlavne nohy“! Lebo po alkohole bývame naozaj povoľnejšie.

Najprv nalievam, potom rozlievam

Sestra môjho dobrého kamaráta Michala by o tom vedela hovoriť. S alkoholom má bohaté skúsenosti a jej brat ju neraz musel zachraňovať pred istou potupou. Napriek tomu si Zdenka dodnes nedá povedať a flámy s fľaškou patria medzi jej najobľúbenejšie koníčky. A keďže za triezva ide o celkom vtipnú babu, zostavila si naozaj trefný rebríček jednotlivých fáz pitia:

1. fáza – Nalievam

2. fáza - Rozlievam

3. fáza – Tančeky na stole a iné úžasné nápady

4. fáza – Všetkých milujem

5. fáza – Všetci sú kreténi

6. fáza – Volám bývalému

7. fáza – Zúfalý plač

8. fáza – Je mi zle

9. fáza – Neviem o sebe

Žena s dostatočne vyvinutým pudom záchovy by s pitím mala prestať pri druhej fáze. Rozliaty nápoj je určite dostatočným varovným signálom, že každá ďalšia fáza už môže byť nebezpečná. Zdenka to dobre vie, napriek tomu sa zakaždým prepije až do posledného štádia. Michal by sa svojej povinnosti záchranára vlastnej sestry rád zbavil a neľahkú úlohu zavesil radšej na krk jej frajerovi. Bohužiaľ, všetci normálni muži od nej utekajú, zrejme pre fázu štyri až šesť.

Na promile presne

Zdenkine fázy vzišli z jej vlastných skúseností a zdá sa, že jednotlivé stavy vystihujú celkom presne. Aj lekári to vidia podobne, akurát to majú zmerané na promile:

1. Do 0,99 promile ide o fázu, ktorú nazývajú exitačná opitosť. Intoxikovaný má lepšiu, povznesenejšiu náladu, stále však v hranici normy. Od 0,8 promile už nie je schopný bezpečne šoférovať auto.

2. Pri 1,00-1,49 promile nastupuje mierna opitosť a s ňou eufória. Intoxikovaný má zvýšené sebavedomie, vtipkuje, je spokojný, výrečný a priateľský. Smeje sa, má veselý výraz a živú mimiku. Cíti sa lepšie, jeho starosti sa zdajú ľahšie. Jeho reakčný čas sa pomaly predlžuje, nastupuje takzvaný nystagmus, teda mimovoľné pohyby očí.

3. 1,50-1,99 promile – stredná opitosť: poruchy koordinácie a spomalenie telesných pohybov, výrazne znížená pozornosť, afektivita až emočná labilnosť. Nálada sa intoxikovanému môže výrazne zlepšiť alebo, naopak, zhoršiť. Je nekritický, netaktný, impulzívny, kričí, spieva, nedbá o okolie, nepočúva ostatných, rozbíja poháre, bľaboce a začína vidieť dvojmo. Nastupuje celkový útlm, ospalosť a zníženie zábran.

4. 2,00-2,99 promile – ťažká opitosť: bľabotavá reč, neschopnosť samostatnej chôdze, psychické poruchy, výraznešie poruchy správania, agresivita až samovražedné sklony, vracanie...

5. 3,00-3,99 promile – hrozí vážna otrava alkoholom: ťažké poruchy vedomia, blúznenie, dotyčný nereaguje na podnety, jeho dýchanie je pomalé a plytké, poruchy srdcového rytmu, riziko zastavenia dýchania...

6. Nad 4,00 promile – riziko smrteľnej otravy alkoholom...

Vedu neoklameš...

Alkohol má zničujúce účinky, keď sa nepije s mierou. Podľa odborníkov to znamená, že by sme nemali vypiť viac ako 0,5 gramu alkoholu na kilogram svojej hmotnosti. Napríklad žena s hmotnosťou 60 kilogramov by nemala na jedenkrát skonzumovať viac ako pol litra bieleho vína. Emancipácia-neemancipácia, v pití sa jednoducho s mužmi rovnať nemôžeme. Je to dané už prírodnými zákonmi. Alkohol prijímame úplne inak ako chlapi. Ženské telo totiž obsahuje viac tuku, do ktorého alkohol neprestupuje, a máme tak v našom tele pre alkohol menej miesta.

Navyše, stav opitosti u nás prichádza rýchlejšie, lebo v porovnaní s mužmi máme aj menšiu pečeň a náš organizmus obsahuje menší pomer vody. A ešte čosi, na rozdiel od našich stavanejších polovičiek nevieme piť. Pred flámom ani počas neho nič nejeme, alkohol kombinujeme a poháriky nezapíjame dostatočným množstvom vody. Ak vás čaká žúr, myslite radšej na tieto zásadné pravidlá a len čo začnete ostatným rozlievať, už radšej nenalievajte...

Ako zamaskovať, že ste pod obraz boží…

Ako zamaskujete, že vám v krvi koluje trochu viac alkoholu, než by malo? Mohol by vás prezradiť, takže si umyte tvár studenou vodou a vypláchnite ústa. Použite všetky žuvačky a tik-taky, ktoré budete mať pri sebe, vypite veľa vody a najmä veľa nehovorte. Nedostatočne artikulovaná reč v spojitosti s nepríčetným úsmevom by vás okamžite prezradili! Obmedzte svoj prejav na holé, strohé vety, ospravedlňte sa, že ste unavená alebo sa necítite dobre. Tiež rýchlo vyhľadajte stoličku, aby ste nemuseli dlho stáť, lebo kolísanie zo strany na stranu by vám veľmi nepomohlo.

A vyhýbajte sa aj priamym pohľadom, veď aj tak nedokážete poriadne zaostriť. Na záver vás však musíme upozorniť, že skúsiť maskovanie síce môžete, ale šanca, že vás odhalia, je aj tak vyššia. Najistejšia metóda, ako sa odhaleniu vyhnúť, preto spočíva v tom, že alkohol nebude piť vôbec.Alebo s mierou.

Autor: EMMA/ Zuzana Greizingerová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Ženy pod parou: Alkohol nám nepristane
EMMA/ Zuzana Greizingerová