Dátum: Sobota 21.01.2017 Dnes oslavuje:

Vincent Zajtra: Zora

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Zostať alebo odísť? 3 veci, ktoré napovedajú, či má váš vzťah ešte šancu

Zdroj: BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ 19. februára 2016, 09:00
Foto: Profimedia.sk Dostali ste sa do bodu, keď čoraz častejšie premýšľate nad tým, či máte vo vzťahu ostať, alebo z neho odísť?

Zdá sa vám, že nežijete pre seba, ale už iba vedľa seba? Pri partnerovi sa cítite len ako doplnok alebo tak vnímate jeho? Možno je čas porozmýšľať nad tým, čo ďalej.

Radí: lifekouč Denisa Nikolova
www.lifekouc.sk

Každý deň zápasíte vo vzťahu s rôznymi problémami. Zabrať vám dávajú deti, bývanie, financie... Romantika sa vytráca, spolužitie zovšednieva, riešite všetko iné, len nie vás dvoch. Trávite so svojím partnerom čoraz menej času? Možno máte pocit, že ste sa zrazu ocitli v nefunkčnom a nudnom vzťahu, ktorý vás nenapĺňa.

Krik nič nevyrieši

Každý ste si do vzťahu priniesli niečo z rodiny, v ktorej ste vyrastali. „Sú to programy, podľa ktorých sa podvedome správate, riešite problémy a situácie. Bez toho, aby ste si to hlbšie uvedomili, to ťažko zmeníte,“ hovorí lifekoučka Denisa Nikolova.

Krik či obmedzovanie partnera to nevyriešia ani to, ak pre neho budete trpieť, obetovať sa alebo si budete nedostatok pozornosti kompenzovať neverou.  Dostali ste sa do bodu, keď čoraz častejšie premýšľate nad tým, či máte vo vzťahu ostať, alebo z neho odísť? „Urobiť takéto rozhodnutie vôbec nie je jednoduché,“ tvrdí odborníčka. Odpoveď musíte nájsť sama, máme však pre vás návod.

Toto by malo fungovať

Aby mal váš vzťah budúcnosť, tieto tri veci by v ňom mali klapať:

1 Obojstranný záujem
Zachraňovať vzťah vždy musia dvaja a malo by na tom záležať obom partnerom. Vzťah nie je o jednom človeku, ale o dvoch. So zmenami síce môže prísť jeden, ten druhý by však na ne mal reagovať a chcieť zmenu uskutočniť.
„Ak to tak nie je a nechce partnera vypočuť, nezaujíma ho, čo ho trápi, pravdepodobne náprava nebude možná a všetko pôjde po starom,“ podotýka Denisa Nikolova. Vyskúšali ste už všetko možné, no partner nereaguje alebo tvrdí, že mu takáto situácia vyhovuje? Záleží mu vôbec na vás a na vašom vzťahu? Spýtajte sa samej seba, či ešte vôbec chcete vo vzťahu pokračovať.

2 Spoločné ciele
Obaja by ste mali vedieť, kam spoločne kráčate, čo chcete vybudovať, dosiahnuť a ako bude váš život vyzerať o 5 či 20 rokov. Ak ste tak doteraz neurobili, porozprávajte sa o tom s partnerom. Ale pozor! Ide o skutočne spoločné záujmy, nie o to, aby ste sa len prispôsobovali cieľom toho druhého. Aké sú tie vaše? Ak sa vaše plány a predstavy o budúcnosti výrazne odlišujú, viesť spoločný život bude veľmi ťažké.

3 Podobné vnútorné hodnoty
Určite viete, čo je pre vás dôležité a čo menej, čo si vážite a rešpektujete. „Vypovedá to o vás samých a o vašom charaktere,“ hovorí lifekoučka. Podobné hodnoty by ste mali hľadať aj u partnera. Ak ich nemá, vo vzťahu narazíte na problém. Mali by ste totiž byť podobní v tom, ako chcete vychovávať deti, ako riešiť problémy v práci či správať sa k iným ľuďom. Nie je to tak? Čakajte hádky a znechutenie. Čoraz viac sa budete od partnera vzďaľovať.
Napíšte si zoznam vecí, ktoré pokladáte za dôležité a vo vašom živote majú popredné miesto. Máte svoj zoznam s partnerom spoločný alebo nezlučiteľný?

Najťažšia skúška – nevera

Ak tieto tri piliere vzťahu fungujú, máte šancu zachrániť ho. Napriek tomu, že možno práve prechádzate ťažkými skúškami. Tou najťažšou je v partnerstve nevera a jej pravou príčinou býva určitá nenaplnená potreba vo vzťahu. Ak ste sa v podobnej situácii ocitli, či už na strane neverníka, alebo podvádzaného, spýtajte sa samy seba, čo vám vo vzťahu chýba? Čo váš partner či partnerka nemá na rozdiel od milenky či milenca? Alebo čo ste partnerovi nedávali, či mu dávali málo? Skrátka, urobte inventúru vášho vzťahu.

K rozhodnutiu, či vo vzťahu vytrvať, alebo odísť, vám pomôže to, keď si samy uvedomíte, či vám ešte na partnerovi záleží a či vo vzťahu chcete pokračovať. A podľa tohto rozhodnutia nasmerujte svoju energiu.

Starajte sa o vzťah: 5 najčastejších chýb, ktoré ho ničia viac, ako si myslíte 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!