Tip redakcii
 

Zuzana Smatanová: Učím sa nemyslieť

Speváčka Zuzana Smatanová (27) si pravidelne odnáša titul zlatý Slávik, ročne absolvuje desiatky koncertov a učí sa na nič nemyslieť. Strata otca ju prinútila dospieť a nájsť samu seba. Svoje pocity vypísala na novom albume Dvere a nám ich pootvorila tiež.

16. decembra 2011, 06:00
Zuzana Smatanová

Zuzana Smatanová

Autor: Jakub Gulyás

Začala by som tým, čo máte nové... Vyšiel vám piaty štúdiový album a je asi najenergickejší a zároveň najosobnejší. Dostal názov Dvere. Prešli ste osobne nejakými svojimi „dvermi“?

– Samozrejme. Vždy to asi budem v súvislosti s týmto albumom tvrdiť. Prežila som si zvláštne obdobie, akoby som sa liečila. Stratila som otca, zomrel v roku 2009 a tie dva roky sú naozaj o tom, že človek si musí prejsť všetkým možným. Očistou duše. Čiže sa vo mne asi niečo kumulovalo, mala som pocit, že to tam je a musím to dať von. Dvere tiež symbolizujú aj otvorenie sa do mojej duše, do mojich hlbších pocitov. Nechala som tam ľudí nazrieť.

Prvý raz ste si pustili ľudí, ako sa vraví, pod kožu?

– Vždy som sa o to snažila, ale myslím si, že teraz som to urobila najefektívnejšie...

Najhlbšie...

– Aj. Ale možno nabudúce to bude ešte viac, pretože neviem, čo ešte zažijem. Každé dva roky vydám album, jeden rok si nechávam na regeneráciu a vždy sa niečo udeje alebo mi príde do cesty. Napríklad po Gemini som si vravela, že čo ja budem ďalej písať? No prišlo ťažké obdobie, dokonca som si myslela, že nebudem schopná niečo urobiť, vravela som si, že to predsa nie sú podmienky, ktoré potrebujem. Vždy som tvorila v pohode. A teraz to na mňa spadlo.

Pozrite si Lucku Bílú... Tá má vždy najlepšie albumy, keď jej je úplne na figu. Opustená, podvedená, sklamaná... Vy si texty píšete sama, takže asi je dobré zažiť silné a aj ťažké veci, aby to potom malo hĺbku.

– Presne. Umelec musí zažiť šoky, podľa mňa mu to hrá celkom do karát. Je to inšpirácia, bohužiaľ, teraz smutná. Tiež spôsob, ako všetky tie emócie ventilovať. Mohla som to zo seba vypísať. Pesničkári sú asi takí doktori svojej duše, ľahšie možno nachádzajú odpovede prečo. Asi časom prídem na to, prečo to všetko bolo a na čo to bolo dobré. Počula som jeden pekný výrok, že život vám dá do cesty iba také prekážky, aké ste schopný zvládnuť. A keď sú tie prekážky veľké, tak to znamená, že ste silný človek.

Je rozdiel, keď vám odíde rodič ako starý človek a keď ako mladá žena pochovávate mladého otca...

– Veď práve. Myslím, že by ma mohol ešte kadečo naučiť. Mali sme veľmi pekný vzťah, vedeli sme sa rozprávať. Ja som po tom, ako zomrel, mala pocit, že som zo dňa na deň dospelejšia. Zmenili sa mi postoje, zmenila som sa ja. Som pokornejšia, tolerantnejšia... a pokojnejšia. Nie som taká malicherná. Viac si vážim blízkych. Dokonca všetko živé, inak sa pozerám na život. Snažím sa viac si ho užívať. Vravím si o. k., otec tu nie je, ale ja tu som, tak budem žiť.

O svojom súkromí, takom intímnejšom, vôbec nehovoríte. Samozrejme, každý sa pýta, akí muži, aké lásky. Tak sa opýtam takto. Ste zamilovaná?

– (smiech) Išli ste na to pekne dookola.

Stačí povedať áno alebo nie...

– Poviem to takto. Mávam vo svojom živote občas obdobia, keď sa dokážem do istej miery zamilovať. Stretávam sa s ľuďmi, ktorí ma dokážu veľmi očariť, býva to často platonické, ale nestáva sa to často. A či to je teraz? Myslím, že žijem spokojný život. Človek nemusí byť zamilovaný, aby bol vyrovnaný, ako žije. Stačí možno iba taký ten pocit zvláštnej istoty, že tam je spriaznená duša.

Takže máte človeka, ktorý vás objíme, keď vám nie je práve najlepšie?

– Tak takých mám viac. Ale naozajstná blízka duša, takých je veľmi málo. Myslím, že ju mám. Počas tých dvoch rokov som si vyčistila priestor, rozhodla som sa, že energiu budem dávať už iba tým, ktorí za to stoja.

Čo nevidieť sú Vianoce. Už viete, ako ich strávite?

Určite s mamou.

Od roku 2009 sa snažíme urobiť ich tak inak... viac ľudí?

– Nie, to nie... sme dve. Brat príde deň vopred s rodinou, dáme si darčeky. A potom na Štedrý deň sme s mamou, budú to druhé sviatky bez otca. Asi budú veselšie ako vlani, prešiel nejaký čas. Vieme si vytvoriť pohodu. Teším sa, pretože Vianoce budú pre mňa prvá dovolenka. Ja som päť rokov nebola na dovolenke.

Fakt? A to ste prežili pri tom nápore a práci? nechýbalo vám to?

– Žijem, tak asi áno. (smiech) A jasné, boli obdobia, keď som cítila potrebu vypadnúť, vypnúť. Nie som organizmus, ktorý všetko zvláda. Leto plné festivalov, koncerty, nahrávanie albumu, turné. Odrazilo sa to na zdraví, prechladla som, častejšie som bola chorá, trpela mi chrbtica. Takže každý rok cez Vianoce som sa vždy na mesiac odstrihla.

Spomínali ste raz, že máte cestovateľský sen – austrália a nový Zéland. Stále je to v stave snívania?

– Stále. (smiech) Priznám sa vám, že tak ako som kedysi mala cestovanie rada, už nemám. Počas roka precestujem neuveriteľné kilometre, pre mňa je už problém sa zbaliť, aj keď som v podstate stále pobalená. Mám jeden kufor a v ňom všetko, čo bežne potrebujem. Iba vymieňam čisté veci. Pre mňa je úžasné hodiť kufor do kúta a vyložiť si nohy vo vlastnom byte.

Ale relaxovať musíte, nie? vraj máte rada wellness...

– Aj to, hlavne masáže, kvôli uvoľneniu tela, chrbtice. A nechcem, aby to znelo ako klišé, ale rada chodím do prírody. Som dievča z dediny, keď som chcela, vybehla som von, mala som okolo seba plno stromov. Alebo s kamarátmi na kávu. Relax, na nič nemyslieť. Normálne sa to učím. Som Blíženec a hovorí sa, že myšlienky Blíženca nikdy nespia. Naozaj neviem oddychovať. Aj keby som mohla zatiahnuť ručnú brzdu, neviem to.

V kapele ste vy a samí chlapi. asi lepšie vychádzate s mužmi...

– Určite, vyrastala som medzi mužmi, mám brata, bratrancov. Ženy sú malichernejšie. Ženská spoločnosť je niekedy nevyspytateľná. Muži sú iní, keďže som v kapele, tak to vidím a viem porovnať. Povedia si veci neuveriteľne otvorene, aj sa pobijú, to sme síce nezažili, ale potom sa dokážu normálne baviť. Najlepšiu kamarátku mám iba jednu, manželku môjho manažéra.

Vie sa, že máte blízky vzťah s Borisom Hanečkom. na krste ste mali veľmi sexi šaty, také nezvyklé na vás. aj tie boli od neho? Pretože donedávna ste boli stále čierna. Prečo tá zmena?

– To je častá otázka. Neviem, keď som išla do čiernej, aj vlasy, išlo to tak prirodzene. Možno som mala rockerské obdobie. Alebo som sa potrebovala skryť za nejaký imidž, pomyselnú masku. A celé to tak prirodzene odišlo. Asi som sa prijala taká, aká naozaj som, našla som samu seba. Svoje ženstvo. A vlasy? Prešla som procesom veľkého prania „špinavých čiernych“ vlasov. (smiech)

Je niečo, v čom vás nemáme šancu vidieť oblečenú?

– Určite volány a kvetované šaty. Nedokázala by som to predať. Som skôr konzervatívnejší človek, radšej by som nosila offi ce štýl.

Máte svojho stylistu?

– Borisa Hanečku. Keď idem na nejakú akciu, tak mu volám, či už mi niečo požičia, alebo ušije a nastyluje ma. Líčim sa sama alebo Zuzka Kopanicová a Barbora Sládkovičová, tým dvom sa viem zveriť do rúk. Začala som spolupracovať aj s kaderníkmi, keď som si vlasy dala do pôvodného stavu. Marek Kopanica je môj dvorný kaderník alebo Renáta Márová, tá je úžasná, veľmi veselý človek. Akoby sa na noc s Borisom dávali na nabíjačku, toľko majú vždy energie a humoru, keď ich stretnem. (smiech)

Čo vás čaká v budúcom roku?

– Akustické turné, také som ešte nemala. Po divadlách, kluboch. Doteraz to boli vždy veľké haly. Ale tento album podľa mňa lepšie vyznie v menšom, komornejšom prostredí. Už mám vymyslenú aj scénu, teším sa.

Autor: Plus jeden deň pre ženy/Oľga Viestová

video

 


 

 

 
 

pluska správy

Menej bolesti a chrást! Sadnúť si k tetovačovi už nie je to, čo kedysi

Potvrdila nám to aj učiteľka Iveta (50), ktorá si tetovanie vysnívala ako...
 

Prišla o tri snubné prstene! Mária Čírová prezradila, čo sa stalo so vzácnymi šperkami...

Dostane k blížiacim sa narodeninám speváčka od manžela ďalší „šuter“?...
 

Netradičné praktiky známej herečky: Bábätko upokojuje príveskom!

A to nie je všetko, čo herečka Daniela Šencová (33) robí!
 

Vek ju netrápi! Obľúbená svokra TAKTO zvádza manžela v spálni

Gizka Oňová svoju polovičku nezanedbáva.
 

Opustená Agáta! Manželka Jakuba Prachařa (35) sa bude musieť o seba a deti postarať sama

Pre Agátu Prachařovú (33) nastávajú ťažké a osamelé časy. Opustil ju jeden...
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Zuzana Smatanová: Učím sa nemyslieť
Plus jeden deň pre ženy/Oľga Viestová