Tip redakcii
 

Ako ohrozia týždňovky váš vzťah

Zvládnete ho, ak ste dostatočne samostatná, najmä citovo. Najlepším riešením je však presťahovať sa za partnerom.

02. apríla 2012, 07:00

Patríte k párom, z ktorých jeden partner žije kvôli práci mimo svojej rodiny a domov sa vracia len na víkendy? Potom aj vy máte víkendové manželstvo. Nezúfajte, aj takéto fungovanie má svoje pozitíva. Situácia je však zložitejšia vtedy, ak máte deti. Vo viacerých regiónoch Slovenska je problém nájsť si prácu alebo uživiť z výplaty rodinu. Preto je hlavným motívom dochádzania za prácou finančná situácia rodiny. Odchádzajú väčšinou muži v strednom veku, ktorí si nájdu prácu neraz až na opačnom konci republiky alebo v zahraničí.

Nie je však výnimkou, že aj ženy, najmä štyridsiatničky a päťdesiatničky, idú za lepšie platenou prácou. Najčastejšie ako sestričky či opatrovateľky do zahraničia. Rodina je tak postavená pred voľbu medzi spoločným životom a ekonomickým zaistením. Žiaľ, často to nie je otázka voľby, ale jediná možnosť...

Riešenie č. 1: Presťahujte sa

„Nie je to ľahká situácia pre nikoho. To však neznamená, že sa nedá zvládnuť. Optimálne je, ak môžete za prácou odísť spolu, prípadne, ak sa na nové miesto presťahuje partner aj s rodinou. Ale to nie je vždy reálne,“ konštatuje psychologička. Stojí však za pokus detailne premyslieť túto možnosť a informovať sa aj u zamestnávateľa o všetkých dostupných variantoch, aby mohla rodina ostať pokope. „Ak môže partner chodiť na víkendy domov, dá sa na takýto charakter spolužitia ľahšie zvyknúť. Ak je s tým vyrovnaný rodič, deti nemajú žiadny problém. Iná situácia je, ak ide o vzdialenejšiu krajinu, odkiaľ by cestovanie bolo časovo a hlavne finančne náročnejšie,“ hodnotí odborníčka. Vtedy je potreba presťahovať sa ešte aktuálnejšia.

Riešenie č.2: Poproste o pomoc rodinu

Ak možnosť presťahovať sa nie je reálna, potom spolu s partnerom poproste o pomoc najbližšiu rodinu. Situácia, keď ostane domácnosť, prípadne aj výchova detí iba na vašich pleciach, môže znamenať povestný začiatok konca vzťahu. Vaša preťaženosť, nespokojnosť a zvýšená miera stresu ľahko vyvolajú častejšie hádky s partnerom. „Ak máte určité zázemie v rodine, aj toto je riešiteľné,“ myslí si Renáta Beköová. V únosnej miere požiadajte starkých o pomoc s varením alebo s vodením detí do školy či škôlky. Malá výpomoc v domácnosti či v záhrade vám padne dobre a vášho brata či švagrinú nezaťaží.

Na druhej strane, problémom sa môže stať aj prílišná samostatnosť partnera, ktorý ostal v domácnosti. Ten druhý môže mať pocit zbytočnosti a neužitočnosti pre rodinu a to tiež

Riešenie č.3: spoločný čas trávte inak

Čas strávený s partnerom sa zrazu scvrkne iba na dva víkendové dni. To vás môže znechutiť ešte viac alebo, naopak, motivovať, aby ste tieto chvíle prežívali kvalitnejšie. Preto spolu komunikujte, plánujte si spoločný čas, hovorte o svojich pocitoch, nezabúdajte ani na dotyky a pohladenia. Zaujímajte sa o partnerove úspechy či starosti. „Vzťah, to sú bežné každodenné zvyklosti, rituály, ktoré sa nedajú dlhodobo nahradiť skypom ani e-mailom. Po čase, ak sa taký pár, čo to aj vydrží, vráti k sebe, máva pocit, akoby ten druhý bol niekto iný ako ten, s kým vzťah začínal. Každý z partnerov je akoby niekde inde, chýbajú im spoločne prežité zážitky. Vzťah je niečo živé, čo sa mení, čo treba udržiavať, inak nastáva po určitom čase odcudzenie partnerov a vzápätí rozchod,“ upozorňuje na súvislosti psychologička a dodáva: „V súčasnosti je doba taká, že sme si zvykli nefunkčné veci nie opravovať, ale vymeniť. Platí to aj o vzťahoch.“

Riziká

  • Ak sú už v rodine problémy, odlúčením sa prehĺbia.
  • Vzťah odchádzajúceho rodiča s deťmi sa oslabí. 
  • Muž vníma odchod ženy za prácou ako ohrozenie svojej vodcovskej pozície v rodine.
  • Ani viac peňazí v domácnosti nezaručí rodinnú pohodu.
  • Vznikajú hádky preto, že „ucestovaný“ partner si chce oddýchnuť, kým ten druhý od neho vyžaduje pomoc v domácnosti.

Pozitíva

  • Ak má partner, ktorý ostáva doma, rád samostatnosť, získava tak viac času pre seba, vlastné záujmy, vzdelávanie, priateľov.
  • Má tiež možnosť samostatnejšie sa rozhodovať o chode domácnosti a výchove detí.
  • S partnerom pocítite väčšiu radosť zo spoločne prežitých chvíľ.
  • Týždňové odlúčenie vám môže pomôcť získať odstup od problémov a v pokoji nájsť východiská.

Je mi verný?

Nové prostredie, väčší príjem, to všetko môže muža, no aj ženu mimo dosahu rodiny lákať k nevere. Tá hrozí najmä mladým párom. „Ak žena, ale aj muž, žijúci ďaleko od partnerky a rodiny, začne s niekým znášať svoje každodenné starosti a radosti, môžeprísť do situácie, že v takomto kontakte naplní aj svoje sexuálne potreby. Nebezpečný je však fakt, že vtedy už nejde o jednorazové pošmyknutie, ktoré sa môže stať komukoľvek, ale o vznikajúci mimomanželský vzťah, a manželstvo je reálne ohrozené,“ upozorňuje odborníčka.

Takto to zvládnete

Určite si presnú lehotu, dokedy bude trvať obdobie dochádzania za prácou. Vidina konkrétneho konca vám môže uľahčiť prežívanie víkendového manželstva. Podľa odborníkov by to malo byť najviac dva roky. Potom podľa situácie znovu zvážte možnosť presťahovať sa za partnerom pracujúcim mimo domova. Doprajte si vzájomne čas, aby ste sa vyrovnali s novou skutočnosťou. Otvorene sa zhovárajte, preberte spolu každú nejasnosť, zodpovedzte si všetky otázky vyplývajúce zo zmenenej situácie.

Podľa zistení Štatistického úradu SR minulý rok v zahraničí krátkodobo pracovalo 1 165 000 ľudí. Za prácou teda odchádza zhruba každý štvrtý Slovák či Slovenka. Najviac ľudí, ktorí si našli prácu v zahraničí, bolo z Prešovského kraja – bolo ich 334 000 a z Nitrianskeho kraja – 198 000 osôb. Z európskych krajín pracovali slovenskí občania najmä v Českej republike (37,8 percenta) a v Rakúsku (21,6 percenta).

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Ako ohrozia týždňovky váš vzťah
Báječná žena/ Sylvia Dernářová