Tip redakcii
 

Čo robiť, aby vám letná láska nezlomila srdce

Patríte k ženám, ktoré sa z každej dovolenky vracajú zamilované? Naše tipy vám pomôžu, aby ste si opäť nemuseli liečiť zlomené srdce...

19. júna 2012, 13:45
Leto praje láske, najmä ak ste romantička.

Leto praje láske, najmä ak ste romantička.

Autor: profimedia.sk

Radí Danica Caisová, sexuologička a psychiatrička, ambulancia Faira, Košice

V takej chvíli sa vám zdá, že ste sa zoznámili s najúžasnejším mužom na planéte. Jeho slová sú plné citov, najmä keď hovorí o láske až za hrob. Očarí vás jeho nesmelé a zdržanlivé správanie. Veď o takomto mužovi snívate celý život! Čo na tom, že ste sa stretli v cudzine? Už vidíte vašu krásnu spoločnú budúcnosť...

Čo si o tom myslí odborníčka na ženskú dušu? „Večné romantičky hľadajú večnú lásku – tú pravú, ozajstnú. Pritom hľadajú naplnenie nereálneho sna. No ak nás niekto naozaj očaril, každá dobrá rada či realistický postoj sú zbytočné. Vytriezvenie príde samo. Osobne proti letným láskam nič nemám, bývajú spestrením, sú osviežujúce a zanechávajú príjemné spomienky, iba nesmiete uveriť v ich hĺbku či ozajstnosť,“ radí Danica Caisová.

Ach, tí južania...

V lete ste akosi priamo nastavené zamilovať sa. Len pozor – letné pôžitky, teplo, slnko, častejšie spoločenské stretnutia i alkohol trochu otupujú zdravý úsudok a vzbudzujú chuť vybočiť z každodennosti.

„Iná je už otázka, prečo ženy uveria, že za niekoľko hodín či dní vznikne láska na celý život, že muž sa k nim pripúta, že ich bude chrániť a mať s nimi deti, o ktoré sa bude starať. Jeho úmysly, hoci zabalené do peknej pozlátky, nemusia byť nezištné. Občas sa síce stane, že z takýchto letných lások sa vyvinie aj dlhodobý vzťah, je to však ojedinené a ešte zriedkavejšie v tradičných dovolenkových destináciách,“ varuje sexuologička. Naša rada: V láske treba najprv použiť zdravý rozum. A len opatrne sa zaoberať myšlienkou, aké životné šťastie vás postretlo, že ste spoznali tohto tmavookého šviháka, ktorý vás tak neúnavne balí.

Osudné destinácie

Kde najčastejšie hrozí, že stratíte hlavu?

+ V Taliansku, lebo tam sú chlapi elegantní a ich bella mia znie tak presvedčivo.

+ V Španielsku, lebo majú oheň v tele aj v duši.

+ V Tunisku, lebo tam majú muži najkrajšie oči na svete.

+ V Egypte, lebo ich prejavy pozornosti sú ako z rozprávky.

Iný kraj, iný mrav

„Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú,“ vraví slovenské príslovie. Platí to aj o letných dovolenkových láskach. Niektorí muži tak balia ženy z loveckých pohnútok a túžby po sexe, iní to berú ako svoju náplň práce, ponúkanie servisu all inclusive v miestnom rezorte, ďalší zas veria, že narazia na bohatú babu, ktorá ich vytrhne z ich nie práve ideálneho prostredia a dopraje im trochu luxusu a ničnerobenia.

Smola je, ak sa pre „baliča“ sľuby lásky a siahodlhých e-mailov skončia vaším odchodom z dovolenky domov. Po vás sa ešte to isté leto „na celý život“ zamiluje aj do Angličanky, potom do Češky a možno stihne aj Švédku. Skrátka – iný kraj, iný mrav. A vôbec sa mu to nezdá čudné. U nich sa takto muži správajú, veď ženu si treba najprv vedieť získať a prejaviť jej úctu, a to aj za cenu malých trikov či klamstiev. Navyše, je leto, treba sa zabaviť.

Naša rada: Najmä životom sklamané ženy, veľmi túžiace po láske a porozumení, sa ľahko môžu stať obeťou podvodu, ale aj násilia či dokonca obchodu s bielym mäsom.

Ľúbostným vzplanutím nie sú ohrozené iba neskúsené tínedžerky či nezadané tridsiatničky, ale aj ženy v strednom a vo vyššom veku. Tie po rozvode dlhoročného manželstva alebo z pocitu straty ženskosti súvisiacej s klimaktériom zareagujú na prejavený obdiv a dvorenie.

On je taký romantický...

Vravíte si – nedať sa zbaliť, nenaletieť, neuveriť... To sa ľahko povie, ale ťažko dodrží. „V prvom rade myslite na svoje zdravie a trvajte na tom, aby muž pri intímnom styku používal kondóm. Je to spoľahlivá ochrana pred pohlavne prenosnými ochoreniami i neželaným tehotenstvom. Ak odchádzate s neznámym mužom do ústrania, povedzte niekomu z vašej spoločnosti, kam idete a s kým. Aj v dovolenkovej destinácii môže žena stretnúť devianta, ktorý jej môže ublížiť,“ varuje odborníčka. Napokon veľká dovolenková láska začne blednúť vo svetle každodennej reality. A vám po krásnych, dlhých teplých večeroch ostane znova pocit sklamania z toho, akí sú chlapi otrasní. Že iba klamú, aby vás dostali do postele, alebo začnete pochybovať o sebe, svojej príťažlivosti, a zavŕšite to predstavou, že ste odsúdená ostať starou dievkou. Naša rada: Užite si jeho spoločnosť, najlepšie spolu s vašimi priateľmi, dajte sa sprevádzať po meste, nech vám ukáže najlepšiu reštauráciu... Ale všetko s rozumom a s odstupom. Nevzbudzujte v plážovom lovcovi nádeje na „niečo viac“ a nevyspite sa s ním.

Napriek všetkému veríme, že letná láska nemôže prerásť do trvalejšieho vzťahu.

Pozor na kultúrne rozdiely

Nad Nemkou či Britkou užívajúcou si bez okolkov pozornosť miestneho plejboja možno krútime hlavou, ale dnes sa už ani Slovenky nevyhýbajú ilúzii lásky ako z telenovely a zo zahraničia sa vrátia „zaláskované“ do cudzinca. Veď prečo by aj Slovenku nemohlo stretnúť šťastie v láske? Vzťah s človekom, ktorý pochádza z odlišného prostredia, síce obklopuje lákavá vôňa cudzej kultúry a atmosféra tajomna, no občas to znamená aj to, že partneri sú si cudzí, pretože každý z nich má inú mentalitu, vyznáva iné hodnoty, má iné predstavy o budúcnosti i ciele. Možno vám časom bude chýbať práve taká „banalita“, že sa nemôžete s priateľom porozprávať vo svojej rodnej reči. Nepríjemné je aj to, keď svojej cudzokrajnej láske nedokážete vysvetliť niečo zložité alebo vaše slová vyznejú celkom inak, ako ste ich mysleli. Väčšina hádok s partnerom cudzincom vzniká práve pre zle porozumené slová.

Naša rada: Kým do vzťahu vhupnete rovnými nohami, zistite, či vôbec máte spoločné témy na rozhovor, spoločné predstavy a názory.

Chodíte s cudzincom?

Aj románik s cudzincom má svoje výhody.

– vaše kyprejšie krivky, ktoré u nás s ostychom ukrývate, inde považujú za sexi a vzrušujúce

– u nás fičia plastikové barbiny, oku cudzinca lahodí naša slovanská krása

– zažijete dobrodružstvo a vzrušenie z objavovania novej kultúry, krajiny a zvykov

– zdokonalíte sa v cudzom jazyku alebo získate základy novej reči

– zistíte, že inde svet funguje na iných pravidlách, v iných meradlách a normách

– v takomto vzťahu takmer nehrozí stereotyp či nuda

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Sylvia Derňárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Čo robiť, aby vám letná láska nezlomila srdce
BÁJEČNÁ ŽENA/ Sylvia Derňárová