Dátum: Piatok 20.01.2017 Dnes oslavuje:

Dalibor Zajtra: Vincent

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Čo treba urobiť, ak vás v práci ohovárajú

Zdroj: Báječná žena 20. apríla 2012, 07:00

Sme v práci výborný kolektív, no plný prevažne žien. Z toho akosi automaticky vyplýva, že sa častejšie rozpráva, porovnáva či ohovára. A práve tu je môj kameň úrazu. Mám už pomaly päťdesiatku na krku, ale som stále aktívna, športovo založená, celkom s dobrou postavou. Preto si môžem dovoliť aj modernejšie a odvážnejšie kúsky v šatníku. Lenže moje moletnejšie kolegyne majú na mňa prirovnanie – Chcela stará mladou byť. Myslím si, že to nepreháňam, ale na druhej strane, nechcem sa obliekať obstarožne. Nechtiac som si vypočula ich kritický rozhovor na svoju adresu, ktorý ma veľmi zranil. Nechcem si ich rozhnevať, ako mám postupovať? Zuzana

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Chcela stará mladou byť – samozrejme, kto by nechcel byť fit a dobre vyzerať s pribúdajúcimi rokmi. Lenže len málokomu sa to podarí. V drvivej väčšine sa to nevydarí tým, ktorým sa nechce tvrdo makať kvôli úspešnému výsledku. A tí potom ohovárajú... Ako by ste mali postupovať? Jednoznačne s vtipom, nadhľadom, so sebavedomím a s pochopením pre komplexy menej talentovaných.

Príbeh o závisti

Raz som počula manželský pár hovoriť o silných stránkach jeden druhého. On jej hovorí: „Ja na tebe obdivujem tvoj spoločenský úspech. Aká si populárna. A aj ti to závidím. Tak ťa niekedy v spoločnosti podpichujem, ignorujem alebo rovno znevažujem. Aj ja by som chcel byť taký obľúbený, ale neviem, ako na to.“ A ona mu odpovedala: „Ak chceš, prezradím ti jedno zo svojich základných vzťahových pravidiel. VŽDY uprednostniť človeka pred povinnosťami. Ak niečo robím a zavolá kamoška, či mám na ňu čas, vždy si ho nájdem a robotu dorobím napríklad na úkor spánku. Ak ma niekto pozve na návštevu, vždy to prijmem a prídem, aj keby sa mi akokoľvek nechcelo. A keď sa s niekým rozprávam, vždy sa naňho plne sústredím, akoby bol jediný v miestnosti.“ On sa zamyslel a odpovedal: „To je strašne náročné. To+ko nie som ochotný investovať. Uspokojím sa teda s tým, že ti budem závidieť.“

Ohováranie potvrdzuje vašu prevahu

Dá sa v tomto príbehu nájsť paralela pre vás, Zuzka? Je pre vás podporou? Nech zlé jazyky hovoria, čo chcú, ja tvrdím, že veľa vecí v živote funguje spravodlivo. Tak je to napríklad s postavou ženy po päťdesiatke. Len máloktorá má gény a štíhla zostane zadarmo. Väčšina priberie, je to tak prirodzené, tak sa mení v priebehu rokov metabolizmus. A niektoré spohodlnejú a ešte si priložia k nevyhnutnej nadváhe pár kilogramov z dezertov a vysedávania pri telke.

Nie sú ochotné šliapať každý víkend na bicykli, chodiť pešo, nepoužívať výťah... Nie sú ochotné investovať úsilie do náročných vecí, a tak im zostane už len ohováranie a závisť. Naproti tomu, vy ste zostali verná športu, ktorý je veľmi dôležitý pre duševnú stabilitu. Jeho súčasťou sú drobné víťazstvá a prehry, a preto skvele pripravuje človeka zvládať neúspechy, nevzdať sa a v prípade víťazstva vedieť precítiť okamih, zažiť naplnenie, potvrdiť si svoju schopnosť bojovať. Zuzka, blahoželám vám k udržaniu mladistvého aktívneho ducha aj v päťdesiatke. Užívajte si výsledky svojho poctivého úsilia. A buďte vdačná za to, že sa nájdu kolegyne, ktoré svojím ohováraním potvrdzujú váš náskok a prevahu.

Človek je bio-psycho-sociálna jednota. Nedá sa podceniť ani jedna z týchto troch oblastí. Je to stolička s troma nohami, ak jedna bude kratšia alebo slabšia, celá stavba padne. To znamená, že ak sa chcete cítiť dobre, musíte zveľaďovať:

  • svojho ducha – čítať, učiť sa nové veci, trénovať mozog,
  • sociálne vzťahy – udržiavať živé kamarátstva, kolegiálne vzťahy a hlavne láskyplné rodinné putá,
  • telesnú stránku – športom, pohybom, spánkom a stravou. 

Naj z glancu

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 

Príbehy

Hrdá vdova: Pamätáte si na ťažký osud Anny? TOTO sa zmenilo za 10 rokov

Ťažko skúšaná Anna Bieliková (45) sa Šarmu sama ozvala po desiatich rokoch....
 

Označili ho za vraždiace monštrum. Prečo za ním teda plače celý svet?

Nie žralok z Čeľustí, ale sympatická čierno-biela kosatka sa v skutočnosti...
 

Najpotetovanejší dôchodcovia nemajú zábrany: Majú ich takmer všade!

Tak títo dvaja sa našli! Američanka Charlotte Guttenberg (67) a jej partner...
 

Dobro nevymizlo: Aj vy ste pomohli zmeniť ťažké osudy ľudí z našich príbehov

Po celý rok 2016 sme vám prinášali príbehy ľudí, s ktorými sa život nemaznal....
 

Pavlov svet sa ponoril do tmy: Napriek hendikepu začal aktívne športovať!

Niektoré uličky v meste rozoznám podľa odrazu svojho hlasu od domov – hovorí...