Tip redakcii
 

Dovolenka bez partnera: Áno či nie?

Každý rok riešime s manželom dilemu, kam ísť na dovolenku, aby sme z toho neboli ku koncu obaja otrávení. Ja milujem more a horúci piesok, on by najradšej zaliezol niekam do tienistého lesa. A tak som najprv považovala návrh mojich priateliek na prázdninovú babskú jazdu za celkom dobrý nápad. Oznámila som teda mužovi, že pôjdem na dovolenku s kamarátkami. Očakávala som, že sa mu to nebude páčiť. Lenže on sa normálne potešil! Teraz mi to vŕta v hlave. Namiesto toho, aby som bola spokojná, ako ľahko mi prešla drahá dvojtýždňová dovolenka, mám nervy. Rozmýšľam nad tým, čo tu asi bude robiť a hlavne s kým. Myslíte si, že som divná? čitateľka Betka

29. júna 2012, 07:00
Láka vás dovolenka bez partnera?

Láka vás dovolenka bez partnera?

Autor: profimedia.sk

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Dovolenka zvyčajne posilní to, č o je prítomné v každodennom živote partnerov. Ak je vzťah zdravý, môže byť nezabudnuteľným zážitkom. Takých klientov by si želala každá cestovka! Ak je však vzťah problémový, ani najidylickejšia destinácia to zvyčajne nezachráni. Ako hovorí jedno anglické príslo vie: „Kamkoľvek ideš, seba si berieš so sebou.“

Hovorím, čo si myslím

Keď povie chlap: „Jasné, choď s kamoškami a uži si to!“– môže to znamenať rôzne veci. Aj to, že vás má rád z hĺbky srdca a dopraje vám oddych a zábavu. To, že vám verí a je presvedčený o tom, že v jeho neprítomnosti nebudete robiť nič, čo by narúšalo manželskú dôveru. Rovnako, ako to môže byť prejav nezáujmu, pričom v hlave mu prebleskne myšlienka: „Ako dobre, že zmizneš a bude pokoj.“ Za vypovedanou vetou môžu byť skutočne najrôznejšie protichodné úmysly, motivácie, pocity. Vo všeobecnosti však v partnerskom poradenstve odporúčam nešpekulovať príliš o pohnútkach toho druhého. Prečo hovorí to, čo hovorí, nie je také dôležité ako to, čo reálne robí. Nikdy totiž nemôžete presne vedieť, čo prežíva druhý človek, a preto je prílišné analyzovanie a hranie sa na domácich psychológov väčšinou na škodu veci.

Nenechajte sa mátať nedôverou

Betka, neskúmajte, čo je za manželovým súhlasom. Verte, že má dobré úmysly. Ak vám šiesty zmysel našepkáva, že by ste mu nemali celkom dôverovať, odsuňte to na inokedy a ne pokazte si negatívnymi myšlienkami peknú dovolenku s kamarátkami. Vzťah je totiž beh na dlhú trať. Je poverou, že na záchranu vzťahu a odvrátenie katastrofy existujú len špeciálne momenty a jednorazové šance. Keď sa vrátite z dovolenky, budete mať dostatok času všímať si partnera, zamerať sa na fungovanie spoločného vzťahu a zisťovať, čo treba vylepšiť, aby vás nemátala nedôvera.

Ako by to bolo ideálne?

Keď sme boli malé deti, tak sme si mysleli, že ak niečo nevidno, tak to ani neexistuje. V dospelosti považujeme, naopak, za realitu iba to, čo momentálne vidíme a vieme uchopiť. Ak by ste chceli, v súvislosti s načrtnutým „cestovateľským“ problémom, nájsť vo svojom vzťahu harmóniu, pokúste sa priblížiť k nasledovnému vnímaniu reality:

● Budeš mi chýbať, ale želám ti na tvojej ceste veľa šťastia, lebo viem, že je to pre teba dôležité.

● Vzájomne si dôverujeme, lebo obaja vieme, že náš spoločný vzťah je pre nás najvyššou hodnotou.

● Dávame si navzájom dostatok slobody, aby sme si realizovali individuálne potreby. Preto ak jeden z nás odchádza či, naopak, zostáva, je to s požehnaním toho druhého.

● Kamkoľvek ideme, či spolu, alebo osobitne, správame sa tak, ako keby sme toho druhého mali pri sebe a držali ho za ruku.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?