Tip redakcii
 

Epidémia rozvod: Na Slovensku sa končí každé druhé manželstvo

Aby nepostihla aj vás, dajte si pozor na to, od koho „beriete rozumy“ v prípade krízy vo vzťahu.

03. marca 2013, 09:00
Hoci dnes sú v móde rýchle a ľahké riešenia, rozvod taký rozhodne nie je. Zo psychologického hľadiska patrí medzi najbolestnejšie procesy. Podľa odborníkov pri vážnom vzťahu trvá spracovanie rozvodu asi 3 až 5 rokov.

Hoci dnes sú v móde rýchle a ľahké riešenia, rozvod taký rozhodne nie je. Zo psychologického hľadiska patrí medzi najbolestnejšie procesy. Podľa odborníkov pri vážnom vzťahu trvá spracovanie rozvodu asi 3 až 5 rokov.

Autor: Profimedia.sk

Manželstvá kedysi fungovali „až do smrti“, dnes pokojné spolužitie ľahko naštrbí aj banálne nedorozumenie a slovo rozvod sa používa ako bežná vyhrážka pri hádkach. A pritom partnerskému vzťahu a láske pripisujete dôležité miesto vo svojom rebríčku hodnôt, túžite po opore, zázemí, príjemnom spolužití. No kde je príčina, že sa to podarí iba polovici zosobášených? Je to preto, že ste si vybrali nevhodného partnera? Psychológovia hovoria, že výber je len prvý krok. To, čo manželstvo nakoniec dovedie ku krachu, je, že sa manželia o svoj vzťah nestarajú a považujú ho za samozrejmosť.

Medzi najčastejšie dôvody na rozvod patrí rozdielnosť pováh, záujmov a názorov, nevera, neuvážené uzavretie manželstva, alkoholizmus či agresivita. Ak je váš manžel alkoholik, manipulátor alebo násilník, s rozvodom naozaj neotáľajte.

Chyba v komunikácii

To, čo manželia väčšinou považujú za „koniec sveta“ a dôvod na rozvod, psychológovia označujú často len za nedostatok spoločnej komunikácie. Priznajte si, aj vy očakávate, že si vaša polovička domyslí, dovtípi sa, čo treba urobiť, čo si prajete a čo nie? Máte odvahu ozvať sa, keď vám vo vzťahu niečo nie je príjemné? Jeden problém potom spôsobí ďalší a z maličkosti, ktorá sa dala ľahko vyriešiť, je po čase veľké klbko, ktoré sa už ťažšie rozmotáva.

Väčšina nedorozumení z nedostatku komunikácie sa preto vo vzťahu neodohrá „naozaj“, ale len v mysli partnerov: „Ja si myslím, že ty si myslíš, že...“ alebo „To urobil naschvál, aby ma naštval,“ a podobne. Takto ľahko sa hľadajú dôkazy o tom, prečo je váš manžel nemožný, nedá sa s ním normálne žiť a rozvod by bol ideálnym riešením. Skutočnosť je však často úplne iná, vaša fantázia býva horšia ako realita.

To najhoršie, čo môžete pre vzťah urobiť, je otráviť ho negativitou. Nenadávajte partnerovi za to, že ste nešťastná, neobviňujte ho z vlastnej nepohody alebo osamelosti. Uvedomte si, čo je vaša osobná nespokojnosť samej so sebou a ktorá výčitka oprávnene patrí jemu.

Rada Glancu: Myslíte si, že váš muž je hrozný, lebo sa zakaždým, keď sa s ním chcete zhovárať, vyhovorí na únavu? Pritom často postačí, ak sa ho v pokoji opýtate na dôvod. Možno len potrebuje, aby sa po príchode z práce domov trocha „pozbieral“ a rozhovor môže potom pokojne prebehnúť.

Nezabúdajte na zlaté pravidlo

Aby vaše manželstvo neohrozoval rozvod, potrebuje vašu spoločnú láskyplnú opateru. Je to ako mať firmu. Ak chcete, aby vám prosperovala, chce to váš čas, energiu, pozornosť a optimistické plány do budúcnosti.

  • Zlaté pravidlo manželstiev, ktoré prekonali desaťročia, je: nerobte svojej polovičke to, čo nechcete, aby robil on vám. A nezabúdajte, že ponižovanie, kritizovanie a vychovávanie ešte zo žiadneho muža neurobili dokonalejšieho tvora.
  • Prajete si, aby sa k vám váš zákonitý správal milo, no ste príjemná aj vy k nemu? Namiesto trucovania a tichej domácnosti venujte partnerovi svoju pozornosť, počúvajte ho, vnímajte jeho gestá, pýtajte sa. Vášmu manželovi to iste dobre padne a rád vás nabudúce vypočuje.
  • Ak sa vám zdá, že si vás partner neváži, pátrajte po tom, či si dostatočne vážite samu seba. Buďte mužovi vo vzťahu rovnocennou partnerkou, úloha podriaďujúcej sa „žienky domácej“ nie je na mieste.
  • Povedzte v správnej chvíli ďakujem, prosím alebo prepáč, to dokáže zažehnať nejednu hádku.
  • Prejavte niekedy partnerovi obdiv, túžba po ocenení je veľkou hybnou silou každého vzťahu. Neobmedzujte rozhovory s manželom iba na pokyny, čo treba nakúpiť.
  • Oprášte spoločné témy, ako sú vaše záujmy, plány a túžby.

Rozveď sa, máš na viac!

Dobrá rada je v prípade krízy vo vzťahu viac než zlato. Ako sa zachovať, čo urobiť, čoho sa vyvarovať? Možno svoj problém preberáte s kamarátkami či kolegyňami a tie vám ochotne poskytujú dobre mienené rady. Odborníci však varujú, že hoci sa „chytáte každej slamky“, ktorá by manželstvo mohla utužiť, napokon sa rozhodnite sama. Mladšie kolegyne vám môžu dodávať sebavedomie, aby ste netrpeli v nevyhovujúcom zväzku: rozveď sa, máš na viac. No to môže spôsobiť, že napokon ostanete síce voľná, ale osamelá a roky vám pribúdajú, čo nie sú ktovieaké vyhliadky. Inak môžete so životom kalkulovať, keď máte dvadsať rokov, a inak, keď máte štyridsať a prípadne aj deti.

Takisto sa na radu pýtajte radšej kamarátok, ktoré žijú v spokojnom vzťahu než rozvedených alebo slobodných. Aspoň ak chcete svoj vzťah pred rozvodom zachrániť...

Otázka pre odborníčku

Radí Danica Caisová, sexuologička a psychiatrička, Košice

Zo záverov istého britského výskumu vyplýva, že ak sa pár rozvádza, riziko, že v okruhu jeho spoločných priateľov, známych, kolegov či príbuzných sa rozvedie aj niekto ďalší, stúpne až o sedemdesiatpäť percent. Môže sa naozaj rozvod šíriť ako epidémia?

„Ak skutočne ide o lavínové rozvody, potom by som to pripísala skôr tomu, že sa spravidla priatelia dvojice približne v rovnakom veku a aj ich manželstvá sú približne rovnako dlhé. A ako píše klasik, do manželstva sa vkráda nuda, stereotyp a neuspokojivý sex so železnou pravidelnosťou v istom časovom období a po istom počte rokov. Na to existujú pomerne presné štatistiky opierajúce a o rozvodovosť. Kríza tlie pod povrchom a ak jeden pár nájde odvahu na rozchod, akoby to posmelilo aj ostatných. Ja osobne však poznám aj presne opačný prípad, po rozvode jednej dvojice sa manželstvá ostatných dvojíc zlepšili, upevnili. Osobne si myslím, že ich úprimne vystrašilo, že by sa mohli v rozvodovej situácii ocitnúť aj ony. Mali totiž „v živom vysielaní“, čo taký rozchod a rozvod znamená,“ konštatuje odborníčka.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Epidémia rozvod: Na Slovensku sa končí každé druhé manželstvo
Báječná žena/Sylvia Derňárová