Tip redakcii
 

Facebook odhalil jeho neveru

Sklamala som sa v priateľovi. Viem, že ma podviedol, no aj v konfrontácii faktov mi zapieral. Dokonca sa vyjadril, že mi nemôže povedať pravdu, lebo si nepamätá, ako to naozaj bolo... Hlúpe, čo? Sme spolu sedem rokov a posledné dva cítim, že je to divné. Prešľapujeme na jednom mieste, navyše som pred rokom prišla na tento jeho úlet. A neviem, či bol jednorazový. Bolo to totiž tak, že sa zabudol odhlásiť z Facebooku a mala som možnosť prečítať si celú jeho konverzáciu s dotyčnou... Ostalo mi z toho tak zle, že ma to úplne paralyzovalo na dlhé týždne. Dokázala som byť len odmeraná, s hrčou v krku. Keď sa ma opýtal na dôvod mizernej nálady, ani som to nedokázala opísať. Jednoducho to nešlo. Asi až pred tromi mesiacmi som mu povedala, čo viem a na čo som v tých jeho správach prišla. Bohužiaľ, to bolo po jednej oslave a priznávam, že som bola posmelená alkoholom. Lenže práve to otočil proti mne, že vraj som bola opitá. Odvtedy sa snažím s ním porozprávať o tom, čo sa stalo, hlavne preto, aby som to v sebe urovnala. No on len na mňa kričí... Inak je milý, snaží sa, len mu už neverím. Nahlodáva ma to a bojím sa, že keď s ním ostanem, budem to ľutovať. No rovnako mám pocit, že keby som sa zbalila a odišla, takisto si nepomôžem. Viete, mám 36 rokov a pri ňom predsa len nejakú šancu na založenie rodiny. Magda

31. mája 2012, 06:00

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Tak to s nami ľuďmi je, že môžeme mat protichodné chúťky a prežívanie súčasne. Aj ste sa v priateľovi sklamali, aj mu veríte, ste spolu, aj nie ste. Prešľapujete na jednom mieste, ale existuje šanca, aby ste si spolu založili rodinu. On zahýba, ale je aj milý a snaží sa. Chcete s ním rozprávať aj nechcete, on sa aj pýta na dôvody vašej mizernej nálady a zároveň na vás kričí... Doplňte si, Magda, svoje priority a skóre do tejto tabuľky a získate lepší prehľad, ako to s vami vyzerá v každodennom spolunažívaní. Ak by vám po tejto vysokej matematike graf ukázal, že máte zhruba 30 percent negatívnych skúseností a 70 percent pozitívnych, dalo by sa zjednodušene vyvodzovať, že máte tri dôvody odísť a sedem zostať. Čo štatisticky vychádza na tú druhú možnosť.

Lenže ani to nie je celkom pravda, lebo nie každý dôvod za alebo proti vzťahu má rovnakú váhu. Viem o páre, ktorý mal tisíc dobrých dôvodov spolu zostať, ale v istom bode ich vzťahu manželka chcela dieťa a manžel nie, tak sa rozviedli. Nezachránil ich ani pomer 1/1 000, lebo pre ženu mala potreba stať sa matkou prioritu 1 plus a váhu milión. A potom sú páry, kde nikto nevie, prečo sú spolu, keď sa stále len doberajú, urážajú, hádajú a dobre, že sa nepobijú. Keď ich však zastihnete v zriedkavej mierumilovnej chvíli, ona povie: „Dýchala by som zaňho!“ a on: „To, že s nou nesúhlasím, nadávam jej a vytáča ma do nepríčetnosti, nič nemení na fakte, že by som nechcel žiadnu inú...“ A viete, ako spieva Elán o láske: „Psychológ sa v nej nevyzná, veď nie je hlúpa!“ No nesúhlasím, že „aj keď je lásky stále viac, na cene stúpa“. Láska vždy mala a bude mat tú najvyššiu hodnotu!

Aké je vaše skóre?

Nedá sa v tom vyznať – v zmysle racionálne to uchopiť, rozanalyzovať a urobiť jedno – to „správne“ rozhodnutie. Vzťahy sa nedajú takto skúmať. Vždy v nich totiž hrá rolu ich iracionálna zložka – emócie. Na tie sa je najlepšie spoliehať, ak máte odvahu pozrieť sa pravde do očí, ako to s vami naozaj je. Lebo tie vyššie zmienené protikladné zážitky sú v reálnom živote zastúpené v nejakom pomere. Napríklad:

  • skóre sklamanie/dôvera... napríklad 30/70
  • skóre nezáujem/sedem rokov spolu... napríklad 10/90 alebo 80/20?
  • skóre stagnácia/svadba a deti...?

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?