Tip redakcii
 

Intímne prehrešky: Štyri veci, na ktoré si dajte pozor

Nezodpovedný a ľahostajný prístup k vlastnému intímnemu zdraviu je časovanou bombou!

29. novembra 2012, 10:00
Je zoznam vašich milencov podozrivo dlhý? Pozor!

Je zoznam vašich milencov podozrivo dlhý? Pozor!

Autor: profimedia.sk

Roky bez prehliadky

Už sú to roky, čo ste boli naposledy na preventívnej gynekologickej prehliadke? Nemáte na ňu čas alebo sa jej vyhýbate preto, že nie ste spokojná s vaším lekárom? Ide však o vaše zdravie a na to by ste si v kalendári mali nájsť miesto pravidelne každý rok. Súčasťou preventívnej prehliadky je totiž aj pátranie po zhubnom ochorení krčka maternice, ak patríte do vekovej skupiny od 23 do 64 rokov. Rakovina je totiž zákerná a vo väčšine prípadov sa rozrastá veľmi pomaly. A vy sa roky môžete cítiť v poriadku, bez bolestí a varovných príznakov... Pri pravidelných gynekologických kontrolách však predrakovinové zmeny na krčku lekár dokáže odhaliť včas a vďaka tomu máte vysokú šancu na vyliečenie. Pri vyšetrení prsníkov zase môže lekár nahmatať podozrivú hrčku – hlavne, ak ich samovyšetreniu nevenujete žiadnu pozornosť.

Naša rada

Ak so svojím gynekológom nie ste spokojná, môžete ho vymeniť. Máte na to nárok raz za pol roka.

To prejde...

Nielenže ignorujete preventívne prehliadky, ale k lekárovi nejdete ani v prípade, že sa u vás objavili podozrivé ťažkosti? A tak bolesti či výtok liečite svojpomocne a pri nezvyčajnom krvácaní sa presviedčate, že zmizne samo. Gynekológovia sa s podobne nezodpovedným prístupom stretávajú pomerne často – bohužiaľ, mnohé pacientky vyhľadajú ich pomoc, až keď je neskoro. Pokročilé štádium rakoviny alebo chronická infekcia sa liečia veľmi ťažko a vo vašom organizme môžu zanechať nenapraviteľné škody. Možno sa pre svoj ľahkovážnemu zahrávaniu so zdravím nikdy nedočkáte dieťaťa alebo sa nevyhnete komplikovanej operácii.

Naša rada

Každý podozrivý príznak, výtok, rôzne bolesti, či nezvyčajné krvácanie by mal posúdiť váš gynekológ. Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na „liečebné“ postupy od kamarátok alebo z internetu, sa radšej hneď objednajte k lekárovi.

Prehnaná hygiena

Sprchujete sa trikrát denne, každý druhý večer relaxujete vo vani plnej peny a na holenie intímnych partií používate zbytočne veľa peny alebo gélu? Možno máte pocit, že pre svoju intímnu hygienu robíte maximum. Opak je však pravdou. Častým umývaním sa, používaním bežných mydiel či sprchových gélov ľahko narušíte prirodzenú pošvovú mikroflóru, ktorá je potom náchylnejšia na vznik rôznych ochorení, napríklad kvasinkových infekcií.

Naša rada

Neznamená to, že ak sa nebudete umývať, budete zdravšia. Všetko však treba robiť s mierou a nepreháňať to ani so špeciálnymi prípravkami na intímnu hygienu. Podľa mnohých gynekológov je najlepšia čistá voda.

Dlhý zoznam milencov

Pikantné posteľné dobrodružstvá na jednu noc a nechránený pohlavný styk sú takmer istou cestou k nákaze niektorou z pohlavne prenosných ochorení. Ohrozujú vás chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy, herpes, kondylómy, ale aj kvapavka či syfilis. Ak ich neliečite, môžu prejsť do chronického štádia, ohroziť vašu plodnosť ale aj celkové zdravie či život.

Baví vás orálny sex? Ak ani pri ňom nemyslíte na ochranu a dopriali ste túto rozkoš viac ako šiestim partnerom, riziko, že sa u vás objaví zhubné ochorenie hrtana, jazyka alebo mandlí je niekoľkokrát vyššie, ako keby ste boli silná fajčiarka cigariet.

Naša rada

S každým chlapom, ktorý sa na vás usmeje, nemusíte predsa skončiť v posteli. Ak predsa len neodoláte, nezabudnite na prezervatív.

Autor: Báječná žena/ Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

To najlepšie z kúpeľní! Pripomeňme si intímne triky najkrajších Sloveniek

Po celý rok vám známe krásky prezrádzali triky pre krásne telo, pleť a vlasy....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?