Tip redakcii
 

Intímny teror: Koľko toho ešte ženy vydržia?

Vedeli ste, že domáce násilie páchané na ženách je v celosvetovom meradle častejšou príčinou smrti ako rakovina, nehody, malária a vojny dohromady?

19. apríla 2012, 06:00

Kým si prečítate túto vetu, obeťou domáceho násilia sa stane ďalšia žena. A ak má dieťa, tak aj ono. Pretože postoj – síce svoju ženu bije, ale je dobrý otec – už neplatí. Podľa najnovšieho vyhlásenia Rady Európy, ak je dieťa svedkom toho, ako mu tato týra mamu – je jedno, či fyzicky, alebo psychicky –, je tiež vystavené psychickému násiliu. Posudzuje sa to ako trestný čin a vôbec nie ojedinelý, veď podľa WHO sa jeho obeťou stáva každoročne až 275 miliónov detí.

Hrošia koža

Keď pred pár rokmi odštartovala kampaň Každá piata žena, upozorňujúca na obete domáceho násilia, jej súčasťou bol televízny spot. Spoza zavretých panelákových dverí sa ozývali stony a krik. Keď sa už zvuky naozaj nedali prehliadať, vykukli na chodbu susedia. Vykukli, no zase zaliezli. Spot mal poukazovať na ľahostajnosť, ktorá môže viesť až k poprave týranej obete, ako sme koniec koncov boli na Slovensku svedkami prednedávnom.

Keď exmanžel pani Zuzany po rokoch splnil svoje vyhrážky. Spot však mal prekvapujúcu dohru. Organizátorov kampane jeden z divákov upozornil, či vedia, že chlap, čo zahral suseda, sám bije vlastnú ženu. Bol to šok, no vlastne to len potvrdilo, čo vedeli – násilnícki partneri majú hrošiu kožu. A domáce násilie páchané na ženách je oveľa častejší problém, než by sa zdalo. V celosvetovo meradle je dokonca častejšou príčinou smrti ako rakovina, nehody, malária a vojny dokopy!

„Normálni“ muži

Počas života zažilo násilnícke správanie zo strany partnera skoro štyridsať percent žien. V Česku dokonca v týchto dňoch zverejnili, že ho zažije každá druhá žena! Iste, týraní sú aj muži ženami, ale takýchto prípadov nie je ani desať percent. Navyše, ženy – tyranky majú zväčša psychiatrickú diagnózu. Naopak, sociologické výskumy ukázali, že svoje ženy nemučia psychopati, ale v prevažnej miere „normálni muži“. Zaujímavé tiež je, že násilie sa vôbec netýka zväčša mladých, nezrelých a neskúsených žien.

Naopak, objavuje sa v dlhodobých manželstvách trvajúcich dvadsať rokov a najčastejšími obeťami sú štyridsaťpäť- až päťdesiatštyriročné ženy. Pravdepodobne na začiatku podľahli sebaklamu – ten môj miláčik síce hrozne žiarli a je dosť prchký, ale to preto, že ma miluje. Veď on sa časom upokojí. Omyl! Ak sa násilnému správaniu nespraví koniec hneď pri prvom výstupe, násilnícky vzťah sa časom stane normou.

Aj toto je týranie!

Paradoxne, niektoré ženy žijú s tyranom bez toho, aby si to uvedomovali. Domáce násilie totiž nie sú len kopance, bitie, šticovanie, pálenie, v krajnom prípade vražda. Patrí sem aj citové vydieranie, slovné vyhrážanie, vyvolávanie výčitiek a pocitov viny či zosmiešňovanie. Rovnako závažné je ekonomické násilie – keď partner obmedzuje žene prístup k peniazom alebo jej zakazuje chodiť do práce. Prekvapujúco veľa žien, ktoré by netolerovali bitku, takéto správanie muža ticho trpia. Žijú síce v zlatej klietke, lenže v existenčnej neistote, keďže sú totálne závislé od svojho „chlebodarcu“.

Nedostatočná ochrana

Zákony, čo majú ženy chrániť pred domácimi násilníkmi, síce sú, ale horšie to je s ich uplatnením v praxi. Ženy sa ochrany nedovolajú a odísť nemajú kam. V azylových domov, určených špeciálne pre obete domáceho násilia, by malo byť päťstopäťdesiat miest, reálne ich je však štyridsaťšesť! Pritom iné domovy ich nenahradia, lebo ženy vystavené domácim násilníkom potrebujú špecifické podmienky a terapeutickú pomoc. Trauma, ktorú prežívajú, je totiž porovnateľná s tým, čo prežívajú obete znásilnenia, holokaustu či vojnoví veteráni.

My sme spolu neskončili!

Problém je, že domáci teror sa často neskončí ani rozvodom. Aspoň nie na Slovensku. Kým v civilizovanom svete je to zariadené tak, že obeť sa s tyranom na súde nestretnú, dokonca majú každý iný vchod, u nás čakajú na jednej chodbe. Čo je ideálny čas na ďalšie vyhrážky – spravím ti zo života peklo! Čo „ex“ zväčša aj splní, a keď už nemôže útočiť priamo na ženu, robí to prostredníctvom dieťaťa. Svoje o tom vie aj Júlia, ktorú manžel roky psychicky týral.

Keď jej začal kontrolovať aj spodnú bielizeň, konečne sa odhodlala na rozvod. Už je to trinásť rokov, no stále nemá pokoj. Muž totiž striktne trvá na stretnutiach so synom, vymedzených súdom. Keďže však na nich po celý čas len nadáva na mamu, chlapec na stretnutia chodiť nechce. No keď nepríde, muž okamžite napíše na jeho mamu udanie. Gabko má z toho ťažké psychické traumy, sudkyňa však povyšuje práva otca nad práva dieťaťa a na kontakte trvá.

Je to toxické

Slovensko v boji s domácim násilím páchaným na ženách čaká dlhá cesta. Zákony by aj boli, ratifikovali sme medzinárodné dohovory, treba však ešte zmeniť myslenie. Aj preto sa Aliancia žien Slovenska zamerala na nastupujúcu generáciu a začala s projektom pre stredoškolákov. Aby násilie vedeli rozpoznať, vystupovali proti nemu a nekopírovali stereotypy. Pretože tento druh násilia je toxický. Keď je niekde v domácnosti urážlivý, krutý či podceňujúci prístup k žene normou, automaticky si takýto model správania osvoja aj deti a v dospelosti ho zopakujú.

Workshopy, kde sa preberá táto vážna téma, sa už uskutočnili v Bratislavskom kraji pre takmer tisíc študentov a teraz sa pokračuje v Trnavskom kraji. Azda aj vďaka nim nová generácia Slovákov pochopí, že milovať neznamená vlastniť, žiarlivosť nie je prejav lásky a na úsloví „ženu biť je, ako pole orať“ nie je vôbec nič vtipné.

Autor: ŠARM/ Barbora Dvořáková

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Intímny teror: Koľko toho ešte ženy vydržia?
ŠARM/ Barbora Dvořáková