Dátum: Utorok 06.12.2016 Dnes oslavuje:

Mikuláš Zajtra: Ambróz

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Má môj syn v génoch alkoholizmus?

Zdroj: Báječná žena 09. apríla 2012, 07:00
Foto: profimedia.sk Ilustračná fotografia

Mám 43-ročného syna, ktorý mal všetky predpoklady, aby som z neho vychovala slušného človeka. Nepodarilo sa mi to a ako matku ma to veľmi trápi. Jeho otec bol ťažký alkoholik. Viackrát sa liečil, no piť nikdy neprestal. Môj syn tiež začína popíjať. A ja sa pýtam prečo? Je to v génoch alebo som urobila niekde vo výchove chybu? Veď inak je úžasne šikovný, pracovitý a ešte k tomu aj fešák. Neviem, čo s ním mám robiť. Na liečenie odmieta ísť. Poraďte mi, prosím... Mária

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Syn nemá len mamu, ale aj otca. Otcovský vzor je dokonca pre muža v dospelosti ešte o niečo významnejší než materský model. Syn sa bude pravdepodobne čoraz väčšmi podobať na otca. A ak bol otec silný alkoholik, bude musieť syn urobiť veľa práce na sebe, aby sa ako po kĺzačke nezošmykol do alkoholovej závislosti. Milá Mária, pre dušu každého človeka je dobré, keď má uzavretý mier s oboma rodičmi. Neviem, aké sú vzťahy vášho syna s otcom. Ak hrá v príbehu významnú rolu alkohol, často nebývajú tieto vzťahy najlepšie. Nech je však otec akýkoľvek, syn by mal byť vďačný aspoň za svoj život.

Minimálna úcta syna k otcovi je dobrá na to, aby dokázal urobiť druhý krok – prijať tú časť dedičstva od otca, ktorá je mu osožná a konštruktívna. Veď možno aj jeho otec bol v mnohom šikovný a pracovitý. A zároveň by mu to mohlo umožniť, aby odmietol to, čo ho ničí, napríklad otcovu ťažkú závislosť od alkoholu. Keď si syn uvedomí, v čom je podobný otcovi, ľahšie sa mu nájde aj to, v čom je odlišný. Potom môže so svojimi problémami, ktoré má každý človek, naložiť inak, než sa ich snažiť utopiť v alkohole.

Kto za to môže?

Neobviňujte seba ani gény, ani žiaden externý pôvod synových ťažkostí. Každý alkoholik pije preto, lebo chce. A každý abstinujúci alkoholik nepije preto, lebo nechce. Je to naozaj tvrdá práca, odolať stavom príjemného opojenia, ktoré alkohol navodzuje, ale žiadne iné riešenie problému s pitím neexistuje. Jedine a len ten, kto pije, sa musí pevne rozhodnúť, že s požívaním alkoholu prestane. Je to výhradne jeho zodpovednosť. A práve odmietanie tejto zodpovednosti za svoje správanie je obľúbená taktika alkoholikov, ako vzbudzovať pocity viny u svojich blízkych...

Nebezpečné hry

Alkoholici často so svojím okolím hrajú rôzne hry, napríklad:

Budem sa liečiť, ak...

Vzbudzuje dojem, že je to vlastne váš záujem, aby prestal piť. A on vám urobí tú láska - vosť a prestane, ak vy splníte nejakú podmienku. Samozrejme, dá vám nesplniteľnú úlohu. Ak by ste ju aj náhodou splnili, má pripravené dva scenáre – buď vám dá ďalšiu, alebo mykne plecom a svoju časť dohody aj tak nesplní.

Pozri, ako veľmi trpím.

Alkoholik týra tých, ktorí ho majú radi, predvádzaním svojho nešťastia. Slovne sa vyjadruje o sebe, aký je úbohý, vnútorne si to však nemyslí. Naopak, často sa považuje za lepšieho, ako sú ostatní. Dokáž mi, že mám problém. Tvári sa, že nikde problém nevidí a nemá po - trebu ho riešiť. Odráža od seba akékoľvek ná - znaky o vážnosti svojej situácie. Naopak, pre - sviedča vás, že to s vami nie je niečo v po riad ku.

Pijem kvôli …

Alkoholik nájde tisíc dôvodov, prečo je život bez alkoholu neznesiteľný. Vždy sa dá nájsť dôvod, prečo je realita príliš nepríjemná a treba si vyčistiť hlavu. Lenže práve schopnosť plne fungovať a rozvíjať svoj potenciál v reálnych podmienkach je znakom psychického zdravia.

Chcem prestať, ale alkohol je silnejší ako ja.

Kto chce prestať, prestane. Aj keď nikto nepopiera, že odolať rozvinutej závislosti je veľmi náročné, alkohol porazí len nerozhodnutých.

Toto určite nerobte!

Neprijímajte vinu za alkoholikovo pitie. Nie ste ani vinná za to, že pije, ani schopná ho od závislosti zachrániť. A vyvarujte sa týchto troch viet, ktoré rodinní príslušníci alkoholikov často vyslovujú, ale nie sú pravdivé:

  • Ak nebudeš piť, urobím, čo len budeš chcieť.
  • Pokazil si mi život. 
  • Keby nebolo mňa, zahynieš, len ja ti môžem pomôcť. 

Naj z glancu

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 

Príbehy

Pre mňa si mŕtva, ty pobehlica: Kruté slová adresoval Jaro svojej manželke

S Jarom sme sa brali asi po ročnej známosti. Obaja sme mali už čo-to odžité...
 

Ste ohrození aj vy? Mária sa nakazila hepatitídou pri krvnej transfúzii!

Nie je narkomanka ani nestriedala partnerov. Dokonca sa nepamätá, že by...
 

Súperke som zlomila ruku: Rebeka je juniorskou majsterkou sveta vo armwrestlingu

Vďaka športu precestovala takmer celý svet. Môže si merať silu s nejedným...
 

Trpezlivo vyčkával: Júlia zistila, že od nenávisti k láske je iba krôčik

Po skončení strednej školy som sa usilovala nájsť slušnú prácu. Keď som...
 

Môj slivkový princ: Po Heleninom boku je tento muž už krásnych 35 rokov!

V časoch mojej mladosti sme vždy na konci leta mali v záhrade u mojej babky...
 

Naše časopisy