Tip redakcii
 

Mám doma bordelára, ako mu dohovoriť?

Môj priateľ je zlatý človek. Je už na dôchodku, a preto má veľa voľného času. Každý jeho deň sa začína tým, že vezme tašku a ide na obchôdzku mestom. Keby to bola len prechádzka, ale on sa zastavuje pri smetníkoch a vždy donesie nejaké veci. Všetko sa mu hodí a svojej novodobej záľuby sa nemieni vzdať. Prehováranie nepomáha, hovorí, že je mu to všetko jedno. Nech si myslí, kto chce, čo chce. Všetko, čo donesie, mi hneď poukazuje a už svoje obchôdzky nerobí ani tajne. Preto vôbec neviem, ako dlho to vlastne trvá. Dosiahlo to už také rozmery, že za pekného počasia sa vyberie aj dvakrát za deň. Som bezradná. Ako mu mám dohovoriť? Dandy

25. mája 2012, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Aj keď nie je vôbec isté, či váš priateľ už prekročil hranicu normálneho zbierania potrebných vecí a prehupol sa ku skupine ľudí, ktorých zhromažďovanie nepotrebných vecí je neúnosné, pohovorme si na tomto mieste o takzvaných bordelároch.

Váš odpad, môj poklad

Chorobné zhromažďovanie predmetov je charakteristické tým, že hoci zbierajúcemu sa zdajú predmety, ktoré nosí od kontajnerov, použiteľné, ostatným ľuďom sa zdajú úplne zbytočné. Okrem toho následkom zbierania sa zapratáva obytný priestor až tak, že je znefunkčnené jeho bežné užívanie. A k týmto dvom charakteristikám sa ešte vždy pridružuje tretia – a to je významná úzkosť zbierajúceho, že by o niektoré predmety mohol prísť. Obáva sa predovšetkým, že mu ich niekto vyhodí alebo bude nútený svojím okolím sa svojho „pokladu“ vzdať. Táto úzkosť sa vysvetľuje tým, že patologické zhromažďovanie predmetov je vlastne únikovou cestou chorých pred cítením svojej vnútornej existenčnej prázdnoty. Ak ich napríklad súd prinúti ne poriadok z domu vypratať, nezriedka sa chorý psychicky zrúti.

Zábezpeka na staré kolená

Poddruhom patologického zhromažďovania predmetov je takzvaný Diogenov syndróm. Je to hromadenie vecí v starobe. Keďže uvádzate, že priateľ je na dôchodku, možno sa ho môže týkať. Starnúci ľudia, ktorí si uvedomujú, že prichádzajú o fyzickú kondíciu, si pod tlakom môžu začať robiť zásoby na zlé časy. Stres im môže narušiť súdnosť natoľko, že si nepovšimnú, kedy ich správanie už nie je rozumné, ale prerástlo do hromadenia zbytočností.

Tréning rozlišovania zrna od pliev

Medikamentózne sa chorí liečia antidepresívami – aby nevideli svoju budúcnosť tak čierne, stabilizátormi nálady a liekmi proti úzkosti. Taktiež sa odporúča takzvaná „kognitívno-behaviorálna“ terapia, kde sa bordelári rovnako ako závislí od návykových látok odúčajú od závislosti od nahromadených predmetov. Podporuje sa hlavne nácvik triezveho úsudku v rozhodovaní, ktoré veci sú hodnotné a potrebné a ktoré nie. Lebo práve táto rozlišovacia schopnosť sa u nich v priebehu choroby úplne stráca.

Byť alebo mať?

V súvislosti s touto chorobou sa často spomína teória psychológa Ericha Fromma, že do problémov s majetkom sa môžu dostávať ľudia, ktorí v živote nadradili MAŤ nad BYŤ. A to troma spôsobmi:

  • Mať je lepšie, než byť – ľudia sú presvedčení, že hromadenie vecí je zmyslom života.
  • Mať nahradzuje byť – nezrelí ľudia, neistí sami sebou, ktorí nerozumejú, čo to „byť“ vlastne znamená.
  • Mať je liekom na nemať – týka sa to ľudí, ktorí v určitej časti svojho života výrazne trpeli materiálnou chudobou.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...
 

Poznáme jediný sendvič, po ktorom schudnete!

Expresné zoštíhlenie vám zabezpečí kombinácia troch prístrojov. Výsledok...
 

Výherkyne súťaže: Naše čitateľky sú s nami odhodlané chudnúť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (56) vyhrali...
 

Lucia Mokráňová dodržuje zaujímavú diétu: Chudne vďaka vlnám!

Exfarmárke Lucii Mokráňovej (25) ukazuje ručička na váhe mínus desať kilogramov....
 

FIT do plaviek: TIETO potraviny môžete jesť do zbláznenia a nepriberiete!

Leto nám už nezadržateľne klope na dvere a preto sa treba dostať čo najrýchlejšie...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?