Tip redakcii
 

Máme manuál na šťastný vzťah!

„Pri výbere správneho partnera pomôže aj ceruzka a papier,“ hovorí doc. Laura Janáčková, ktorá svojimi názormi na partnerské spolužitie šokuje hlavne emancipované ženy.

11. septembra 2012, 20:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

doc. PhDr. Dr. Phil. Laura Janáčková, CSc.

„Pred päťdesiatimi rokmi kládli muži pri otázke o ideálnej partnerke na prvé miesto šetrnosť. Ďalej chceli pracovitú, jemnú, skromnú, tolerantnú, budujúcu domácnosť...“ vymenúva renomovaná česká onkopsychologička a sexuologička v jednej osobe, doc. PhDr. Dr. Phil. Laura Janáčková, CSc., vlastnosti, nad ktorými sa asi drvivá väčšina žien pousmeje. Jemné, skromné a šetrné by sme v dnešnej tlačenici asi neprežili. Z knižky Láska a manželstvo z roku 1943 vyberá ďalšie pozoruhodnosti: „Je tu aj návod, ako sa má správať muž k žene, keď spolu prvýkrát majú sex, teda počas prvej manželskej noci! Autor upozorňuje mužov, že ak žena nie je príliš nadšená a neprejavuje aktivitu, nemajú klesať na mysli. Dáva im tým vlastne najavo, že ešte nemala skúsenosť a práve oni sa musia stať tými výbornými učiteľmi. Na svadobnú cestu nie je takisto dobré ísť hneď po svadobnej noci, pretože novôt pre ženu by bolo príliš veľa a treba jej dopriať viac času,“ hovorí a dodáva, že dnešné normy v sexe, počínajúc stratou panenstva, sa trochu posunuli. Dnes je panenstvo pre mnohé dievčatá často skôr problémom než cennosťou pre muža.

Mužov je dosť, len nemajú príležitosť

„Zakladateľ českej sexuológie profesor Hynie pred päťdesiatimi rokmi napísal, že muži, ktorí sa dotýkajú napríklad jazykom intímnych miest na genitále ženy, sú psychopati alebo debili. Dnes je takmer v každom pornofilme orálna aj análna súlož, ktorá sa pomaly dostáva i do našich spální. Dnešné mladé ženy často ani netušia, aký je rozdiel medzi mužským a ženským ochlpením, pretože muži sa bežne vyhoľujú,“ dáva do kontrastu odborníčka minulosť a súčasnosť, v ktorej nie je tabu takmer nič. Jedna z vecí sa však nezmenila. Stále chceme vedieť, ako získať toho pravého a udržať si ho. Robíme výskumy, vymýšľame návody, „ako na to“, a vzťahy nám čoraz častejšie krachujú. Manuál šťastného partnerského života zostavila aj docentka Janáčková a treba priznať, že mnohé ženy v ňom šokuje.

Brzda emancipácii

„Ženy sa sťažujú, že muži akosi nie sú,“ hovorí s úsmevom, „lenže dnešná emancipácia postúpila k hranici, keď berieme mužom možnosť robiť nás spokojnými a šťastnými. Uberáme im totiž mužnosť a v každodennom živote chceme dokázať, že my všetko robíme najlepšie, vieme sa o seba postarať a zabezpečiť. Mužom tak nedávame vôbec šancu byť mužmi.“ Žena by mala vytvárať pokojný domov, kam sa muž rád vráti, a byť vďačná za to, čo jej poskytuje: „Mnoho mužov si ženy rozmazná, dajú im všetko a partnerky si potom prestanú vážiť ich prácu a úsilie, ktoré vynakladajú na zabezpečenie rodiny,“ hovorí psychologička a dodáva, že ženy by sa nemali snažiť doma rozhodovať o všetkom, nerobiť na muža nátlak a mali by s ním komunikovať ako s dospelým. „Koľkokrát na otázku: Drahá, kde mám ten modrý sveter? –dostane muž odpoveď: Keby si si ho uložil, vedel by si to! Muž sa tak odrazu ocitá v role dieťaťa a je logické, že je potom podráždený.“

Do tretice šťastná

Doktorka Janáčková tvrdí, že až deväťdesiat percent všetkých problémov, ktoré vedú k rozvodu, by vyriešila lepšia komunikácia. Mám „pacienta, ktorý ku mne chodí len preto, aby som mu preložila, čo mu vlastne jeho žena hovorí,“ dodáva odborníčka, ktorá má za sebou dve manželstvá. „Rozvod je vždy zlyhanie oboch partnerov a práve preto sa treba zamyslieť nad tým, čo chceme, akého partnera potrebujeme a následne sa naučiť starať sa o vzťah,“ hovorí. Zdá sa, že do tretice jej to vyšlo a už pár rokov, vyzbrojená skúsenosťami, žije šťastné, tretie manželstvo, v ktorom si dáva pozor, aby si neobliekla doma „nohavice “a zároveň bola „príťažlivou potvorou.“ „To, že by sme mali mužom robiť pokojný domov, ešte neznamená, že máme byť submisívne sliepky,“ reaguje so zdvihnutým prstom žena, ktorá organizuje kurzy, kde učí ženy, ako ostať pre partnerov príťažlivé.

Pripraviť sa na neveru

Zdá sa však, že svetlo na konci tunela nemusia uvidieť ani tie najsnaživejšie ženy. Muži totiž dostali od výskumníkov potvrdenie o tom, že sú vrodene promiskuitní. Monogamia je vzácna. „Ak teda chcete mať v náručí verného muža, nechajte si ho tam vytetovať. Až šesťdesiatštyri ženatých mužov je v manželstve neverných,“ vecne hovorí docentka Janáčková. „Zmierte sa teda s faktom, že šťastný vzťah nie je samozrejmosť.“

Ďalšou pohromou pre nežné pohlavie je to, čo ženy tušia aj bez výskumov: „Muži túžia po väčšej variabilite žien a najpríťažlivejšie sú pre nich ženy od šestnásť do dvadsaťdva rokov.“ Do tridsiatky sa ešte ženská atraktivita drží na výške, ale po štyridsiatke to s ňou ide dole ako po šmykľavke. „Ženy sa musia naučiť o seba starať, aby zmiernili známky starnutia,“ hovorí psychologička. „Ani tak nemôžu súperiť s mladými,“ podčiarkuje.

Východisko? Ženy, snažte sa, pestujte vzťah, dúfajte a ak to nevyjde, príliš dlho nezúfajte. Alebo si zadovážte nejaký manuál. Môžete konfrontovať, baviť sa a možno zistíte, že ste lovili v nesprávnych vodách. Podľa doktorky Janáčkovej si treba vziať ceruzku a na papier napísať, akého partnera vlastne chcete. „Zoznam vlastností zostavujte dosť dlho, premýšľajte. Potom napíšte svoje vlastnosti a čo môžete ponúknuť. Keď si reálne zhodnotíte svoje možnosti a ujasníte priority, väčšinou viete, kde treba lásku hľadať,“ myslí si doktorka Janáčková. Ona tú svoju poslednú spoznala vďaka práci.

Čo chcú muži a čo ženy?

- Ženám sa páčia muži s typickými testosterónovými znakmi - ostro rezané rysy, modrý nádych po fúzoch, široké plecia, úzke boky a malý zadok, ktorý svedčí o tom, že muž bude výkonný. Takéto typy bodujú u žien hlavne v období ovulácie, takže šance majú nakoniec všetci muži.

- Keď sa žena líči, predstiera, že je vzrušená, v ovulácii a má záujem.

- Muža láka na žene symetria v tvári, veľké oči ďalej od seba, zdravá pleť bez vrások a kazov, malý nos, veľké plné ústa.

- Muži preferujú ženy s priemernou hmotnosťou.

- Ukazovateľom atraktivity ženy je tiež pomer pása a bokov a  pevnosť poprsia. Na jeho veľkosti až tak nezáleží.

- Pre ženy je fyzická atraktivita muža väčšinou až na treťom mieste. Na prvých priečkach stojí prístup k zdrojom a ochota sa o ne podeliť, teda skutočnosti, ktoré sú nutné pre prežitie ich eventuálnych potomkov.

- U mužov je jedinou požiadavkou pri výbere partnerky atraktivita.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Máme manuál na šťastný vzťah!
ŠARM/ Katarína Čulenová