Tip redakcii
 

Máte v živote všetko, no aj tak ste na dne? Nemusí to byť depresia

Nič vám v živote nechýba a pri tom vás občas prepadne beznádej a smútok? Prečítajte si rady odborníčky.

13. októbra 2012, 09:00
Chronickým smútkom trpia väčšinou mladé, úspešné a ambiciózne ženy.

Chronickým smútkom trpia väčšinou mladé, úspešné a ambiciózne ženy.

Autor: Shutterstock

Mám super manžela, šikovné, milé dcéry, dobrú prácu ani peniažky nám nechýbajú... som vlastne šťastná žena. Ale občas nezvládam svoje smútky v duši. Trápim tým seba aj svojich najbližších. Smútim bez nejakého väčšieho dôvodu. Dcéry aj manžel sa ma starostlivo pýtajú, čo mi je, ale ja proste neviem. Občas aj vybuchnem, keď ma mladšia dcéra „núti“ do úsmevu, pretože ma to vtedy stojí priveľa úsilia. Opísala by som svoje pocity ako nedostatok životnej energie. Vyčerpáva ma aj rozmýšľať, čo uvariť a kúpiť, nechce sa mi odpovedať na otázky. Bola som aj u psychologičky, no depresia sa nepotvrdila. Obávam sa, že je to dedičné. Takto sa správala aj moja mama a zomrela ako samotárka, alkoholička. Bojím sa starnutia a momentálne aj jesene a zimy, dlhých pochmúrnych dní... Ako učiteľka musím ísť celý čas na plný plyn a potom už doma nevládzem. Teoreticky viem, čo mám robiť – myslieť pozitívne, venovať sa záľubám a fyzickému pohybu. Ale možno by ste mi ešte poradili nejaký trik, ako so sebou vybabrať, keď to na mňa zas doľahne.

čitateľka Martina

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Zaujal ma výraz, ktorý ste použili – „vybabrať so sebou“. Vyhľadala som si ho v slovníku, znamená vedome povedať nepravdu, vyvolať nesprávnu predstavu o niečom, uviesť do omylu, dopustiť sa podvodu vo vzťahu... Poviete, že to bola len náhoda, nemysleli ste to tak a z jedného slovíčka netreba robiť vedu. Moja skúsenosť je však iná. A práve pri ľuďoch, ktorí prísne racionálne kontrolujú svoje správanie, každý brbt, znamená zaujímavý materiál na skúmanie.

Ako vybabrať so smútkom

Takže, Martina, prečo to sama sebe robíte? Chcete sa vedome klamať, kruto podvádzať vlastné city. A že nepreháňam, dokazuje vaša veta: „Smútim bez nejakého väčšieho dôvodu.“ Smútok má vždy svoj dôvod, hoci je nám na prvý pohľad nezrozumiteľný. Človek, ktorý je smutný a ešte si to aj vyčíta, nemá mať odkiaľ energiu. Smútok je totiž emócia bez energie.

Martina, nemusíte byť na seba taká prísna. Nechcite okamžite každej svojej emócii rozumieť. Nesnažte sa ich však potláčať racionálnym rozhodnutím. To emócie nemajú rady, sú totiž vývinovo oveľa staršie a silnejšie než rozum. Skúste sa s nimi skôr zoznámiť, rozoznávať ich, opisovať a až potom prispôsobovať svojmu životu. Ak ste už boli u psychologičky, možno zájdite znova. Nastavte sa z jej pomocou tak, že ste smutná a želáte si svoje pocity preskúmať. Čoho sa týkajú, odkiaľ sa berú? Keď už je tu váš smútok tak tvrdohlavo prítomný, venujte sa mu, odžite si ho, aby ste ho pochopili a mohli uvoľniť viac miesta radosti. Verte, naozaj sa to dá.

Emócie sú veľmi silné vodidlá, ktoré sme dostali do vienka na orientáciu v živote a na ochranu. Neradno ich potláčať ani bagatelizovať. Ale keď ich lepšie spoznáte, spestrí a zlepší sa váš život. Budete citlivejšia a pevnejšia zároveň.

Daň za úspech

Chronickým smútkom väčšinou trpí veľká skupina žien bojovníčok, ktoré sú na seba tvrdé a náročné, vďaka čomu sú často úspešné v dosahovaní výkonov, no zároveň smutné. Vo svojom cieľavedomom nastavení sú totiž často k sebe necitlivé. Úlohy stavajú nad pocity. Nehľadia na únavu ani na chorobu. Pracujú a neberú ohľady na svoju dušu a potreby. Dosť dobrý dôvod byť chronicky smutná.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?