Tip redakcii
 

Myslíte si, že vás na staré kolená už nič pekné nečaká? Omyl!

Aj seniori túžia po sexe, vedia sa zalúbit ako tínedžeri a žiarlia na partnera aj v osemdesiatke.

11. apríla 2012, 08:00

Autor: profimedia.sk

V škandinávskych krajinách sú obyvatelia prirodzene vedení k tomu, že už v štyridsiatke si robia plány, ako strávia nasledujúcu etapu svojho života a aktívne sa pripravujú na starobu. Slovenská spoločnosť je však orientovaná iba na mladých. Preto však ľudia strácajú kontakt s prirodzeným vývojom života a ťažšie sa vyrovnávajú so zmenami, ktoré starnutie prináša. Okolo života v dôchodcovskom veku je buď ticho a hovoriť o ňom sa považuje za tabu, alebo je predmetom vtipkovania na tému zabúdania, impotencie či bezmocnosti. Pritom starnutie je prirodzené a je dobré vedieť o jeho úskaliach a premýšľať o tejto fáze života.

  • Ako seniori sa vo všeobecnosti označujú ľudia po 65. roku života.
  • Do dôchodku sa v súčasnosti na Slovensku odchádza po dosiahnutí veku 62 rokov, bez rozdielu pohlavia.
  • Priemerná dĺžka života bola v minulom roku u slovenských mužov 71,6 roka a 78,8 roka u žien.

Život sa po šesťdesiatke nekončí

Život na penzii by nemal byť len čakaním na smrť, ale aktívnym obdobím. Zásadné veci v živote sa totiž nemenia ani po prekročení šesťdesiatky. Aj pre starších ľudí je stále rovnako dôležitá láska, dobré medziľudské vzťahy, pozornosť okolia a sebaúcta. Podľa odborníkov najväčšiu neistotu a frustráciu prežívajú seniori práve v týchto spomínaných oblastiach, lebo nevedia, čo ich čaká a ako sa majú vyrovnať s ťažkosťami, ktoré prináša starší vek. Hlavným problémom je pritom najmä mýtus o tom, že starnúci človek už nepotrebuje sex a nežnosti, pretože už nemôže splodiť dieťa. Dôverný blízky vzťah, objatie, pohladenie, bozky aj samotný sex sú pritom stále aktuálne aj u seniorov. Nie je to nemorálne, ale prirodzené. „V dlhodobých partnerstvách sa rytmus sexuálneho života postupne ustáli na frekvencii, ktorá tej-ktorej dvojici najviac vyhovuje. Existujú aj partnerstvá, kde sa so sexuálnym životom skončilo. Ak je to po vzájomnej dohode partnerov a obom to vyhovuje, tak je to v poriadku. Častejšie je však situácia, keď jeden z partnerov by ešte chcel a ten druhý to z rôznych dôvodov odmieta. Týka sa to rovnako oboch pohlaví, častejšie nespokojní sú však muži. Ženy sa s ubúdajúcou sexuálnou túžbou vyrovnávajú podstatne ľahšie ako muži,“ konštatuje odborníčka. Starnúci ľudia však majú často obavy z odmietnutia partnerom a zo zvládnutia objavujúcich sa telesných a zdravotných problémov v sexuálnom živote a napokon svoje túžby a potreby potlačia. V staršej generácii však aj túto oblasť života výrazne ovplyvňuje ich svetonázor a náboženská orientácia. „Uniformita ani u seniorov neexistuje. Iní sú v meste, iní na vidieku. Iní sú tí, čo sú do vysokého veku aktívni, a iní tí, ktorí sa tešia na dôchodok, ,aby nemuseli nič robiť‘,“ konštatuje Danica Caisová.

Vedeli ste, že...

... rok 2012 bol vyhlásený za európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami?

Pripravte sa na zmeny v posteli

„Považovať starých ľudí za bezpohlavných je nesprávne. Iste, naliehavosť na párenie je podstatne nižšia, avšak nikdy nezanikne úplne. Túžba po dotykoch, objatiach, bozkoch aj pohlavnom spojení ostáva stále na vysokej úrovni. Podľa štatistík zo sveta viac ako 60 percent seniorov v Nemecku má pravidelný sexuálny život. V Japonsku je to vyše 80 percent u ľudí starších ako 70 rokov,“ prezrádza odborníčka. A na aké zmeny sa treba pripraviť? U žien sa asi vo veku 51 rokov končí menštruačný cyklus a tým aj obdobie ich plodnosti. Muž, no rovnako aj žena už potrebujú dlhší čas na dosiahnutie erekcie a zvlhnutia pošvy, čo je však prirodzené. Zriedkavejší sex neznamená sexuálnu poruchu ani oslabenie funkcie pohlavných orgánov, ani vyhasnutie sexuálnej túžby. Možnosť praktizovať sex však závisí od zdravotného stavu, no ani znížená pohyblivosť, zhoršenie pamäti či inkontinencia nemusia znamenať prekážku.

Milujú, žiarlia...

S pribúdajúcim vekom seniori prikladajú vo vzťahoch väčší význam dôvere a vzájomnej opore ako frekvencii intímnych stykov. Oceňujú skôr niekoho, s kým sa cítia príjemne, kto má o nich záujem, s kým sa môžu porozpávať a kto im pomôže, vľúdne s nimi zaobchádza, má porozumenie pre ich špecifické problémy. „Dlhodobé partnerstvá sú predovšetkým založené na spolupatričnosti, priateľstve a porozumení bez slov. Láska v seniorskom veku je ako rieka v delte, plynie pokojne a pomaly. Poznám niekoľko seniorských dvojíc, kde práve obavy o zdravie toho druhého a ohľaduplnosť k jeho či jej neduhom sú základom vzťahu a prejavom lásky,“ konštatuje odborníčka.

Rozvod po 25 rokoch

„Ešte pred dvoma desaťročiami bol rozvod dlhotrvajúceho partnerstva takmer nemožný a ojedinelý. Dnes akoby spolu ostávali iba tí, ktorí spolu naozaj ostať chcú. Toto uvoľnenie spoločenského tlaku na nevyhnutnú dlhovekosť vzťahu považujem za oslobodzujúce. Mnoho dvojíc sa rozchádza po tom, čo spoločne vychovali deti, vypravili ich do života a teraz chcú naplniť svoje očakávania od života. S manželom či manželkou sa odcudzili, nemajú si čo povedať a ak sú aj finančne samostatní, rozhodnú sa zmeniť svoj život a nezabráni im v tom ani fakt, že žijú v manželstve vyše 25 rokov. Podľa štatistík sa práve v tomto období rozpadávajú a rozvádzajú dlhodobé manželstvá,“ vysvetľuje psychiatrička.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Myslíte si, že vás na staré kolená už nič pekné nečaká? Omyl!
Báječná žena/Sylvia Derňárová