Tip redakcii
 

Návšteva u svokrovcov: Ako to cez sviatky prežiť?

Poradíme vám, ako sviatočnú návštevu u svokrovcov prežijete bez hádok a problémov.

26. decembra 2012, 07:00
Ako prežiť sviatočnú návštevu u svokrovcov

Ako prežiť sviatočnú návštevu u svokrovcov

Autor: Profimedia.sk

Trápia ma naše návštevy a najmä celkové pomery u svokrovcov... Sedíme, rozprávame sa a zrazu sa to začne. S pravidelnou vytrvalosťou už desaťročia. Psychický teror, ponižovanie, neustále upozorňovanie, zhadzovanie, zosmiešňovanie. Svokor „nakladá“ manželovej mame. Čo si to uvarila, nedá sa to jesť, prečo tu nie sú servítky, zas tu nie je voda a podobné hlúposti, ktoré prechádzajú do kritiky celej domácnosti. Niekedy to vezmeme s humorom, odľahčíme situáciu. Keď som niekedy zasiahla, obhajovala svokru a snažila sa ju chrániť, dostala som „nakladačku“ aj ja.

Vraj sa nemám do nich starať! Lenže ja nedokážem tento väčšinou neoprávnený nátlak znášať, a preto obmedzujem návštevy. Vzhľadom na nadchádzajúce vianočné sviatky sa však návšteve nebudeme môcť vyhnúť. Viem, že vyhýbať sa problému nie je správne riešenie, ale iné mi nenapadá. Ako sa vlastne postupuje v takýchto prípadoch?

Patrícia

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Asi budete z iného cesta než svokra, ktorá manželovo správanie dokáže znášať desaťročia. Ako sa postupuje v takýchto prípadoch? Záleží, či ste na mieste pozorovateľa, alebo priameho účastníka. Pozorovateľ nerobí nič, snaží sa nemiešať do súkromia iných dvoch dospelých ľudí, rešpektuje ich životný scenár. Ak by sa svokra rozhodla niečo v tejto veci riešiť, môžete byť pre ňu osobou, ktorá pomôže, ak budete o nejakú pomoc požiadaná. Viete, je množstvo hier, čo manželia spolu hrajú. A hoci pre vás je to neznesiteľné, neviete, ako to tí dvaja majú medzi sebou zariadené.

To, čo opisujete, sa jednej žene zdá ako neakceptovateľné a druhá povie: „To je voľačo! Veď aspoň si ju všíma. Ten môj, keď nám doma zvoní pevná linka, a je to pre mňa, ani nevie, či som doma.“ Sú ženy, ktoré povedia: „Mám v hlave tisíc dôvodov, prečo by som mohla odísť, ale aj tak cítim, že s ním chcem zostať.“ A iné páry, ktoré navonok všetko skvele zvládajú, by oveľa viac potrebovali niečo vo vzťahu oživiť. V každom prípade platí, že zmenu nikdy nemôže urobiť tretia osoba.

Zachranovať alebo nie?

Patrícia, keďže veľmi silno prežívate svokrovo nerešpektujúce správanie, nečudujem sa, že tam nechcete chodiť. Keď to však otvoríte, nebude to možno nikto z prítomných považovať za prínosné, dokonca ani svokra. Ona je predsa len o generáciu staršia a nepotrebuje vás, aby ste ju zachraňovali. Z pohľadu generácií ste predsa len vy kura a ona sliepka. Čítala som príbeh z manželskej terapie, kde manželský pár mal podobný spôsob komunikácie, ako opisujete. Muž sa tak ponižujúco, zosmiešňujúco pravidelne osopoval na manželku, dokonca aj na sedeniach.

V počiatočných štádiách terapie nechala psychologička správanie manželov bez komentára, ale potom postupne začala konfrontovať manžela so svojím prežívaním. Čo cíti ona ako terapeutka v jeho blízkosti. Povedala mu: „Je mi z vás zle, keď počúvam, ako sa k svojej žene správate.“ A predstavte si, na ďalšie stretnutie prišiel manžel zmenený. Povedal, že rozmýšľal nad tým a uveril, že možno sa k svojej žene nespráva pekne.

„Veď prečo by mu niečo také psychologička povedala, keby to tak na ňu nepôsobilo.“ No a počula som už podobných pánkov na oslave šesťdesiatky či sedemdesiatky svojej večne kritizovanej ženy povedať: „Vážim si ťa najviac na svete, si to najcennejšie, čo v živote mám.“ Patrícia, vaši rodičia sa asi medzi sebou rozprávali inak, ale jazyk lásky má rôznorodé podoby. Môžete sa so svojím mužom porozprávať o histórii ich rodiny, ale meniť to tam ani kritizovať, nie je vaše poslanie.

Chúlostivé odhalenie

Ak by ste to na návšteve u svokrovcov už nemohli vydržať a nechceli ako vždy voliť útek, môžete to tentoraz urobiť inak. Ale nekritizujte s hnevom svokrovo správanie, len povedzte, ako sa cítite. Napríklad: „Otec, bolí ma z toho srdce a je mi smutno, keď nachádzate na mame stále len chyby. Vidím, koľko sa narobila, aby pripravila všetko toto pohostenie, a viem, že to robila s cieľom potešiť nás všetkých.“ Je to úprimné odhalenie vašich citov, ktoré nemusí byť prijaté ani správne pochopené. Ale ak zacítite v sebe dosť odvahy, môžete to vyskúšať. Možno odhalením svojich pocitov dosiahnete zmiernenie svokrovho správania aspoň vo vašej prítomnosti.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?