Dátum: Utorok 24.01.2017 Dnes oslavuje:

Timotej Zajtra: Gejza

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Odmieta sex? Možno je v prechode

Zdroj: Šarm/ Katarína Čulenová 04. júla 2012, 08:00
Foto: profimedia.sk Andropauza neznamená len pokles libida a poruchy erekcie.

Ak sa muž už nedokáže potešiť ani pohľadom na ženu na pláži, stal sa zádrapčivým, nesústredeným, zle spí a má problémy v posteli, možno mu chýba dôležitý hormón. Doplniť ho je jednoduché.

Už po tridsiatke, výnimočne aj po dvadsiatke sa u niektorých pánov začína nenápadný proces, ktorý ich skôr či neskôr položí na gauč, zväčší im brucho, zmení ich na nervóznych a žiarlivých kohútov, dokazujúcich si svoju životaschopnosť tým, že nabehnú do posilňovne a budú sa pretekať s oveľa mladšími. Ich sexuálny život sa môže zmeniť na nočnú moru alebo dospejú do štádia, keď ich aj pohľad na atraktívnu ženu v plavkách nechá úplne chladnými. Všetko pripisujú iba únave alebo starnutiu a na dvere urológa či sexuológa pritom zaklope len máloktorý. Je to škoda, pretože lekár im môže vďaka obyčajnému krvnému testu odhaliť syndróm nedostatku testosterónu.

„Mal som pacientov, ktorí desať rokov chodili k rôznym odborníkom, liečili sa na únavový syndróm, skúmali ich imunológovia, navštívili aj psychiatra, ale až keď sa dostali k urológovi pre poruchy erekcie, zistilo sa, že im chýba hormón. Po nasadení liečby akoby ožili zo všetkých stránok,“ hovorí MUDr. Martin Hrivnák a zároveň si neodpustí poznámku, že aj iní špecialisti, napríklad kardiológovia, by mohli pri vysokom krvnom tlaku u svojich pacientov spozornieť a pátrať aj po testosteróne.

Nebezpečný metabolický syndróm

Nedostatok testosterónu môže mať totiž oveľa vážnejšie následky, ako je nervozita či neuspokojivý sex. Je dokázané, že nízka hladina hormónu má na svedomí aj nebezpečný metabolický syndróm, ktorý muža môže ohroziť na živote. Spája sa s cukrovkou 2. typu, obezitou v páse či s vysokým krvným tlakom. Ak si muž testosterón doplní, a pritom vstane spred televízora a namiesto klobásky si dopraje šalát, teda, slovami lekárov, zlepší svoj životný štýl, môžu sa mu vylepšiť všetky parametre vrátane úbytku tuku na bruchu alebo zlepšenia hustoty kostí. Mimochodom, ekonomicky zmýšľajúci muži by mohli spozornieť pri informácii o tom, že testosterónová liečba ich nič nestojí, pretože ju, okrem jednej výnimky, prepláca poisťovňa. To neplatí pri známych farebných tabletkách na podporu erekcie.

Namiesto frajerky injekcia

Podľa sexuologičky MUDr. Danice Caisovej andropauza, teda starnutie muža, neznamená len pokles libida a poruchy erekcie. „Muži sa sťažujú, že majú problémy s pružným myslením, výkonom, žiarlia na mladších, sú útoční a škriepni. Často rezignujú na život a udivujú okolie ,zdedkovatením‘. Inokedy sa zasa snažia vyrovnať mladým tým, že sa mladistvo obliekajú, chodia do fitnescentier alebo si hľadajú citové investície do mladších partneriek.“ Pre manželky a partnerky je to poriadna záťaž. Ak im na mužovi záleží a vzťah ešte nie je celkom pokazený, práve ony by mohli nájsť tú silu a dotiahnuť svojho drahého k lekárovi. „Muži sa totiž málokedy odhodlajú požiadať o pomoc,“ uzatvára doktorka Caisová. Je to pravda, veď na Slovensku si dopĺňa testosterón len asi tritisíc statočných. Keď sa tak pozrieme dookola, pomoc rozhodne potrebuje oveľa, oveľa viac mužov...

Možnosti liečby

1. Tabletky. Prehltnúť tabletku nie je problém, ale nezabudnúť na ňu niekedy áno. Nevýhodou je aj to, že hladina testosterónu výrazne kolíše. Liečbu plne hradí poisťovňa.

2. Injekcie. Na výber sú buď trojtýždňové intervaly, alebo až trojmesačné. Druhá možnosť je výhodnejšia, pretože štyrikrát do roka zvládne pichnutie každý a hladina hormónu je stabilná. Nevýhodou je nemožnosť rýchleho prerušenia liečby.

3. Gél. Nanáša sa raz denne na kožu v určitom množstve, najlepšie na rameno, nevýhodou je zákaz kúpania alebo sprchovania šesť hodín, denná aplikácia a cena. Pacient si gél hradí sám, stojí asi tridsať eur mesačne. Výhodou je, že liečba sa môže okamžite prerušiť.

Typické symptómy nedostatku hormónu: zníženie libida, zvýšená únavnosť, spavosť, depresia, poruchy pamäti, učenia, pokles sily a vytrvalosti, zvýšenie tukovej hmoty, úbytok svalstva, zhoršenie erekcie.

Treba vedieť

- Muž po štyridsaťpäťke by mal aspoň raz za dva roky zájsť k urológovi.

- Najväčším strašiakom je v súvislosti s testosterónom rakovina prostaty. Urológ MUDr. Hrivnák potvrdzuje, že karcinóm tohto druhu je hormonálne závislý a u chorých mužov treba testosterón odblokovať. Podľa neho však neexistujú dôkazy o tom, že by hormonálna substitučná liečba u mužov zvyšovala riziko rakoviny prostaty. Naopak, tým, že muži, ktorí sa liečia, sú pod kontrolou aspoň každých šesť mesiacov, prípadné ochorenie sa odhalí včas. Pri chvále na doplnkový testosterón však treba upozorniť aj na mínusy, medzi ktoré patrí napríklad mierne vypadávanie vlasov či akné. No ale lepšie je byť plešatý a výkonný ako vlasatý a nepoužiteľný, no nie? 

Naj z glancu

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 

Príbehy

Vydesili ho sexuálne orgie v školskej zborovni. Vysúdil za to peknú kopu peňazí

Súd priklepol upratovačovi v škole neuveriteľných 156 000 dolárov ako...
 

Na vydaj som bola primladá: Irenka prežila s manželom 47 rokov a porodila 12 detí

Tvár plná vrások, láskavé oči... Pani Irena Kurajdová oslávi o pár dní 81...
 

Hendikep nie je prekážkou: Nemá jednu nohu, no na Plese v opere pretancoval celú noc!

Nielenže na XV. paralympijských hrách v Rio de Janeiro vybojoval cyklista...
 

Aké dojímavé! Netradičný kalendár na rok 2017 dostáva do kolien ženy ale aj milovníkov psov

Stačil len dobrý nápad a psy v útulku sa majú ako králi. Peniaze sa len tak...
 

V srdci ma hrial neopísateľný pocit: Marta často spomína na nečakaného hosťa

Tento príbeh sa stal už dávno, myslím, že to bolo v tú zimu po Nežnej revolúcii....