Tip redakcii
 

Peniaze na domácnosť: Poradíme vám, ako by ste mali mať s partnerom rozdelené financie

Na platení výdavkov sa podieľajte podľa výšky svojej výplaty. Príjmy si však s partnerom radšej ponechajte na vlastných bankových účtoch, a to aj vtedy, keď ste manželia. Pre pokoj v rodine...

04. februára 2013, 08:00
Nikto nechce myslieť na zlé časy, stratu práce či rozvod, no vždy je rozumné mať vytvorenú finančnú rezervu, ktorá vám v prípade neočakávaných udalostí umožní pokrytie aspoň najnutnejších výdajov.

Nikto nechce myslieť na zlé časy, stratu práce či rozvod, no vždy je rozumné mať vytvorenú finančnú rezervu, ktorá vám v prípade neočakávaných udalostí umožní pokrytie aspoň najnutnejších výdajov.

Autor: profimedia.sk

Radí Lenka Gurecka, výkonná manažérka

Rozhovory na tému výdavkov nepatria v slovenských domácnostiach medzi obľúbené, hoci sú životne dôležité a týkajú sa zabezpečenia existencie všetkých členov domácnosti. Od splácania hypotéky na bývanie cez platenie účtov za energie, nakupovanie potravín až po výdavky na študujúce deti. Práve preto sa s partnerom otvorene rozprávajte o rodinnom rozpočte, o výške príjmov, o pravidelných platbách aj o plánovaných výdavkoch, napríklad na kúpu novej sedačky.

„Dopredu si určite podmienky financovania, aby jedna alebo druhá strana nemala neskôr zlý pocit,“ odporúča odborníčka. Ľahšie tak predídete hádkam o tom, či nemíňate priveľa, koľko zo svojej nízkej výplaty by ste mali dať do rodinnej kasy, a nezaskočia vás ani nečakané udalosti, ako je strata práce či rozvod.

Nestrácajte nezávislosť

Hoci ste s partnerom manželmi, je rozumné, aby ste si stále udržali určitú finančnú nezávislosť. Váš trvalý príjem možno na čas vystrieda materská dávka alebo vás zasiahne nečakaná výpoveď z práce. Myslite na to a vytvárajte si už teraz peňažnú rezervu, hoci aj minimálnu.

Nepodľahnite názoru, že po svadbe by malo byť všetko spoločné, aj vaše účty v banke. „Aj keď sa bavíme o manželstve, spoločný účet je naozaj východisko, ktoré by som pre pokoj v rodine neodporúčala ani v tomto prípade. Samostatný účet vám dáva pocit určitej nezávislosti,“ konštatuje odborníčka z oblasti finančných služieb a dodáva: „Ideálne je mať s manželom minimálne dva účty a deliť sa o to, kto bude čo platiť. Alebo si môžete založiť ďalší spoločný účet, na ktorý budete obaja prispievať vopred dohodnutou sumou peňazí. Z neho potom môžete spoločne uhrádzať výdavky na domácnosť alebo platiť spoločné sporenia, poistenia a podobne. Aj na obdobie vašej materskej dovolenky sa dá na takomto spoločnom účte nazbierať finančná rezerva, ktorá počas tohto obdobia zabezpečí dostatok peňazí, napríklad na splácanie úverov.“

Realita však býva zvyčajne taká, že s nástupom na materskú dovolenku sa mužova výplata stáva jediným skutočným príjmom a táto situácia trvá aj niekoľko rokov. V čase hospodárskej krízy a poklesu zamestnanosti sa tak mnohé ženy stávajú plne finančne závislými od manžela. V prípade, že sa manželstvo rozpadne, čo nie je pri päťdesiatpercentnej rozvodovosti také nepravdepodobné, sa ocitajú v zlej situácii.

Platíte fifty-fifty?

Vraví sa, že peniaze dokážu rozbiť vzťahy, priateľské aj rodinné. Aj v partnerskom vzťahu by ste mali byť preto opatrná a nebrať otázku financovania rodinných výdavkov na ľahkú váhu. Nespoliehajte sa na to, že ten, kto zarába viac, by mal zákonite utiahnuť financovanie domácnosti.

„Finančná situácia sa počas života neraz mení. Či už v dôsledku zmeny zamestnania, alebo materskej dovolenky. Aby obaja manželia platili vždy všetko na polovicu, to sa v praxi takmer nedá použiť. Vždy je to na základe vzájomnej dohody. Percentuálne rozdelenie výdavkov býva väčšinou podľa reálnych možností partnerov,“ vysvetľuje Lenka Gurecka.

Tip Glancu: Ak je rozdiel medzi vašimi výplatami výrazný, dohodnite si platenie nákladov na 60 : 40 alebo na 70 : 30 percent.

Ideme spolu bývať...

Ak je váš vzťah ešte len v rovine hľadania spoločného bývania a zatiaľ nemáte v pláne zosobášiť sa, ani v tomto prípade si neotvárajte spoločný bankový účet, kam poputujú vaše výplaty. Pretože ešte dobre nepoznáte svoje každodenné zvyklosti a s tým spojené výdavky a šetrnosť či rozhadzovačnosť by sa rýchlo stali predmetom sporov. Aj preto, že ešte neviete, kam váš vzťah povedie...

„Bezhlavé spájanie spoločných financií na jeden účet v čase zamilovanosti býva pomerne nepraktické. Zo spoločného účtu sa totiž ťažko určuje, koľko kto minul na spoločné výdavky a koľko na osobné veci. Ak chcete ušetriť výdavky za vedenie účtu a iné bankové poplatky, je lepšie vybrať si z bezplatných produktov internetových bánk, ako zrušiť svoje konto a ostať s partnerom na jednom účte,“ myslí si manažérka.

Najmä v prípade, že ešte neuvažujete o manželstve, sa vopred detailne dohodnite na forme a výške platieb za náklady, ktoré v spoločnej domácnosti budete mať.

Kupujete byt?

Ak ste sa rozhodli kúpiť ho spoločne s partnerom, určite sa dohodnite na tom, ako by ste si rozdelili byt v prípade rozchodu, nespoliehajte sa na „večnú lásku“. Okrem zlomeného srdca býva totiž po rozchode bolestivé aj delenie nadobudnutého majetku. „Osobne odporúčam napríklad kúpu spoločnej nehnuteľnosti nechať až na manželstvo. Čo však nevylučuje možnosť, aby si byt kúpil jeden z vás sám aj počas trvania vzťahu. To, s čím býva najväčší problém v prípade rozchodu, je delenie úveru, ak v ňom figurujete obaja. Nie je jednoduché z takéhoto úveru vystúpiť. Preto potom budete musieť nehnuteľnosť aj tak predať, aby ste sa mohli majetkovo vyrovnať,“ upozorňuje odborníčka.

V prípade kúpy nehnuteľnosti rozmýšľajte aj nad tým, že okrem úveru vás čakajú aj náklady s tým spojené, napríklad nájomné, príspevok do fondu opráv či platby za energie. „V tomto prípade je ideálne, aby jeden z vás na seba zobral splátku na hypotéku a druhý ostatné výdavky ako nájom, energie a napríklad aj spoločnú stravu,“ radí Lenka Gurecka.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Peniaze na domácnosť: Poradíme vám, ako by ste mali mať s partnerom rozdelené financie
Báječná žena/Sylvia Derňárová