Tip redakcii
 

Poznáte Klout Score? Sociálna sieť môže ovplyvniť vašu prácu

Aké je vaše Klout Score? Že neviete, čo to je? Len aby sa vám raz nestalo, že vás preto nevezmú do vysnenej roboty.

19. novembra 2012, 11:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Shutterstock

O tom, že váš virtuálny imidž na nete je čoraz podstatnejší, počúvam čoraz častejšie. Sociálne siete pomaly akoby prestávali byť zdrojom zábavy a stávali sa nástrojom kariéry a vhodne budovanej sebaprezentácie. Najmä nepíšte na Facebook, že sa nudíte v práci, máte predsa za priateľa aj svojho šéfa... Najmä nech vás tam potenciálny zamestnávateľ nenájde na fotkách zo žúru. Neprijme vás... Facebook je pre decká, ak beriete svoju kariéru vážne, musíte sa objaviť na LinkedIn... K dobre mieneným radám pribudlo najnovšie Klout Score. Staronový prezident USA Barrack Obama má 99 (zo sto možných), Rihanna 93, Ashton Kutcher 87. A vy ešte nie ste v rebríčku...

Justin Bieber má 100

„Klout Score sa zaujíma o počet ľudí, ktorí reagujú na vaše počiny na sociálnych sieťach. Sleduje, ako reagujú na vaše príspevky, prípadne ich rovno preposielajú. Ak svojimi príspevkami zaujmete ľudí, ktorí majú vyššie Klout Score ako vy, aj vaše číslo stúpa,“ vysvetlil nám Ján Michlík zo Slovanetu.

Otázka je, či je pre môj život vážne také nevyhnutné nechať sa očíslovať. Spýtala som sa na to blogerky, copywriterky a vydavateľky kníh Moniky Zbínovej. Jej Klout Score je 65. Vďaka nemu je v rebríčku TOP 101 českého a slovenského Twitteru – keďže najmä od tejto sociálnej siete číslo závisí – 45. „ovplyvňovačka“ más. „Číslo by malo ukazovať, ako dokážem svojou aktivitou ovplyvňovať druhých, napríklad ich nákupné správanie, rozhodovanie, názory,“ vysvetľuje @monicqa. „Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Klout Score je nové sociálne IQ. Podľa môjho názoru je to však veľmi kontroverzný pojem. Nie je výsledkom nejakého objektívneho zhodnotenia, iba práce algoritmov. Veď stačí, ak ste jeden víkend offline, a už máte číslo menšie... “ Navyše, viete, kto máva Klout Score 100? Justin Bieber. Naozaj bude nejaký zamestnávateľ posudzovať potenciálneho zamestnanca podľa rebríčka, na ktorého čele je Justin Bieber? V budúcnosti možno áno.

Na Slovensku dobre

Podľa prieskumov dnes preveruje dôveryhodnosť ľudí cez vyhľadávače, sociálne siete a blogy takmer polovica európskych personalistov. V USA je to vraj až 80 percent. Podľa prieskumu spoločnosti AVG sa však len piatich percent mladých Čechov pýtali na pohovoroch na ich online príspevky. V Amerike každého ôsmeho! Ako je na tom Slovensko? Budeme aj my potláčať slobodu virtuálneho prejavu na úkor kariéry? „Vďaka svojmu pôsobeniu v oblasti sociálnych médií som dostala už rôzne ponuky, ale na tom má podiel skôr Twitter a môj blog ako Klout Score. Preto viem, že potenciálneho zamestnanca sledujú takto už aj slovenské firmy – čím dôležitejšia pozícia, tým dôkladnejšie,“ hovorí Monika Zbínová. „V porovnaní so zahraničím však slovenskí personalisti sociálne médiá až tak vážne zatiaľ neberú. Navyše, inak sa hodnotí virtuálny svet a sociálne médiá v oblasti marketingu alebo IT a inak pri prijímaní predavačky alebo účtovníka.“ Tvíterka tvrdí, že ak chcete pracovať v oblasti marketingu, reklamy či médií, seriózne treba brať LinkedIn. „Slúži skôr ako dynamický online životopis a pracujú s ním aj slovenské firmy a personalisti. Ak ste však učitelia, lekári alebo kuchári, zbytočne si budete zakladať profily s víziou dobre plateného miesta. Tam zamestnávatelia lovia v iných vodách a pochybujem, že vedia, čo vlastne LinkedIn alebo nejaký Klout znamená.“ Zdá sa, že pracovný trh sa ešte z virtuálnej reality nezbláznil. Napriek tomu, odkaz pre ambicióznych: Klout môže mať každý, stačí sa prihlásiť na webe klout.com.

Autor: ŠARM/ Ingrid Jarunková

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Poznáte Klout Score? Sociálna sieť môže ovplyvniť vašu prácu
ŠARM/ Ingrid Jarunková