Tip redakcii
 

Pot nám ničí sex

„Spotený muž sa zo saka nesmie nikdy vyzliecť,“ radí odborníčka Andrea Ziegler.

11. marca 2012, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

Potením nás príroda vybavila v prvom rade preto, aby sme sa neprehriali, za to sme jej iste vďační. V pote sú takisto feromóny, látky, ktoré vraj hrajú úlohu vo vzájomnej príťažlivosti pohlaví. „Štúdie potvrdzujú, že na základe potu a jeho pachu spoznávame svojho partnera. Muž, ktorý nám vonia aj spotený, by vraj mal byť pre nás tým najvhodnejším partnerom,“ hovorí sexuológ MUDr. Ivan Kubiš. „Konkrétny mužský pot môže byť pre jednu dámu príjemný, dokonca vzrušujúci, pre inú nie. Našťastie, je z čoho vyberať, veď každý muž vonia inak,“ hovorí.

Silnejšia vôňa pri sexe

Lenže priznajme si, predstierať, že rozkladajúci sa agresívny pánsky pot je vábničkou na ženy, je hlúpe. Spotený fešák vyzerá dobre možno na plagáte, no nie vtedy, ak vystúpi s mokrou košeľou z auta alebo vám podá ruku a pod pazuchou ma mokrý fľak. Nehovoriac už o tom, keď sa pokúšate o vášnivú posteľovú scénu bez toho, aby vaše telo videlo vodu a mydlo. „Ženy sú pri voľbe sexuálneho partnera „vyberavejšie“, majú citlivejší nos,“ konštatuje sexuológ a dodáva, že pri vzrušení sa vôňa muža aj ženy ešte zintenzívni.

Takže, páni, pozor, aby vám partnerka v tom najlepšom neomdlela. Hygiena je dôležitá, pretože tak, ako sa podľa odborníka môže sprotiviť po čase aj tá najluxusnejšia voňavka, sprotiví sa aj vôňa druhého tela. A problém je na svete.

Botox plánujte na jar

Aj keď pri pohľade na injekciu odpadávate, určite sa oplatí prekonať nedôveru k veľmi tenkej ihle s botulotoxínom. Pomôže dať zbohom obťažujúcemu poteniu na rôznych miestach tela. „Muži majú deväťkrát nižší prah citlivosti ako ženy, sú v nevýhode. Ale pri správnom psychologickom prístupe nie sú žiadni panikári,“ obhajuje pánov plastický chirurg MUDr. Martin Šimkanin. Treba vedieť, že pred zákrokom možno ošetrované miesto schladiť mraziacim sprejom, aby sa zmiernila citlivosť, alebo použiť gél s obsahom anestetika.

 • Botox sa najčastejšie pichá do podpazušia, tam treba rátať so šiestimi až deviatimi vpichmi pod jednu pazuchu. Dobrý efekt je na dlaniach aj plôškach nôh, hoci tam sú vpichy o niečo citlivejšie, ale aj do čela.
 • Potenie na mieste ošetrenom botoxom ustúpi na štvrtý alebo piaty deň. Keďže páni potrebujú niekedy väčšiu dávku, môže sa stať, že botulotoxín treba dopichnúť na miesto, kde zabral slabšie.
 • „Pod ihlu“ treba ísť časom opäť. „Väčšinou o osem až dvanásť mesiacov. Po druhom ošetrení už môže byť pauza dlhšia,“ hovorí lekár. Zároveň upozorňuje, že zvýšené potenie patrí niekedy do rúk iných špecialistov, pretože môže signalizovať vážne ochorenia. „Ak je problém len psychogénneho charakteru, botulotoxín je elegantným riešením,“ uzatvára MUDr. Šimkanin.
 • Ideálne je naplánovať si pichnutie botoxu koncom marca alebo v apríli, pretože efekt vydrží aj celú letnú sezónu, niekedy až do októbra.

Prednosť má tmavá farba

Hygiena

 • Voda, mydlo a dobrý antiperspirant sú základ. Vyberajte si taký, ktorý obsahuje 10-15 percent alumíniumchloridhexahydrátu. Aplikujte ho večer na umytú a vysušenú pokožku. Páni, holenie podpazušia je samozrejmosť!

Oblečenie

 • Voľte prírodné materiály. Bavlna, ľan a bambus sú vzdušné, majú lepšiu savú schopnosť, koža dýcha a pocit je komfortnejší.
 • Na tvorbu žltých fľakov sú náchylnejšie úzke košele alebo tričká s prímesou syntetiky, ako spandex alebo polyester. Fľaky sa ťažšie odstraňujú.
 • Tmavšie oblečenie, čierna a tmavomodrá farba dobre obmedzujú viditeľnosť fľakov od potu. Ak si obliekate svetlé farby, uistite sa, či ste použili dostatok antiperspirantu.
 • Bielu bielizeň a odev perte s trochou bielidla alebo odfarbovacieho prostriedku a ak je to možné, vysušte na slnku. Vytiahne zvyšky zažltnutých fľakov.
 • Tielko môže čiastočne zachytiť pot na chrbte alebo bruchu, ale v tom prípade si neobliekajte príliš transparentnú, priesvitnú košeľu.
 • Pred zápachom nôh ochránia spreje do topánok pohlcujúce pachy a bavlnené ponožky s voľnejším lemom.

Etiketa

 • Ak ste v obleku a spotíte sa, rozhodne sa nevyzliekajte a neodhaľujte mokré mapy. Vydržte domov.
 • Noste so sebou čistú bavlnenú vreckovku, aby ste si mohli jemne utrieť čelo alebo oblasť nad hornou perou. Dobrú službu potiacej sa tvári urobí aj trocha dámskeho púdru.
 • Nie je príjemné podávať upotenú ruku alebo chytiť ňou dámu pri tanci za holý chrbát. Ak viete, že vás niektorý z týchto úkonov neminie, delikátne ruku vsuňte predtým do vrecka, v ktorom máte schovanú vreckovku. Utrieť si ju do saka alebo nohavíc je spoločenská smrť.

Čo nejesť?

 • Ak idete na dôležité stretnutie, odpustite si cesnak, cibuľu, ostré jedlá a korenie karí.
 • Potenie zvyšuje kofeín a alkohol. Hotové peklo je aj spotený obézny fajčiar.
 • Pot môže zapáchať pri nedostatku zinku.

Pomôže aj skalpel

Pre silných potivcov môže byť riešením operácia, sympatektómia, ktorú robia hrudní chirurgovia. Do istej časti nervu uloženého pri chrbtici sa nasadia titánové svorky, ktoré zastavia šírenie impulzov k potným žľazám. Na tele vám ostanú iba dva malé rezy v podpazuší. V nemocnici si poležíte dva dni, operáciu hradí poisťovňa.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Pot nám ničí sex
ŠARM/ Katarína Čulenová