Tip redakcii
 

Rozvod bez turbulencií: Ako ho zvládli Batthyányovci?

Rozvádzate sa a máte pocit, že vám ublížil nielen partner, ale celý svet? Nie je to nič nepochopiteľné, rozvod je stresujúci sám osebe. Ak partneri nedokážu akceptovať túto situáciu bez vyťahovania špiny, urážok a emocionálneho vydierania, je nad ľudské sily zvládnuť rozvod bezbolestne. Pritom to ide aj inak.

18. februára 2012, 11:00
Ako zvládli rozvod
Batthyányovci?

Ako zvládli rozvod Batthyányovci?

Autor: archív

Potvrdzuje to aj známa dvojica – publicistka a výtvarníčka Dagmar a herec Peter Batthyány. „Náš rozvod nebol tradičný. Proste som sa tak rozhodla,“ spomína na vlastný rozvod s Petrom Dagmar. „Obaja sme rovnaké znamenie, ohnivé kone. Ťaháme spolu, pokiaľ sme v postroji, teda ak si to situácia vynúti. Milujeme slobodu. Bez ohlávky sme horkokrvní, ale každý inak. Kým Peťo pochopil život otca rodiny a ja úlohu „inštruktora“, bolo to zložité.

Emócie boli, sú a budú v našej rodine neustále,“ priznáva Dagmar. „Rozvod sa konal, pretože som ho chcela, a Peťo vedel prečo. Nenamietal, no bolelo nás to oboch. Rozviedli nás dva mesiace po podaní návrhu na rozvod a po ďalších dvoch mesiacoch sme už boli znovu vedľa seba. Trvalo tri roky, kým sa nám podarilo opäť zliať to, čo sme pred rozvodom viac ako sedem rokov budovali. Rozvod nás posilnil, pretože sme obaja za to vzali zodpovednosť,“ vraví Dagmar a s odstupom času je zjavne nad vecou, pretože s úsmevom dodáva: „Úprimne? Máme sa veľmi radi, aj keď občas sme schopní si krk vykrútiť...“

Doležalovcov zmierili kŕče

Známa česká psychologička Alex Doležalová sa priznala k rozpadu manželstva na Silvestra a rovno pred kamerou televízie. V štúdiu bol aj jej manžel, známy publicista a hulič trávy, ktorý jej vyčítal, že sa dala nafotiť v sexi pózach a strávila noc s cudzím mužom, čo Alex poprela. Po dvoch mesiacoch plných emócií sa napätie medzi partnermi nečakane uvoľnilo. Pomohla tomu nezvyčajná situácia.

Alex dostala cez víkend silné kŕče. Potrebovala niekoho, kto ju odvezie na pohotovosť. „Volala som manželovi, lebo som tušila, že jediný bude mať v nedeľu čas. Dúfala som, že ma má ešte stále rád ako človeka a podporí ma. A nesklamal. Postavil sa k tomu úžasne, dokonca mi zaplatil lieky. Mám pocit, že sme sa v čakárni na pohotovosti aj trochu zmierili. Konečne sme sa porozprávali bez zbytočných výčitiek. Napokon, mala som také silné kŕče, že na boj som nemala silu a Jirka bral ohľad na môj stav, nechcel mi už nič vyčítať,“ otvorene priznáva Alex, no vzápätí dodáva: „Nie, nevraciame sa k sebe, len sa pomaly zmierujeme a skúsime byť priateľmi, ktorí sa môžu na seba spoľahnúť.“

Nehovorte, ale píšte!

Radí Alex Doležalová, psychologička a spisovateľka

„Jediným receptom, ako sa vyhnúť unáhleným reakciám, je čas!“ tvrdí Alex. Čo radí ženám, aby sa za svoje emócie nemuseli neskôr hanbiť?

1. Vo vyhrotených chvíľach vždy počítajte do desať, kým odpoviete!

2. Žiadosť na súd odložte na neskorší čas, medzitým sa od seba odsťahujte. S novou situáciou sa pomaly lepšie vyrovnáte a budete mať čas premyslieť si rozvodové i porozvodové kroky.

3. Zbytočné sú hádky plné emócií, v ktorých partnerovi budete vyčítať celú spoločnú minulosť, všetky jeho vlastnosti, prípadne i skazenú budúcnosť. Vyplačte sa radšej najlepšej kamarátke.

4. Nehovorte, ale píšte! Keď si návrhy majetkového vyrovnania a na starostlivosť o deti sformulujete najprv len pre seba na papier, je oveľa jednoduchšie dohodnúť sa s partnerom o premyslených krokoch.

5. Nebráňte sa krikom a plačom pred deťmi! Vám sa možno uľaví, ale deťom môže trauma komplikovať ďalší život.

Poradca či mediátor?

„Poradca pomáha partnerom novú situáciu spracovať, aby nemali potrebu ubližovať sebe ani bývalému partnerovi,“ vysvetľuje psychologička a mediátorka Jana Pružinská. „Mediátor je zas odborník na riešenie konfliktov. Komunikuje s partnermi, zisťuje, čo potrebujú, aby bol každý vypočutý a pochopený, pomáha im zorientovať sa v celej situácii. Môže pomôcť s vyrovnaním bezpodielového spoluvlastníctva manželov aj s rozhodnutím starostlivosti o deti.

Čo to stojí: mediátorstvo je platená služba a hodina vás vyjde na 15 až 40 eur.

Autor: PLUS Jeden deň/MARIKA STUDENIČOVÁ, RENÁTA GEŠVANTNEROVÁ

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Rozvod bez turbulencií: Ako ho zvládli Batthyányovci?
PLUS Jeden deň/MARIKA STUDENIČOVÁ
RENÁTA GEŠVANTNEROVÁ