Tip redakcii
 

Syn chce pripraviť súrodencov o dom!

Nebohý manžel bol murár. Postavili sme poschodový dom, vychovali dve dcéry a dvoch synov. Všetci majú už svoje rodiny, no jeden zo synov býva aj s rodinou v tomto dome. Keď nedávno manžel zomrel, začal sa syn domáhať, aby sme dom prepísali na neho, dokonca aj moju polovicu. Súrodenci nesúhlasili, lebo ich odmietol vyplatiť. Syn argumentuje tým, že ostatní majú svoje bývanie, nezohľadňuje však, že museli šetriť a platia hypotéky. Podľa mňa je správne, aby sa deti podelili spravodlivo. Nikto nevie, čo sa kedy stane a na čo alebo pre koho z rodiny budú peniaze potrebné. Poznám prípady z okolia aj zo širšej rodiny, že sa rodičovský dom nakoniec dostal do cudzích rúk. Bojím sa, ako to s nami dopadne. Syn žije tak všelijako, behá po reštauráciách, aj si občas vypije. Dedičské konanie ešte neprebehlo, ale, bez ohľadu na právnu stránku tohto problému, nechcem, aby boli medzi deťmi spory. Poradíte mi, čo by som mohla pre ne urobiť a ako priviesť k rozumu nezodpovedného syna? Čitateľka Marta

10. marca 2012, 06:00

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Je fajn, že si uvedomujete, že tento problém má aj právnu rovinu, ktorú treba riešiť s právnikom. Mňa sa však pýtate, ako priviesť k rozumu nezodpovedného syna. Koľko má rokov? Štyridsať? Netuším, tipujem. V každom prípade, privádzať ho v tomto veku k rozumu bude nesmierne ťažké, lebo nemáte v rukách žiadne účinné nástroje...

Pocit krivdy

Základy toho, ako sa správať k súrodencom a ku kamarátom, si váš syn budoval v piatich, desiatich rokoch. Niečo sa na jeho ceste vytvárania láskyplných vzťahov však asi skomplikovalo, keďže chce ukrátiť svojich najbližších – súrodencov – o niečo cenné, o čom veľmi pravdepodobne vie, že im patrí rovnako ako jemu. Takto si často počínajú ľudia, ktorí majú pocit, že zažili krivdu, a preto im nevadí krivdiť druhým. Jeho nutkanie poškodiť súrodencom sa psychologicky pochopiť dá, ale nič to nemení na skutočnosti, že právnik a notár nesmú dopustiť, aby sa mu podarilo takto finančne si kompenzovať pocity nedostatku z minulosti.

Možno zostane len pri slovách

Ako sa reálne bude v dedičskom konaní váš syn správať, môžete odhadovať z kultúry vašej rodiny. Ak máte dostatok príkladov spravodlivého konania jedného k druhému, je pravdepodobné, že aj u neho zostane len pri slovách. Ak však vzťahy v rodine majú históriu neprávostí jedného člena voči druhému, je možné, že vás ešte v tejto veci čakajú nemilé situácie. Ako sa váš dospelý syn správa, je jeho zodpovednosť a jeho vizitka. Váš vplyv je už len symbolický, hoci ste jeho mama.

Najväčšmi na neho v tomto veku ešte môžete zapôsobiť vlastným príkladom. Správajte sa charakterne a férovo, ale pritom pevne, ako by ste očakávali od neho. Možno to nebude stačiť, a možno áno, a syn zacíti pod maskou drsného a neprajného brata aj láskavosť a nehu k svojim súrodencom, ktorá v ňom určite je.

Srdcom aj rozumom

Mamina láska k dieťaťu pojme celú osobnosť. To znamená, že v zdravej láske je prítomné aj srdce, aj rozum. To si, Marta, opakujte a pri vašom probléme nebuďte ani príliš racionálna, vidiaca celú vec len ako právnik, ani príliš láskavá a veľkorysá – ako psychológ. Vo vašom prípade je to dôležité, lebo poschodový dom je veľká materiálna hodnota a dobré vzťahy v rodine veľká emocionálna hodnota. Nájsť vo vašej finančno-citovej dileme pre všetky strany uspokojivé riešenie bude naozaj zložité.

Autor: Báječná žena

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Syn chce pripraviť súrodencov o dom!
Báječná žena