Tip redakcii
 

Využite krízu v partnerstve a zlepšite si vzťah

Partnerské nezhody sú skvelá vec! Ak sa ich chopíte ako príležitosti „zlepšiť“ seba aj svoj vzťah...

30. apríla 2012, 07:00

Prestávate byť spokojná s tým, ako sa doma cení vaša starostlivosť a práca. Pochybujete o tom, či máte to, čo ste od života a od vzťahu chceli dostať. Máte pocit, že sa na muža po svojom boku netešíte, ale pritom vám nie je úplne ľahostajný. Nemáte chuť riešiť, čo budete spolu robiť zajtra, kam sa v lete vyberiete na dovolenku... Krízu vo vašom vzťahu spoznáte celkom presne. Váš vzťah sa rozvíja a mení tým, ako sa rozvíjate a meníte vy sama. „Krízové etapy sa vo vzťahoch objavujú tak, ako prichádzajú aj jednotlivé osobnostné krízy,“ vysvetľuje psychologička.

Nešťastná sedmička?

Štatistiky hovoria, že zaťažkávajúce skúšky sa vo vzťahu prejavujú v prvom alebo v treťom roku existencie vzťahu, po precitnutí zo zamilovanosti. Najrizikovejší je však siedmy rok, keď prvýkrát vážnejšie bilancujete, čo vám vzťah dáva a čo vám v ňom chýba, keď zvažujete, či len neprešľapujete na mieste, alebo máte konkrétnu víziu budúcnosti. Posledné krízové obdobie sa objavuje, keď sa vaše deti osamostatnia a odídu z domu.

Hlavné príznaky

nespokojnosť vo vzťahu, pochybnosti o jeho zmysluplnosti, smútok, strata záujmu o spoločne strávený čas, pocit bezvýchodiskovosti a stagnácie, sklamanie, nenaplnenie očakávaní, pociťovanie stereotypu

Je to križovatka

Kríza je súčasťou prirodzeného vývoja a potrebnej premeny. „Váš vzťah musí prejsť z počiatočnej fázy plnej vášne k zodpovednej rodičovskej fáze, ale zároveň aj veselej a citovo napĺňajúcej. Treba udržať vzťah, zvládať vyriešiť výchovu detí a zároveň nezanedbať seba,“ radí odborníčka. Nemajte obavy, nevedie vždy k rozpadu vzťahu. Naopak, môže znamenať začiatok lepšieho, spokojnejšieho obdobia, pretože vám umožní zase o niečo väčšmi porozumieť sama sebe aj svojmu mužovi a vzájomný vzťah v niečom „upraviť“ tak, aby lepšie vyhovoval vám obom. „Každá kríza je križovatka a je možné rozhodnúť sa zle alebo vykročiť správnym smerom,“ konštatuje odborníčka.

Toto vzťah ohrozuje

Krízová situácia môže znamenať rozpad vzťahu vtedy, ak je príliš hlboká a týka sa zásadných vecí, názorov, hodnôt. Je tiež ohrozujúca, ak za ňou stojí množstvo roky neriešených či nedoriešených problémov. Vzťah dokáže pochovať aj pohodlnosť či sebeckosť jedného z partnerov, ktorý nemá záujem pracovať na sebe ani na rozvíjaní vzťahu.

Čo vás nezabije...

Čo hovorí na jednotlivé zaťažkávajúce skúšky psychologička?

 • Prvé spoločné bývanie Nemožno hovoriť o kríze, ale o preverení vzájomnej lásky, určení rolí a zažitie jeden druhého v každodenných situáciách aj v komplikáciách. Postupne nastáva aj vytvorenie spoločného stereotypu a vzájomného rešpektovania.
 • Choroba, nezamestnanosť Obe situácie patria skôr do kategórie „čo ťa nezabije, to ťa posilní“.
 • Prvé dieťa Žena, ktorá prešla tehotenstvom a pôrodom, sa stotožňuje s novou rolou, ktorá je sebaprekračujúca. Manžel je ten, ktorý ju v tom podporuje a rešpektuje a zároveň zažíva otcovstvo s tou obrovskou zodpovednosťou. No starostlivosť o dieťa a presun do rodičovskej úlohy prináša novú dynamiku vzťahu, ktorá bráni vyhasnutiu a stagnácii.
 • Odchod detí z domu Je to jedna z mimoriadne dôležitých životných kríz, keď sa človek môže stať naozaj dospelým a skutočne slobodným jedincom. Keď pár túto najzávažnejšiu krízu prekoná, keď úplne prebolí, je to zrod nového motýľa, ale je možné, že uviazne v kukle a osobnostne ustrnie.

Takto radšej nie!

Dnes sa často pri akejkoľvek kríze dvojica rozchádza, pretože málokto má chuť na hľadanie východísk. „Takéto rozchody sú v mene okamžitej úľavy a rýchlych riešení. Mnohí riešia krízy alkoholom, antidepresívami, mileneckými vzťahmi alebo samovraždou. Vydržať ten náročný stav naozaj nie je jednoduché a naša kultúra nepodporuje silu charakteru a schopnosť zotrvať aj v ťažkostiach,“ hovorí psychologička.

V detskej bubline

Podľa odborníčky je v súčasnosti častým dôvodom partnerskej krízy aj fakt, že mnoho vzťahov neprechádza prirodzeným vývojom: „Zmeškali vlak spoločného vytvárania vzťahu, kam patrí zariaďovanie spoločnej domácnosti, spoločné zažívanie vlastnej samostatnosti, rešpektu a zároveň obhájenie vlastných hraníc. Tým, že momentálne funguje politika, ktorá nepodporuje rodinu, jednotlivci ostávajú sami, prípadne v povrchných vzťahoch alebo u rodičov.

To nesie so sebou riziko, že môžu ostať v ,detskej bubline‘ vnímania sveta so zameranosťou na seba.“ Takéto vzťahy ohrozuje aj bezvýchodiskovosť. „Mnoho párov dlhodobo spolu ,chodí‘, až všetko to prvotné vzplanutie vyprchá a prejde do nejakej roviny spoločného fungovania zo zvyku s tým, že vzťah už nemožno naštartovať, nedá sa spolu byť a zároveň sa nedá rozísť,“ dodáva psychologička.

Tipy, ako to zvládnete

 • Pozrite sa na seba, na partnera a na váš vzťah reálne.
 • Ujasnite si svoje očakávania – od seba, od partnera, od vzťahu.
 • Skúste krízu vydržať, nemeňte nasilu svoje pocity ani seba a východiská sa vám postupne ukážu. 
 • Neduste v sebe sklamanie, frustráciu, nespokojnosť. Ak treba, choďte do konfliktov a hľadajte konštruktívne riešenia. 
 • Komunikujte, zistite, čo ten druhý potrebuje a čo nie.
 • Zmierte sa so zmenami, ktoré prináša život.
 • Oprášte spoločné koníčky alebo si nájdite nové spoločné záujmy, napríklad nejaký šport, cestovanie, chov domáceho zvieratka alebo členstvo vo filmovom klube.
 • Neprestávajte si spoločne plánovať budúcnosť.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Využite krízu v partnerstve a zlepšite si vzťah
Báječná žena/ Sylvia Dernářová