Tip redakcii
 

Tabletka po: Všetko, čo by ste mali o nej vedieť

Niekedy naozaj nie je iná šanca a núdzová antikoncepcia je rozumnejšie riešenie ako neželané tehotenstvo. Nespoliehajte sa však na ňu príliš často.

17. júla 2013, 11:00
Tabletka PO má aj svoje riziká

Tabletka PO má aj svoje riziká

Autor: profimedia.sk

Stane sa – vo víre vášne, možno práve počas letnej párty, sa do neho zahľadíte a podľahnete. Veď už tak dávno ste nemali sex! No a čo, že neberiete antikoncepciu, myšlienky máte úplne inde... Alebo sa vám počas milovania roztrhol prezervatív a bojíte sa tehotenstva? Práve pre takéto nečakané a ojedinelé prípady je tu núdzová antikoncepcia. Nemala by však byť samozrejmou, alebo dokonca pravidelnou ochranou pred neželaným tehotenstvom.

Takto to funguje

„Tento druh antikoncepcie je určený ženám, ktoré nemajú často pohlavný styk, pre prípady náhodného styku či pri zlyhaní inej metódy antikoncepcie, väčšinou prezervatívu,“ upresňuje gynekológ Tomáš Danys. Ako tabletka „po“ funguje? To závisí od fázy menštruačného cyklu, v ktorej ju užijete. Ak pred ovuláciou, vtedy zabraňuje samotnej ovulácii a narušuje pohyb vajíčkovodov. Ak ste už ovulovali, naruší funkciu žltého telieska uvoľneného vajíčka a ovplyvňuje štruktúru sliznice maternice, ktorá sa stáva „nepriateľskou“ k dozrievajúcemu vajíčku a bráni jeho uhniezdeniu. Ak sa však už vajíčko v maternici ujalo, núdzová antikoncepia ho nepoškodí.

Krvácate?

V jednej tabletke núdzovej antikoncepcie je približne toľko hormónu gestagénu ako v desiatich tabletkách hormonálnej antikoncepcie a treba ju užiť do 72 hodín po styku, teda do troch dní. Existuje aj preparát, ktorý sa dá užiť až do piatich dní po styku. Čím neskôr ju užijete, tým je vyššie riziko, že zlyhá – to však neznamená, že hneď po nočnom nechránenom sexe musíte obiehať lekárne a hľadať, kde majú otvorené.

Po užití tabletky začnete krvácať mimo pravidelného cyklu. Ak sa tak nestane do14 dní, urobte si radšej tehotenský test. „Krvácanie u väčšiny žien po užití núdzovej antikoncepcie príde do 5 dní. Záleží aj na tom, v ktorej fáze menštruačného cyklu ste tabletku užili,“ dopĺňa doktor Danys.

Má to svoje riziká

Jednorazová vysoká dávka hormónu v núdzovej antikoncepcii je pre organizmus šok. Závraty, bolesti hlavy, v podbruší a nevoľnosť nie sú nič výnimočné. Ak vraciate do troch hodín po užití tabletky, na jej pomoc môžete rovno zabudnúť. Nečakané krvácanie a meškanie menštruácie sú takisto nepríjemnými vedľajšími účinkami. Navyše, už jediná tabletka môže rozhádzať váš menštruačný cyklus a možno budete na jeho úpravu potrebovať pomoc gynekológa.

Mali by ste vedieť, že...

  • tabletka „po“ nie je 100-percentnou ochranou pred neplánovaným tehotenstvom
  • použite ju len v nevyhnutnom prípade 
  • preparáty núdzovej antikoncepcie sú voľnopredajné a užívajú sa do 72 hodín po pohlavnom styku, preto nemá zmysel chodiť v noci do lekárne alebo na pohotovosť a žiadať jej predpísanie 
  • ak máte pravidelný sex, bude rozumnejšie, ak si dáte predpísať hormonálnu antikoncepciu

Nie je pre každú ženu

Tabletky núdzovej antikoncepcie neužívajte, ak:

  • máte menej ako 16 rokov 
  • trápi vás vysoké riziko hlbokej žilovej trombózy 
  • máte závažnú poruchu funkcie pečene
  • pri diagnostikovanom hormón- dependentnom nádore, napríklad pri rakovine prsníka či maternice

Ešte jedna možnosť

Ako núdzová metóda antikoncepcie sa dá využiť aj zavedenie vnútromaternicového telieska do 120 hodín po pohlavnom styku. Na to však potrebujete návštevu gynekológa a pripravte sa aj na užívanie antibiotík, keďže pred zákrokom vám nestihnú urobiť testy na prípadné choroby prenosné pohlavným stykom.

Autor: Báječná žena/ Alena Jurisová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Tabletka po: Všetko, čo by ste mali o nej vedieť
Báječná žena/ Alena Jurisová