Dátum: Pondelok 24.10.2016 Dnes oslavuje: Kvetoslava Zajtra: Aurél

Práve číta: 20671

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Harlem shake: Fejkový tanec boduje

Zdroj: ŠARM/ Natália Novotová 27. marec 2013, 11:00
Foto: profimedia.sk Harlem shake spôsobil ošiaľ po celom svete

Spôsobil väčší ošiaľ než Gangnam style, no Harlem shake, ktorý láme rekordy klikanosti na internete, je od pravého tanca na míle vzdialený.

Keď dvadsaťtriročný americký producent a dídžej Baauer v máji minulého roku vydal skladbu Harlem Shake, sám pravdepodobne nečakal žiadny veľký úspech. Zo začiatku totiž o pesničku nemal nikto záujem. Potom, čo mladík Filthy Frank zavesil na YouTube video, kde skupinka chlapcov oblečených do kostýmov „tancuje“ na túto pesničku, zopakovala to partia tínedžerov z Austrálie a práve tí rozpútali doslova globálne šialenstvo. Krátke video, v ktorom na začiatku tancuje jeden človek, a po výraznom basovom tóne sa k nemu pripoja ďalší ľudia v kostýmoch, pričom robia nekontrolovateľné pohyby, sa stalo na internete sledovanejším než nedávny Gangnam style napriek tomu, že o tanci ako takom sa dá naozaj hovoriť iba veľmi zveličene.

Svoj Harlem shake však natočili ľudia po celom svete vrátane hviezd NBA, bratislavských hádzanárok alebo košických hokejistov. Medzi najsledovanejšie patrí Harlem shake nórskej armády či plavcov istej americkej univerzity pod vodou. Vidieť sa však dajú aj väčšie extrémy. Napríklad Harlem shake šteniatok alebo výtlkov na slovenských cestách.

V Berlíne aj v Kanade je to rovnaký ošiaľ.

Čo je pravý Harlem shake?

Nákaza menom Harlem shake má však od skutočného tanca naozaj ďaleko. Ten pravý vznikol pôvodne pred viac ako tridsiatimi rokmi v newyorskej časti Harlem, keď chlapík prezývany Al B zabával svojím osobitým druhom tanca divákov počas polčasov streetbalu v Rucker Parku. Tanec sa spočiatku volal „albee“, až neskôr ho premenovali na Harlem shake. Al B, vlastným menom Albert Boyce, priznal, že jeho inšpiráciou boli starí Egypťania, a tanec prirovnáva k múmii, ktorá je celá zviazaná, takže jediné, čo môže robiť, je triasť sa.

No po zhliadnutí videa, kde tancuje skutočný Harlem shake, by ste nesúhlasili ani s touto verziou o múmii. Tanec je totiž naozajstné umenie rovnako ako break dance či iný druh tanca, ktorý sa jednoducho musíte naučiť. To sa podarilo tanečnej skupine Crazy Boys, ktorá Harlem shake spopularizovala a priniesla širokej verejnosti. Najväčší zvrat však nastal, keď sa v roku 2001 „trasenie“ dostalo do videoklipu rapera Dep.G a neskôr aj hiphopových hviezd ako Diddy či Eve.

Harlem shake tancuje so svojou dcérou aj herečka Kate Beckinsaleová.

Foto: profimedia.sk

Zastaviť či nie?

Tento hit, ktorý suverénne vytlačil z popredných miest hitparád aj Gangnam style, však vyvoláva kontroverzné ohlasy. Obyvatelia Harlemu sa totiž búria a žiadajú ľudí, aby prestali natáčať nezmyselné videá a zosmiešňovať to, čo ich preslávilo. Bránia sa slovami, že ich tanec je umenie, nie šanca byť populárny vďaka tridsiatim sekundám. Členovia Crazy Boys sa však k problému postavili alibisticky. Jeden tvrdí, že to je dehonestovanie skutočného harlemského tanca, zatiaľ čo druhý člen ďakuje, že sú vďaka tomu opäť známi a tento tanec bude poznať ešte viac ľudí. 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Najkrajšie jablko roku 2016: Poznáme víťazov!

K jesennej tradícii trenčianskeho výstaviska Expo Center patria okrem...
 

Najkrajšie jablko roka 2016: Poznáme víťazov!

K jesennej tradícii trenčianskeho výstaviska Expo Center patria okrem...
 

Čo robiť, keď hruške usychajú konce výhonkov?

Hruške ‘Williamsova’ na jar a neskoršie v lete sčernali listy na koncoch...
 

Majú aj vaše jablká pehy? Odborník vie, ako im predchádzať

Naše jablká majú pri dozrievaní chrasty, z ktorých začínajú plesnivieť....
 

Čo robiť, aby boli georgíny krásne aj budúci rok

Celé leto vás georgíny tešili svojimi pestrofarebnými kvetmi, teraz je...