Tip redakcii
 

Harlem shake: Fejkový tanec boduje

Spôsobil väčší ošiaľ než Gangnam style, no Harlem shake, ktorý láme rekordy klikanosti na internete, je od pravého tanca na míle vzdialený.

27. marca 2013, 11:00
Harlem shake spôsobil ošiaľ po celom svete

Harlem shake spôsobil ošiaľ po celom svete

Autor: profimedia.sk

Keď dvadsaťtriročný americký producent a dídžej Baauer v máji minulého roku vydal skladbu Harlem Shake, sám pravdepodobne nečakal žiadny veľký úspech. Zo začiatku totiž o pesničku nemal nikto záujem. Potom, čo mladík Filthy Frank zavesil na YouTube video, kde skupinka chlapcov oblečených do kostýmov „tancuje“ na túto pesničku, zopakovala to partia tínedžerov z Austrálie a práve tí rozpútali doslova globálne šialenstvo. Krátke video, v ktorom na začiatku tancuje jeden človek, a po výraznom basovom tóne sa k nemu pripoja ďalší ľudia v kostýmoch, pričom robia nekontrolovateľné pohyby, sa stalo na internete sledovanejším než nedávny Gangnam style napriek tomu, že o tanci ako takom sa dá naozaj hovoriť iba veľmi zveličene.

Svoj Harlem shake však natočili ľudia po celom svete vrátane hviezd NBA, bratislavských hádzanárok alebo košických hokejistov. Medzi najsledovanejšie patrí Harlem shake nórskej armády či plavcov istej americkej univerzity pod vodou. Vidieť sa však dajú aj väčšie extrémy. Napríklad Harlem shake šteniatok alebo výtlkov na slovenských cestách.

V Berlíne aj v Kanade je to rovnaký ošiaľ.

Čo je pravý Harlem shake?

Nákaza menom Harlem shake má však od skutočného tanca naozaj ďaleko. Ten pravý vznikol pôvodne pred viac ako tridsiatimi rokmi v newyorskej časti Harlem, keď chlapík prezývany Al B zabával svojím osobitým druhom tanca divákov počas polčasov streetbalu v Rucker Parku. Tanec sa spočiatku volal „albee“, až neskôr ho premenovali na Harlem shake. Al B, vlastným menom Albert Boyce, priznal, že jeho inšpiráciou boli starí Egypťania, a tanec prirovnáva k múmii, ktorá je celá zviazaná, takže jediné, čo môže robiť, je triasť sa.

No po zhliadnutí videa, kde tancuje skutočný Harlem shake, by ste nesúhlasili ani s touto verziou o múmii. Tanec je totiž naozajstné umenie rovnako ako break dance či iný druh tanca, ktorý sa jednoducho musíte naučiť. To sa podarilo tanečnej skupine Crazy Boys, ktorá Harlem shake spopularizovala a priniesla širokej verejnosti. Najväčší zvrat však nastal, keď sa v roku 2001 „trasenie“ dostalo do videoklipu rapera Dep.G a neskôr aj hiphopových hviezd ako Diddy či Eve.

Harlem shake tancuje so svojou dcérou aj herečka Kate Beckinsaleová.

Foto: profimedia.sk

Zastaviť či nie?

Tento hit, ktorý suverénne vytlačil z popredných miest hitparád aj Gangnam style, však vyvoláva kontroverzné ohlasy. Obyvatelia Harlemu sa totiž búria a žiadajú ľudí, aby prestali natáčať nezmyselné videá a zosmiešňovať to, čo ich preslávilo. Bránia sa slovami, že ich tanec je umenie, nie šanca byť populárny vďaka tridsiatim sekundám. Členovia Crazy Boys sa však k problému postavili alibisticky. Jeden tvrdí, že to je dehonestovanie skutočného harlemského tanca, zatiaľ čo druhý člen ďakuje, že sú vďaka tomu opäť známi a tento tanec bude poznať ešte viac ľudí.

Autor: ŠARM/ Natália Novotová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Chcete mať dokonalé krivky ako Lucia Mokráňová? Tu sú jej triky ako na to!

„Slovo nedá sa neexistuje! Všetko ide a nemusíte z domu vystrčiť ani nos....
 

Diéty celebrít: Soňa Müllerová, Zuzana Vačková aj Zuzana Plačková prezradili, čo u nich funguje

Aj vy sa poobzeráte pred zrkadlom, kým sa odhalíte na pláži? Hnať sa za dokonalosťou...
 

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Treba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 
 
Harlem shake: Fejkový tanec boduje
ŠARM/ Natália Novotová