Tip redakcii
 

James Bond predbieha dobu: Ženy ho milujú, chlapi chcú byť ako on

Aj priemerný súčasný chlapík by na tom bol v čase nakrúcania prvého Jamesa Bonda oveľa lepšie než hlavný hrdina. Stačí, aby mal so sebou predmety, ktoré bežne používa.

11. októbra 2012, 13:00
Pierce
Brosnan ako James Bond.

Pierce Brosnan ako James Bond.

Autor: profimedia.sk

James Bond zachraňuje svet už päťdesiat rokov! Aj jeho schopnosti však majú svoj strop a bez moderných technológií by často skončil veľmi zle. Ak si pozriete prvé bondovky, možno sa pousmejete nad tým, ako boli všetci vyoraní z toho, že Bond používa navigáciu alebo laser. V tom čase to boli neznáme a verejne nepoužívané technológie. Vývoj vo filme sa odohrával v tajných laboratóriách MI6, kde tajomný Q a jeho pomocníci konštruovali prevratné vynálezy. Netreba ich brať na ľahkú váhu, Bondovi niekoľkokrát zachránili život a mnohé sa stali bežnou súčasťou nášho života.

Priestor pre novinky

Vynálezca Q Bondovi v takmer každom diele vysvetľoval, ako má technologickú novinku používať a nezabudol mu pripomenúť, aby vynález priniesol v neporušenom stave, čo sa, samozrejme, takmer nikdy nepodarilo. Autá končili na dne priepastí, pod vodou alebo aspoň do polovice vrazené v nejakej stene. Vo filmoch s Rogerom Moorom v úlohe Bonda bolo zasa tých technických vychytávok toľko, až sa fanúšikovia sťažovali, že ich všetky tie predmety rozptyľujú, takže sa autori radšej vrátili na zem a snažili sa úlohu moderných technológií nezveličiť. Zaujímavé je aj porovnanie knižnej a filmovej predlohy Bonda. V literárnom svete bolo tých vynálezov oveľa menej, kino si však vyžadovalo väčší efekt a akčnosť.

Connery so smartfónom

Pred päťdesiatimi rokmi sa v prvej bondovke hovorilo o možno prvom e-maili na svete. Bond dostal informáciu, že keď priletí na miesto akcie, na letisko mu pošlú ďalšie informácie. No a potom sa to začalo. Už v Srdečných pozdravoch z Ruska z roku 1963 sa objavili prvé veľké vychytávky. Agent dostal pager, pomocou ktorého mohol poslať svojej šéfke akúkoľvek informáciu a takisto prijať správu, ktorá ho posúvala ďalej. V tom čase už mal dokonca telefón v aute! A nádhernou kombináciou bol aj malý kotúčový magnetofón ukrytý vo fotoaparáte. Čo by dal Sean Connery za smartfón a aký „čávo“ by z neho bol, keby ho mohol používať. Za tých päťdesiat rokov sme sa naozaj dostali na úroveň, o ktorej mohol James Bond v začiatkoch svojej kariéry iba snívať.

foto: profimedia.sk

Osobná helikoptéra

V Goldfingerovi sa v roku 1964 objavil predchodca priemyselného lasera. V čase, keď sa o využití lúčov v priemysle i v jemnej mechanike operácie očí ani nehovorilo, sa snažil nepriateľ prepíliť Bonda práve touto technológiou. Vo filme Thunderball z roku 1965 môže Bond urobiť neuveriteľných osem fotografií pod vodou a má knihu, ktorá dokáže nahrávať zvuk z okolia. A takisto miniatúrne dýchacie zariadenie, ktoré mu umožní byť pod vodou o štyri minúty dlhšie. Vo filme Diamonds Are Forever má v príručnom batohu prístroje na klonovanie. Pomocou špeciálnych gúľ dokáže chodiť po vode. Áno, dnes je jasné, že James Bond bol zjavne prvým vyznávačom aquazorbingu. Navyše, dokáže nechávať falošné odtlačky prstov. V tomto diele sa v bondovke objavuje aj jeden z najoriginálnejších vynálezov – helikoptéra pre jednu osobu. Bond si dá ruksak na chrbát a odletí preč. Pár rokov po Bondovi sa do výroby takéhoto stroja pustil japonský konštruktér Gennai Janagisawa a zostrojil podobný lietajúci prístroj, ktorý dokáže lietať rýchlosťou deväťdesiat kilometrov za hodinu a človek môže poletovať vo vzduchu asi polhodinku. V roku 1984 sa počas slávnostného otvorenia olympijských hier v Los Angeles chlapík podobný Bondovi s lietajúcim ruksakom zdvihol zo zeme a preletel ponad nadšené tribúny...

Navigácia éry hippies

V roku 1969 sa Bond George Lazenby preháňa po cestách v aute s navigáciou! Malý palubný počítač mu ukazuje nielen to, kde sa nachádza, ale označuje aj polohu nepriateľa! Špeciálne ovládanie je pod opierkou ruky a auto má na palubnej doske pohyblivú mapku. Roger Moore zasa uvádza na scénu vynález, ktorý zmení život každého – kávovar! A na malej obrazovke, s ktorou sa môže pohybovať hore-dole po svete, chytá farebný televízny signál. Neskôr si dáva na oči polarizačné okuliare, ktoré mu umožňujú vidieť v pohode aj cez polarizačné sklá. V čase praveku mobilov dala spoločnosť Ericsson do ruky Pierceovi Brosnanovi aparát s paralyzérom, so skenerom, s odmontovateľnou anténou slúžiacou ako pakľúč a mobil sa dal navyše použiť ako diaľkový ovládač na automobil. Bol to prvý funkčný smartfón na svete, jeho flip-open dizajn sa potom niekoľko rokov používal ako najmodernejšia ukážka vzhľadu mobilov.

Osobitnou kapitolou sú agentove hodinky. Majú strunu na uškrtenie obete, laser, dokážu odraziť guľku a môžu sa použiť aj ako cirkulárka. A áno, ukazujú aj čas.

Vývoj nezastavíme

Samozrejme, že dnes mnohé z bondovských artefaktov vyvolávajú skôr úsmev. Ale mnohé aj záujem, a tak sa pred dvoma rokmi stalo špiónske auto Aston Martin súčasťou dražby a nový majiteľ zaň neváhal vysoliť tri milióny dolárov. Najslávnejšie auto na svete kúpil vo vynikajúcom stave a vraj má funkčné všetky doplnky – nepriestrelné sklo, rozprašovač olejovej škvrny i dymovú clonu, ktorá mu pomôže zmiasť prenasledovateľa a využiť čas na útek. V špeciálnom múzeu v Londýne si zasa môžete prezrieť Bondov kufrík, ktorý v miniatúrnej zostave obsahoval všetko, čo agent potrebuje – od zbraní až po poznámkový blok. Pri zlej manipulácii sa kufrík, samozrejme, znehodnotí, presne tak, ako to v súčasnosti programujú banky pri krádeži väčšieho množstva peňazí. Špeciálna látka sa rozpráši do obsahu trezora a bankovky jednoducho znehodnotí. Čo sa však určite nikdy nepokazí, to je bondovský fenomén, ktorý si pripomína päťdesiate výročie. A ak pôjdete na novú bondovku, všímajte si technologické novinky. Veď o pár rokov sa možno stanú bežnou súčasťou života našich detí. A tie sa budú smiať, rovnako ako my, keď vidíme v staršom filme hranatý desaťkilový mobil.

Autor: ŠARM/ Katarína Wagnerová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
James Bond predbieha dobu: Ženy ho milujú, chlapi chcú byť ako on
ŠARM/ Katarína Wagnerová