Tip redakcii
 

James Bond predbieha dobu: Ženy ho milujú, chlapi chcú byť ako on

Aj priemerný súčasný chlapík by na tom bol v čase nakrúcania prvého Jamesa Bonda oveľa lepšie než hlavný hrdina. Stačí, aby mal so sebou predmety, ktoré bežne používa.

11. októbra 2012, 13:00
Pierce
Brosnan ako James Bond.

Pierce Brosnan ako James Bond.

Autor: profimedia.sk

James Bond zachraňuje svet už päťdesiat rokov! Aj jeho schopnosti však majú svoj strop a bez moderných technológií by často skončil veľmi zle. Ak si pozriete prvé bondovky, možno sa pousmejete nad tým, ako boli všetci vyoraní z toho, že Bond používa navigáciu alebo laser. V tom čase to boli neznáme a verejne nepoužívané technológie. Vývoj vo filme sa odohrával v tajných laboratóriách MI6, kde tajomný Q a jeho pomocníci konštruovali prevratné vynálezy. Netreba ich brať na ľahkú váhu, Bondovi niekoľkokrát zachránili život a mnohé sa stali bežnou súčasťou nášho života.

Priestor pre novinky

Vynálezca Q Bondovi v takmer každom diele vysvetľoval, ako má technologickú novinku používať a nezabudol mu pripomenúť, aby vynález priniesol v neporušenom stave, čo sa, samozrejme, takmer nikdy nepodarilo. Autá končili na dne priepastí, pod vodou alebo aspoň do polovice vrazené v nejakej stene. Vo filmoch s Rogerom Moorom v úlohe Bonda bolo zasa tých technických vychytávok toľko, až sa fanúšikovia sťažovali, že ich všetky tie predmety rozptyľujú, takže sa autori radšej vrátili na zem a snažili sa úlohu moderných technológií nezveličiť. Zaujímavé je aj porovnanie knižnej a filmovej predlohy Bonda. V literárnom svete bolo tých vynálezov oveľa menej, kino si však vyžadovalo väčší efekt a akčnosť.

Connery so smartfónom

Pred päťdesiatimi rokmi sa v prvej bondovke hovorilo o možno prvom e-maili na svete. Bond dostal informáciu, že keď priletí na miesto akcie, na letisko mu pošlú ďalšie informácie. No a potom sa to začalo. Už v Srdečných pozdravoch z Ruska z roku 1963 sa objavili prvé veľké vychytávky. Agent dostal pager, pomocou ktorého mohol poslať svojej šéfke akúkoľvek informáciu a takisto prijať správu, ktorá ho posúvala ďalej. V tom čase už mal dokonca telefón v aute! A nádhernou kombináciou bol aj malý kotúčový magnetofón ukrytý vo fotoaparáte. Čo by dal Sean Connery za smartfón a aký „čávo“ by z neho bol, keby ho mohol používať. Za tých päťdesiat rokov sme sa naozaj dostali na úroveň, o ktorej mohol James Bond v začiatkoch svojej kariéry iba snívať.

foto: profimedia.sk

Osobná helikoptéra

V Goldfingerovi sa v roku 1964 objavil predchodca priemyselného lasera. V čase, keď sa o využití lúčov v priemysle i v jemnej mechanike operácie očí ani nehovorilo, sa snažil nepriateľ prepíliť Bonda práve touto technológiou. Vo filme Thunderball z roku 1965 môže Bond urobiť neuveriteľných osem fotografií pod vodou a má knihu, ktorá dokáže nahrávať zvuk z okolia. A takisto miniatúrne dýchacie zariadenie, ktoré mu umožní byť pod vodou o štyri minúty dlhšie. Vo filme Diamonds Are Forever má v príručnom batohu prístroje na klonovanie. Pomocou špeciálnych gúľ dokáže chodiť po vode. Áno, dnes je jasné, že James Bond bol zjavne prvým vyznávačom aquazorbingu. Navyše, dokáže nechávať falošné odtlačky prstov. V tomto diele sa v bondovke objavuje aj jeden z najoriginálnejších vynálezov – helikoptéra pre jednu osobu. Bond si dá ruksak na chrbát a odletí preč. Pár rokov po Bondovi sa do výroby takéhoto stroja pustil japonský konštruktér Gennai Janagisawa a zostrojil podobný lietajúci prístroj, ktorý dokáže lietať rýchlosťou deväťdesiat kilometrov za hodinu a človek môže poletovať vo vzduchu asi polhodinku. V roku 1984 sa počas slávnostného otvorenia olympijských hier v Los Angeles chlapík podobný Bondovi s lietajúcim ruksakom zdvihol zo zeme a preletel ponad nadšené tribúny...

Navigácia éry hippies

V roku 1969 sa Bond George Lazenby preháňa po cestách v aute s navigáciou! Malý palubný počítač mu ukazuje nielen to, kde sa nachádza, ale označuje aj polohu nepriateľa! Špeciálne ovládanie je pod opierkou ruky a auto má na palubnej doske pohyblivú mapku. Roger Moore zasa uvádza na scénu vynález, ktorý zmení život každého – kávovar! A na malej obrazovke, s ktorou sa môže pohybovať hore-dole po svete, chytá farebný televízny signál. Neskôr si dáva na oči polarizačné okuliare, ktoré mu umožňujú vidieť v pohode aj cez polarizačné sklá. V čase praveku mobilov dala spoločnosť Ericsson do ruky Pierceovi Brosnanovi aparát s paralyzérom, so skenerom, s odmontovateľnou anténou slúžiacou ako pakľúč a mobil sa dal navyše použiť ako diaľkový ovládač na automobil. Bol to prvý funkčný smartfón na svete, jeho flip-open dizajn sa potom niekoľko rokov používal ako najmodernejšia ukážka vzhľadu mobilov.

Osobitnou kapitolou sú agentove hodinky. Majú strunu na uškrtenie obete, laser, dokážu odraziť guľku a môžu sa použiť aj ako cirkulárka. A áno, ukazujú aj čas.

Vývoj nezastavíme

Samozrejme, že dnes mnohé z bondovských artefaktov vyvolávajú skôr úsmev. Ale mnohé aj záujem, a tak sa pred dvoma rokmi stalo špiónske auto Aston Martin súčasťou dražby a nový majiteľ zaň neváhal vysoliť tri milióny dolárov. Najslávnejšie auto na svete kúpil vo vynikajúcom stave a vraj má funkčné všetky doplnky – nepriestrelné sklo, rozprašovač olejovej škvrny i dymovú clonu, ktorá mu pomôže zmiasť prenasledovateľa a využiť čas na útek. V špeciálnom múzeu v Londýne si zasa môžete prezrieť Bondov kufrík, ktorý v miniatúrnej zostave obsahoval všetko, čo agent potrebuje – od zbraní až po poznámkový blok. Pri zlej manipulácii sa kufrík, samozrejme, znehodnotí, presne tak, ako to v súčasnosti programujú banky pri krádeži väčšieho množstva peňazí. Špeciálna látka sa rozpráši do obsahu trezora a bankovky jednoducho znehodnotí. Čo sa však určite nikdy nepokazí, to je bondovský fenomén, ktorý si pripomína päťdesiate výročie. A ak pôjdete na novú bondovku, všímajte si technologické novinky. Veď o pár rokov sa možno stanú bežnou súčasťou života našich detí. A tie sa budú smiať, rovnako ako my, keď vidíme v staršom filme hranatý desaťkilový mobil.

Autor: ŠARM/ Katarína Wagnerová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
James Bond predbieha dobu: Ženy ho milujú, chlapi chcú byť ako on
ŠARM/ Katarína Wagnerová