Tip redakcii
 

Najväčší športový sviatok je tu: Čo o olympiáde možno neviete

Najväčšia športová udalosť roka 2012 sa začína! Patríte k fanúšikom, ktorí by si kvôli sledovaniu obľúbených disciplín vzali pokojne aj dovolenku?

27. júla 2012, 16:00
Športová udalosť roka potrvá do 12. augusta.

Športová udalosť roka potrvá do 12. augusta.

Autor: profimedia.sk

Radí Diana Bultmanová, psychologička, Hlohovec

Letné olympijské hry spájajú raz za štyri roky doslova celý svet. „So športovcami sa môžete až identifikovať, prežívať súťaženie, akoby ste sa ho zúčastnili samy. Často to súvisí napríklad s vašimi túžbami alebo s nesplnenými snami,“ uvádza odborníčka.

Olympiáda je veľkolepou prehliadkou individuálnych aj kolektívnych športov, nadaných ľudí, a súčasne aj prejavom zmyslu pre fair play, čiže pre ľudské a profesionálne správanie a dodržiavanie pravidiel. Poslaním tejto športovej udalosti je nadchnúť všetkých pre spoločnú vec, odstrániť rozdiely a stmeliť ľudí bez ohľadu na vek, farbu pleti či vierovyznanie.

Vedeli ste, že...

... spoločne vystúpi približne 15 000 športovcov z 204 krajín?

Hodiny pred televízorom?

Mnohí športoví nadšenci si svoj voľný čas a dokonca aj pracovné povinnosti organizujú tak, aby si v pokoji mohli pozrieť svoju obľúbenú disciplínu alebo aspoň výkon športovca, ktorému držia palce. „Ľuďom je blízka súťaživosť a emócie, ktoré ju sprevádzajú, ako napätie, eufória, očakávanie, radosť. A na druhej strane, športovci súťažia v mene svojej krajiny, čo podporuje vzťah k národu, ktorý je u každého človeka. Spolupatričnosť k národu a solidarita ku krajine sú práve pri takýchto podujatiach silným motívom,“ dodáva psychologička.

Hry v skratke

Londýn sa stane prvým mestom, v ktorom sa uskutočnia olympijské hry v novodobej histórii trikrát. Predtým sa tu konali v rokoch 1908 a 1948.

Pre túto športovú udalosť postavili šesť nových budov. Päť z nich je už od samotného vzniku považovaných za skvosty architektúry. Najväčšie chvály patria budove krytého cyklistického štadióna, takzvaného velodrómu. Nominovali ho dokonca na Stirlingovu cenu, ktorá je niečo ako britský Oscar za architektúru. Naopak, za neveľmi vydarené sa považuje plavecké centrum od svetoznámej architektky Zahy Hadidovej.

Hry potrvajú do 12. augusta.

Po ukončení olympiády sa v Londýne budú už tradične konať aj paralympijské hry pre hendikepovaných športovcov. Potrvajú od 29. augusta do 9. septembra. Reprezentovať nás bude 48 športovcov v 10 odvetviach.

Slováci sa tešia

Na letné olympijské hry ide 42 slovenských športovcov, ktorí budú zastupovať 12 športových odvetví. Piatich z nich sme pred odchodom na olympiádu vyspovedali...

Samuel Piasecký (27), športová gymnastika

Nebýva vašim deťom za vami smutno? Ste s rodinou počas súťaží v kontakte?

Tento rok toho bolo naozaj veľa, súťaží, tréningov aj sústredení. Keď odchádzam na sústredenie, býva mojim trom synom smutno, že zas nebudem doma, ale keď ide o takéto veľké podujatie, tak to chápu. Keď mám prístup na internet, tak sme s manželkou v kontakte aspoň takto.

Lucia Klocová (28), beh na 800 a 1 500 metrov

Ako momentálne vyzerá váš tréningový plán a ako sa stravujete?

Olympiáda nie je môj jediný vrchol za celé štyri roky, nedá sa na ňu pripravovať len posledných pár mesiacov alebo posledný rok. A tak sa teraz nemení ani moja strava či tréning. Pripravujem sa rovnako dôsledne ako na majstrovstvá sveta či Európy. Rozdiel je viac-menej len v psychickej stránke, je to ten najväčší vrchol v kariére športovca, ktorý môže dosiahnuť. Vrcholový šport je o disciplíne počas celej kariéry, tak v stravovaní, ako v regenerácii a relaxe po tréningoch. Dva mesiace pred začatím olympiády sa skôr sústreďujem na doladenie formy a absolvovanie kvalitných štartov ako na prípravu na ťažkú konkurenciu.

Zuzana Štefečeková (28), športová streľba, trap

Nebude vám smutno bez rodiny a priateľov? A čo váš psík? Ako znáša, keď ste dlhšie preč?

Je to moja druhá účasť na olympiáde, tentoraz cestujem iba na deväť dní a na takýto časový horizont bez blízkych som zvyknutá. No na londýnsku olympiádu som si kúpila dvadsaťpäť lístkov, čiže blízkych aj rodinu budem mať na pretekoch so sebou. Môj psík Alex so mnou nemôže ísť a ostáva u mamy mojej najlepšej kamarátky, a ten mi veru chýbať bude. Ale počká ma doma a o to väčšmi si to potom užijeme.

Matej Tóth (29), chôdza na 50 km

Čo vám na takomto vrcholovom podujatí dodá sebaistotu a pomôže udržať psychickú pohodu? Podpora rodiny, tímu alebo nejaký rituál, či talizman pre šťastie?

Sebaistota má dve roviny. Prvá je vyslovene profesionálna. Istotu mi dáva predovšetkým vydarená príprava. Ak budem zdravý a tréningy mi pôjdu podľa predstáv, môžem sa na štart postaviť s pokojným svedomím a odhodlaním bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Na druhej strane, športovec potrebuje byť aj psychicky v pohode a túto pohodu a istotu mi dáva moja rodina, najmä manželka a dve dcérky. To je moja motivácia a sila v ťažkých chvíľach, ktoré počas tých päťdesiatich kilometrov každý prežíva.

Denisa Smolenová (23), plávanie, 100 a 200 metrov motýlik

Je to už vaša druhá olympiáda, napriek vášmu mladému veku – v čom bude iná?

Po mojej prvej olympiáde v Pekingu už viem, čo môžem očakávať. Ale tá radosť z účasti bude rovnaká, je to vždy nový zážitok a úžasný pocit. V plávaní však už nepatrím medzi najmladších a z roka na rok si väčšmi uvedomujem, aká dôležitá je regenerácia. Pre mňa je ňou hlavne spánok.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Derňárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Najväčší športový sviatok je tu: Čo o olympiáde možno neviete
Báječná žena/ Sylvia Derňárová