Tip redakcii
 

Nejdú vám jazyky? Takto sa ich naučíte!

Vyskúšali ste už rôzne spôsoby výučby angličtiny a stále máte pocit, že stojíte na mŕtvom bode? Máme pre vás novinku, ktorá možno zaberie.

20. septembra 2011, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: profimedia.sk

Stačí sa vraj naučiť päť cudzích slov denne a ste frajer. Za rok je to 1 825 a na základnú anglickú konverzáciu vám stačí približne 2 000. Poviete si, iba päť? Nech sa páči. Vyskúšajte si, či to budete dodržiavať aspoň týždeň. Ak áno, klobúk dolu. Potom ste nielen zodpovední, trpezliví, ale aj správne motivovaní. S učením cudzích jazykov je to totiž ako s diétou. Začnete s veľkou chuťou, no keď výsledky neprichádzajú tak rýchlo, ako ste si predstavovali, demotivovaní to vzdávate... A po čase skúšate znova a znova. Nie je to hanba. Hlavne sa nevzdávajte. Máme pre vás novinku. A tentoraz to skúste dotiahnuť do konca!

Nespokojní

Metóda EEM (Excalibur English Method) nie je žiadny zázrak, iba vybraté to najlepšie zo všetkých dostupných metód výučby cudzích jazykov na Slovensku aj v zahraničí. „Netajíme sa s tým, práve naopak, sme na to pyšní,“ hovoria majitelia jazykovej školy Excalibur Lucia Oravcová a Eduard Jakubec, ktorý sami na sebe vyskúšali rôzne metódy, ako dostať cudzie slovíčka do hlavy, no na každej sa im niečo nepáčilo. „S kolegyňou sme si raz sadli a povedali si, prečo nezobrať z každej iba tie pozitíva a nevymyslieť niečo nové? Veľa sme sa rozprávali aj s našimi žiakmi, zisťovali, čo im najväčšmi vyhovuje, čo potrebujú a čo ich, naopak, zbytočne zaťažuje... Napokon sme si sadli a spísali novú knihu,“ hovorí Eduard a jedným dychom dodáva: „Na základe vlastných skúseností viem, že žiadne metódy, ktoré vám zaručujú, že jazyk sa naučíte štyrikrát rýchlejšie či nebodaj za týždeň v hladine alfa, nefungujú. Všetko chce čas. Rýchlokurz geniality ešte nikto nevymyslel. Chcete sa naučiť jazyk štyrikrát rýchlejšie? Je to možné, ale iba ak tomu budete venovať štyrikrát viac času. Naozaj účinné je iba poctivé a pravidelné učenie,“ myslí si Lucia a jej kolega Eduard Jakubec ju dopĺňa: „Pochopili sme, že základ je chcieť sa učiť, tešiť sa z toho, a na tom sme postavili celú našu metódu. Je úžasné, ak žiak v prvom leveli povie anglickú otázku v dobrom čase aj osobe, teší sa na domácu úlohu a sám sa zaujíma o to, kde urobil chyby. To sa mi doteraz ako lektorovi nestalo v žiadnej škole,“ neskrýva nadšenie po prvých letných kurzoch.

Výhody aj nevýhody

Metóda EEM je spôsob učenia anglického jazyka priamou konverzačnou metódou spojenou s klasickou výučbou angličtiny. „Študent od prvej hodiny vytvára jednoduché či zložitejšie slovné spojenia, odpovedá na jednoduché otázky, no rovnaký dôraz sa kladie aj na ich vytváranie. Pýta sa lektora aj spolužiakov. Vo väčšine škôl, ktoré učia priamou metódou, totiž žiak iba odpovedá. Nerozmýšľa. Stačí mu sústrediť sa na otázku. Odpoveď už zvládne na základe nej.

V reálnom živote potom zistí, že po anglicky sa nevie opýtať na elementárnu vec,“ vysvetľuje jeden z rozdielov medzi výučbou priamou metódou a EEM metódou Lucia Oravcová. „Z klasickej výučby angličtiny, ktorá má tiež mnoho negatív, sa nám zas zdalo veľmi potrebné čítanie článkov či domáce úlohy. Obaja sme ako študenti chodili do jazykovej školy, kde sme polovicu hodiny prespali a druhú sme iba bez rozmýšľania povedali to, čo už pred nami ďalší desiati. To sme chceli úplne odstrániť. U nás musí byť študent v strehu celú hodinu, pretože sa bavíme navzájom, jeden reaguje na druhého a dynamika, akou ideme, nedovolí nikomu, aby si počas hodiny zívol či pozeral na hodinky, kedy bude koniec,“ hovorí Eduard.

Nevhodné pre deti

Často podceňované domáce úlohy sú vraj počas učenia cudzieho jazyka veľmi dôležité. „Nútia vás vrátiť sa k tomu, čo ste na hodine preberali, a zistiť, kde ste urobili chyby. Spolu so študentmi to potom na začiatku opravujeme, červeným perom si musia poznačiť, kde urobili chybu, a sústrediť sa už potom iba na jej odstránenie – na rozdiel od priamej metódy. Tam študenta lektor opravuje iba pri odpovediach. Ak za jednu lekciu urobíte napríklad desať chýb a nemáte ich poznačené, doma si už ťažko spomeniete, čo ste robili zle a budete tú istú chybu robiť stále.

Ostatným veciam sa žiaci nemusia venovať toľko, ako práve tým problémovým. A keďže máme v skupine maximálne sedem študentov, vieme už presne, kto má kde slabiny a snažíme sa točiť okolo nich, kým nezistíme, že to ide,“ vysvetľujú obaja. Ako sme sa ďalej od dvojice nadšencov dozvedeli, kurzy zatiaľ nie sú práve z dôvodu dynamiky a zábavy vhodné pre deti. Situácie, kde sa simulujú zoznámenia v reštaurácii, rande naslepo či prvé skúsenosti s alkoholom, nie sú podľa Lucie Oravcovej dobré pre žiakov základných škôl. „Niežeby pätnásťročné deti nemali skúsenosti,“ smeje sa na záver.

Máte veľa možností

Direct metóda

Učenie je založené na opakovaní rovnakých viet a výrazov. Učiteľ sa pýta a žiak odpovedá. Tempo učenia je dané priamo metódou. Nezrýchľuje sa kvôli šikovnejším, ani nespomaľuje kvôli slabším. Výhody: Dynamické učenie, s rýchlym tempom. Človek sa za krátky čas naučí množstvo nových slovíčok, vďaka čomu si zvýši sebavedomie a má pocit, že sa naučil veľmi veľa nového. Nevýhody: Najväčšou nevýhodou je, že žiak iba odpovedá a netvorí otázky. Chýba konverzácia, ktorá je v živote bežná. Študenti často nevedia položiť jednoduchú otázku.

Tradičná forma

Ide o klasické učenie v skupi- Máte veľa možností ne, na základe knihy. Tempo aj systém si určuje lektor. Od neho závisí, či sa pracuje viac v skupine, alebo sa robia iba individuálne cvičenia, či sa viac počúvajú anglické texty, alebo sa číta. Výhody: Učenie je komplexnejšie, nie je zamerané jednostranne a tempo sa prispôsobuje skupine. Nevýhody: Hodiny sú málo dynamické, a keďže býva v skupinách často aj desať a viac žiakov, málo sa komunikuje.

Výučba prostredníctvom internetu

Hodina sa skladá z gramatiky a cvičenia, ktoré lektor vyhodnotí a pošle vám výsledok. Výhody: Nemusíte nikam chodiť, váš učiteľ je počítač. Dobrá výučba pre časovo zaneprázdnených a takých, ktorí sa chcú učiť sami. Nevýhody: Metóda nie je veľmi dobrá na konverzáciu, skôr pre tých, ktorí sa chcú zlepšiť v gramatike. Nič a nikto vás nenúti. Sami si musíte vyhradiť čas na učenie.

Psychovolkmen

Stimuluje mozog, aby lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie využil svoju prirodzenú kapacitu v hladine alfa. Výhody: Za krátky čas sa dostane do hlavy množstvo informácií. Nevýhoda: V bežnom živote sa psychovolkmeny nepoužívajú a ak sa človek nebude venovať učeniu aj po skončení kurzu, všetko opäť zabudne.

Učenie v zahraničí

Ideálna forma, ako spojiť relax či poznávanie inej krajiny s učením v „domácom“ prostredí. Výhody: Človek je nútený komunikovať v cudzom jazyku, zakrátko sa naučí množstvo slov a fráz. Nevýhoda: Finančne náročné učenie, ktoré je potrebné doma ďalej rozvíjať. Ináč ste už po pár mesiacoch tam, kde ste boli na začiatku...

Autor: ŠARM/ Ivana Mandáková

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Nejdú vám jazyky? Takto sa ich naučíte!
ŠARM/ Ivana Mandáková