Dátum: Streda 10.02.2016 Dnes oslavuje: Gabriela Zajtra: Dezider

Práve číta: 6065

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Ochutnajte vianočnú Viedeň

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ pre ženy/ Oľga Viestová 29. november 2011, 06:00
Foto: IVAN JANKO Vianočná Viedeň je čarovná

Mesto ožíva, svetielka žiaria, zo stánkov vonia horúce víno a punč. Chuťové poháriky zase dráždia dobroty od výmyslu sveta. Primiešajte bohatý kultúrny program a máte tip na krásny výlet.

Vianočné trhy vo Viedni patria medzi najstaršie a určite aj najkrajšie. Dostanú vás svojou neopakovateľnou atmosférou. Sú všade, takmer na každom námestí, v bočných uličkách. Pred siedmimi storočiami povolil predvianočné radovánky po prvý raz pre svojich občanov Albrecht I., vtedy to bol Dezembermarkt. Tie v dnešnej podobe majú tradíciu od roku 1975. Ak sa sem raz vyberiete, zaručujeme vám, že to nebolo naposledy.

CHRISTKINDLMARKT

Alebo aj viedenský jezuliatkovský trh, ktorý už roky tradične funguje pred mestskou radnicou. Tá sama osebe je veľkým adventným kalendárom, každý deň sa na nej rozsvieti jedno okno. Stromy sú obsypané lampiónmi všetkých farieb a možných aj nemožných tvarov. Celý park svieti farbami, trblietkami. Neuveriteľných 140 stánkov je zaplnených od podlahy až po strechu všetkým, čo k Vianociam patrí. Ozdoby na stromček, od gúľ až po filigránske nádhery, pre decká drevené hračky.

Mame alebo kamoške urobíte radosť krásnym šperkom, všetko ručná práca. Samozrejmosťou sú tony anjelikov z každého materiálu, z ktorého sa dajú vyrobiť. Je vám zima? Krásne pletené svetre, čapice a šály vás zahrejú. Tu pochopíte, že ľudská fantázia, vkus a niekedy, samozrejme, aj nevkus nemajú hranice. Ale na tomto mieste je ešte aj gýč dojímavý a štýlový.

Vata, gaštany a varené víno

Pri stánkoch s dobrotami sa tlačí obrovské množstvo ľudí. Deti sú zalepené od cukrovej vaty a kadejakých cukroviniek. Pri stánkoch so sladkosťami sa vám až hlava zakrúti od toľkých vôní, farieb a tvarov. Kandizované ovocie, čerstvé jahody, jablká v čokoláde, karameli či iné ovocie a všetko napichnuté na drevenej špajli. Ak si myslíte, že vaša babka robí najväčšie buchty, tu vás presvedčia, že sa dajú upiecť aj väčšie, totálne maxibuchty.

Milujete perník? Pýtajte si Lebkuchen, gaštany sú Maroni a nie sú to žiadne malé „gombíky“, ale poriadne gaštaniská. Vianočné obžerstvo začnite nad pečenou klobáskou, pečenými zemiakmi či praženými mandľami. Pokračujte praclíkmi či šiškami. Zapite to poctivým vareným vínom, pozor, nie je ako naše malinovkové, má grády. Hľadajte Gluhwein a vychutnajte si ho z krásnych keramických hrnčekov, dostanete ho na zálohu. Potom si ho môžete vziať ako suvenír alebo vrátiť a eurá dostanete späť.

Svet rozprávok

Keď sa už budete vy alebo vaše deti trochu nudiť, vyskúšajte si jazdu na koni, odvezte sa vo vianočnom Expresse a pobavte na rozprávkových výjavoch, ktoré stvárnia skutoční umelci. V Dome hudby pripravujú najmä pre deti, ako už názov napovedá, hudobné produkcie. Centrom celého trhu je obrovský strom obvešaný červenými svietiacimi srdiečkami, anjelmi, guľami či cukrovými paličkami. Pod ním je betlehem. Každý deň tu deťom prečíta rozprávku anjel, nad betlehemom na pódiu znejú vianočné koledy.

Ak zavítate do radnice, vaše ratolesti si môžu vyskúšať, ako sa pečú medovníky alebo si vlastnoručne pod odborným dohľadom vyrobiť darček. V celom parku je až 23 atrakcií, ktoré korunuje obrovský adventný veniec.

Kedy? Od 12. 11. do 24. 12. 2011, denne od 10.00 do 22.00 h.

ZÁMOK SCHÖNBRUNN

Tak tento vianočný trh má nálepku jedného z najobľúbenejších vo Viedni. Niekoľko desiatok vystavovateľov ponúka tradičný vianočný tovar, nájdete tu skutočné umelecké diela. Nádherné ozdoby na stromček, výrobky z plsti, kameňa a zo skla. Zaujímavé sú plechové hračky, keramika, ručne vyrezávané betlehemy či hlinené kúsky. Svoje poklady z pivníc prezentujú vinári z celého Rakúska. Samozrejmosťou je varené víno, horúce punče rôznych príchutí a čaje.

Hudba zo sveta

Denne sa vystriedajú spevácke zbory, dychové kapely a skupiny z celého sveta na scéne pred obrovským vianočným stromčekom. Samozrejme, že sa nezabudlo na deti. Môžu si ozdobiť vlastné cukrovinky, zažiť v podaní umeleckých súborov tradičné príbehy spojené s Vianocami a vybláznia sa na „poľovačke na vianočný balíček“. Ako sa bude blížiť koniec roka, trh sa zmení na novoročný. Vianočnú výzdobu 27. 12. nahradia novou a trh otvoria opäť 28. 12. a potrvá až do 1. 1. 2012. Tradičná ponuka bude doplnená špeciálnym novoročným tovarom.

Kedy? Od 19. 12. do 26. 12. s výnimkou 24., 25. a 26. 12. od 10.00 do 18.00 h, inak denne od 10.00 do 21.00 h. Novoročný trh je otvorený denne od 10.00 do 18.00 h.

REMESELNÝ NA KARLSPLATZI

Je menší, ale jedinečný svojou ponukou. Všetky výrobky sú dielom rôznych remeselníkov, rezbárov, hrnčiarov, tkáčov, maliarov a čo si len viete predstaviť. Deti sa bláznia vo fontáne, namiesto vody je v nej slama a kačky nahradili ovečky. Každý deň sa tu o 17. hodine zjaví anjel. Kedy? Od 18. 11. do 23. 12., denne od 12.00 do 20.00 h.

Náš tip

Viedeň je vianočnými trhmi doslova posiata. Prinášame vám niekoľko tipov, kam sa oplatí ísť nasať sviatočnú atmosféru.

Vianočná dedina na Maria Theresien Platz

Kedy? Od 16. 11. do 24. 12., denne od 11.00 do 22.00 h.

Adventný trh pri Opere, Mahlerstrasse

Kedy? Od 12. 11. do 24. 12., denne od 11.00 do 21.00 h.

Vianočná dedina pred zámkom Belvedere

Kedy? Od 18. 11. do 23. 12., denne od 11.00 do 21.00 h.


 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Rez okrasných drevín: Využite pekné počasie vo februári

Ak je počasie mierne a praje záhradným prácam, pustite sa do rezu okrasných...
 

Ako pestovať veternice: Nežní poslovia jari majú radi vlhko

Veternice sú skromné a nenáročné rastliny, ktoré podporia vašu radosť...
 

Vysievanie hlúbovín: Do kedy môžete vysiať karfiol, kel či kaleráb?

Vysievajte obľúbenú hlúbovú zeleninu a pripravte si tie najkvalitnejšie...
 

Odborník priznáva: Aj špičková odroda môže sklamať. Prispôsobte sa

Dobrý deň, chcem sa vás spýtať - Golden Delicious už nemá šťavnaté jablká,...
 

Broskyne aj marhule na severe? Ide to s týmito odrodami

Dobrý deň, akú odrodu broskyne alebo marhule si mám zasadiť na severe krajiny...