Tip redakcii
 

Ohnivá Andalúzia - ako z príbehov Tisíc a jednej noci

Ohnivá, drsná, a predsa nádherná krajina. Vďaka mystickému vplyvu Maurov v mestách sa ocitnete priam v príbehoch z Tisíc a jednej noci...

04. mája 2012, 08:00

Andalúzia sa tiahne juhom Španielska vo vzdialenosti asi 300 kilometrov a je najteplejšou oblasťou Iberského polostrova. Slnko tam svieti vyše 320 dní v roku. Má bohatú históriu, množstvo pamiatok, v ktorých akoby sa zastavil čas. Dodnes tam môžete stretnúť aj seňority s kastanetami, dať sa očariť flamencom a precítenými gitarovými baladami, prežiť búrlivé večery, ktoré umocní nielen vír tanca, ale aj španielske víno a paella. Keďže sa pomaly blíži letná turistická sezóna, na oddych si môžete vybrať zo stredísk Torremolinos, Estepona, Benalmadena, Nerja, Fuengirola či Marbella.

Všade nájdete more s priezračnou vodou, krásne a rušné piesočnaté pláže, ale aj skryté zátoky. Najznámejšou plážou je Costa del Sol v letovisku Torremolinos. Očaria vás aj nedotknuté miesta, zákutia, majestátne útesy či pestrofarebný podmorský svet. Ak nevydržíte dlho pri vode, navštívte snehobiele dedinky na úpätí pohoria Sierra Nevada. Ak vás ťahá ďalej, atrakciou je aj blízke Maroko a Gibraltár.

Córdoba

Historické jadro je krásnou „španielskou dedinou“, kde je v spleti úzkych uličiek radosť blúdiť. Okolo roku 1000 bola tretím najväčším európskym mestom a história i kultúra sa výrazne podpísali pod jej dnešnú podobu. Turistov očarí rímsky most z čias Caesara či mešita Mezquita s pomarančovníkovým hájom z roku 785, ktorú „pokorili“ kresťanskí panovníci, keď v jej strede dali vystavať katedrálu. Atrakciou je aj veža Torre de la Calahorra zo 16. storočia či hrad katolíckych kráľov známy ako Alcazar Córdoba. V záhradách s fontánami a s vodnými nádržami zažijete príjemný relax.

Granada

V architektúre mnohých pamiatok zanechali svoju pečať Mauri. Keď začali roku 1523 stavať katedrálu, v Granade už vládli katolícki panovníci a pribudli aj mnohé renesančné stav - by. Centrum okolo katedrály tvorí labyrint úzkych uličiek, nájdete tam aj maurský bazár, na námestí zas reštaurácie a ka viarničky. Najväčšou dominantou je stredoveká pevnosť Alhambra. Je obohnaná hradbami a celkovo má 13 veží. Čarovné je aj letné sídlo s obrovskými záhradami Generalife, pôvodná maurská štvrť Albaicín či renesančný Palác Karola V.

Cádiz

Prístavné mesto, ktoré mnohí mladí ľudia opúšťajú pre prácu. Okrem historického jadra a pamiatok sú lákadlom aj krásne pláže. Najvyhľadávanejšia je Playa La Victoria s promenádou, dlhá vyše troch kilometrov, lemujú ju apartmány, hotely, bary a reštaurácie. Nádherný výhľad na celé mesto je z veže La Torre de Poniente z miestnej katedrály, ale atrakciou je aj veža La Bella Escondido či veža La Torre Tavira. Turisti obľubujú aj hrady de San Sebastian a de Santa Catalina. Cádiz je známy aj krásnymi parkmi, najkrajší z nich je Genovese.

Sevilla

Hlavné mesto Andalúzie sa vyznačuje okrem pamiatok aj skvelou kuchyňou plnou morských plodov, nádhernou prírodou a domáckou atmosférou. Najviac turistov navštívi kráľovský palác Alcázar zo 14. storočia postavený v maurskom štýle mudéjar, ktorý má prekrásne záhrady. Gotickú katedrálu s vežou La Giralda postavili na základoch mešity al-Moharrem a je tretím najväčším kresťanským chrámom na svete. Vidieť musíte aj starú židovskú štvrť Barrio de Santa Cruz, námestie Plaza de Espaňa, zaujímavé Námorné múzeum či Zlatú vežu na brehu rieky, z ktorej sa stal depozitár zlata a klenotov.

Autor: Báječná žena/ Emil Babín

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Ohnivá Andalúzia - ako z príbehov Tisíc a jednej noci
Báječná žena/ Emil Babín