Tip redakcii
 

Ohnivá Andalúzia - ako z príbehov Tisíc a jednej noci

Ohnivá, drsná, a predsa nádherná krajina. Vďaka mystickému vplyvu Maurov v mestách sa ocitnete priam v príbehoch z Tisíc a jednej noci...

04. mája 2012, 08:00

Andalúzia sa tiahne juhom Španielska vo vzdialenosti asi 300 kilometrov a je najteplejšou oblasťou Iberského polostrova. Slnko tam svieti vyše 320 dní v roku. Má bohatú históriu, množstvo pamiatok, v ktorých akoby sa zastavil čas. Dodnes tam môžete stretnúť aj seňority s kastanetami, dať sa očariť flamencom a precítenými gitarovými baladami, prežiť búrlivé večery, ktoré umocní nielen vír tanca, ale aj španielske víno a paella. Keďže sa pomaly blíži letná turistická sezóna, na oddych si môžete vybrať zo stredísk Torremolinos, Estepona, Benalmadena, Nerja, Fuengirola či Marbella.

Všade nájdete more s priezračnou vodou, krásne a rušné piesočnaté pláže, ale aj skryté zátoky. Najznámejšou plážou je Costa del Sol v letovisku Torremolinos. Očaria vás aj nedotknuté miesta, zákutia, majestátne útesy či pestrofarebný podmorský svet. Ak nevydržíte dlho pri vode, navštívte snehobiele dedinky na úpätí pohoria Sierra Nevada. Ak vás ťahá ďalej, atrakciou je aj blízke Maroko a Gibraltár.

Córdoba

Historické jadro je krásnou „španielskou dedinou“, kde je v spleti úzkych uličiek radosť blúdiť. Okolo roku 1000 bola tretím najväčším európskym mestom a história i kultúra sa výrazne podpísali pod jej dnešnú podobu. Turistov očarí rímsky most z čias Caesara či mešita Mezquita s pomarančovníkovým hájom z roku 785, ktorú „pokorili“ kresťanskí panovníci, keď v jej strede dali vystavať katedrálu. Atrakciou je aj veža Torre de la Calahorra zo 16. storočia či hrad katolíckych kráľov známy ako Alcazar Córdoba. V záhradách s fontánami a s vodnými nádržami zažijete príjemný relax.

Granada

V architektúre mnohých pamiatok zanechali svoju pečať Mauri. Keď začali roku 1523 stavať katedrálu, v Granade už vládli katolícki panovníci a pribudli aj mnohé renesančné stav - by. Centrum okolo katedrály tvorí labyrint úzkych uličiek, nájdete tam aj maurský bazár, na námestí zas reštaurácie a ka viarničky. Najväčšou dominantou je stredoveká pevnosť Alhambra. Je obohnaná hradbami a celkovo má 13 veží. Čarovné je aj letné sídlo s obrovskými záhradami Generalife, pôvodná maurská štvrť Albaicín či renesančný Palác Karola V.

Cádiz

Prístavné mesto, ktoré mnohí mladí ľudia opúšťajú pre prácu. Okrem historického jadra a pamiatok sú lákadlom aj krásne pláže. Najvyhľadávanejšia je Playa La Victoria s promenádou, dlhá vyše troch kilometrov, lemujú ju apartmány, hotely, bary a reštaurácie. Nádherný výhľad na celé mesto je z veže La Torre de Poniente z miestnej katedrály, ale atrakciou je aj veža La Bella Escondido či veža La Torre Tavira. Turisti obľubujú aj hrady de San Sebastian a de Santa Catalina. Cádiz je známy aj krásnymi parkmi, najkrajší z nich je Genovese.

Sevilla

Hlavné mesto Andalúzie sa vyznačuje okrem pamiatok aj skvelou kuchyňou plnou morských plodov, nádhernou prírodou a domáckou atmosférou. Najviac turistov navštívi kráľovský palác Alcázar zo 14. storočia postavený v maurskom štýle mudéjar, ktorý má prekrásne záhrady. Gotickú katedrálu s vežou La Giralda postavili na základoch mešity al-Moharrem a je tretím najväčším kresťanským chrámom na svete. Vidieť musíte aj starú židovskú štvrť Barrio de Santa Cruz, námestie Plaza de Espaňa, zaujímavé Námorné múzeum či Zlatú vežu na brehu rieky, z ktorej sa stal depozitár zlata a klenotov.

Autor: Báječná žena/ Emil Babín

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Ohnivá Andalúzia - ako z príbehov Tisíc a jednej noci
Báječná žena/ Emil Babín