Tip redakcii
 

Otravujú vás mravce v domácnosti? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť

Ak ste si kúpili v obchode prípravok proti otravným mravcom a neúčinkoval, zrejme obsahoval účinnú látku na celkom iný druh, s akým žijete vy. To však rozpozná len odborník.

03. mája 2012, 13:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Vyberte si ktorýkoľvek – usmial sa predavač v obchodnom dome a ukázal na vitrínu s prípravkami na hubenie hmyzu. Spreje, prášky alebo kriedy? Vybrala som si dôveryhodne pôsobiacu škatuľku za päť eur, sľubujúcu jednoduchú aplikáciu, a ešte pre istotu kriedu za euro. Na oboch svietil nápis: Vysokoúčinný. Tak som vyzbrojená proti nevítanej armáde, ktorá mi pochoduje po kuchynskej linke a okupuje dokonca aj vaňu. S očakávaním mravčieho exodu som rozbalila plastový klobúčik s červeným gélom, ktorý ich mal nalákať a neskôr v hniezde zahubiť.

Opretá bradou o kuchynskú linku som na pol hodiny zadržala dych a pozorovala, ako ignorantsky pochodujú okolo pasce. Rovnako to vyzeralo aj ďalšie dni. Vytiahla som teda druhú zbraň, kriedu, a nakreslila ňou biele čiary na podlahu. Toto vúdú už malo väčší zmysel. Mravce sa stratili z kúpeľne a na kuchynskej linke ich bolo už len zopár. Možno preliezli k susedom... Spomenula som si na babičku, ktorá kupovala mravcom pečienku. Keď na ňu naliezli v hojnom množstve, spláchla ich. Na toto mám byť odkázaná? Nie!

Máte faraóny

Prečo nefungoval „zaručený prípravok“ z obchodu? Po odpoveď som si zašla k odborníkovi, Dr. Zdenovi Jaškovi, predsedovi Cechu profesionálov DDD, dezinfekcie, dezinsekcie, deratizácie. Keď vylúštil drobné písmo na škatuľke s účinnou látkou, poznamenal: „Toto je na mravce z prírody. Vy máte doma zrejme mravce faraónske.“ Čo z toho vyplýva? Najskôr si zistite, s kým vlastne žijete... Pre neodborníka dosť zložité, pretože mravcov je niekoľko druhov.

Nie sú hlúpe

Prečo zabrala krieda proti hmyzu? „Obsahuje pyretroidy, napodobneniny prírodných látok, výťažkov z tropických margarét, ktoré v prírode odpudzujú alebo ničia hmyz,“ hovorí Dr. Jaško. Jej nevýhodou je, že mravce sa jej snažia síce vyhnúť, ale ak neurobíte dokonalú bariéru, cestičku k vám si nájdu. Mravce medzi sebou komunikujú, odovzdajú si správu aj o úmrtí členov hniezda, preto sa odborníci snažia vyvíjať čoraz rafi novanejšie prostriedky s oneskoreným účinkom. Také, aby ich mravec dobrovoľne zožral alebo doniesol do hniezda kráľovnej. Je to však beh na dlhé trate.

Čo na nich zaberá?

  • Pozorne si prečítajte, či je prípravok na mravce faraónske, mravce mačinové či na mravce obyčajné.
  • Nepostrekové prípravky sú komfortnejšie, prípravok stačí len niekam umiestniť alebo nasypať.
  • Sprejov sa báť nemusíte, dnes sa v nich už nepoužívajú tvrdé organofosfáty. Pre teplokrvné organizmy sú neškodné, ak ich nepožijete alebo sa nedostanú na sliznice očí. Ak máte pred sprejmi rešpekt, dajte prednosť výrobkom s ručným rozprašovačom, ktoré sú na báze vody.
  • Odpudiť mravce môže aj umytie všetkých plôch obyčajným dezinfekčným prípravkom alebo prípravkom na umývanie riadu.
  • Medzi ľudové recepty patrí zmes droždia a cukru, zmes majoránu, citróna a mäty alebo prášok do pečiva. Vyskúšali sme škoricu, ktorá vyhnala mravce zo skrinky s hrncami. Možno to však bola len náhoda.
  • Najúčinnejšia je zrejme návšteva odborníkov, ktorí urobia v byte postrek. Páni s nádobami na chrbtoch, so striekacími pištoľami a s filtrami na ústach síce vyzerajú príliš „chemicky“, ale neotrávia vás. „Napríklad hrnce stačí len opláchnuť teplou vodou,“ upokojuje Dr. Jaško. Zároveň však upozorňuje, že jeden postrek nestačí, treba ho opakovať.

Kto to má na starosti?

„Ak sa mravce nachádzajú len vo vašom byte, skontaktujte sa s deratizačnou fi rmou, ktorá vykoná dezinsekciu na vaše náklady. Ak je problém vo viacerých bytoch, oslovte správcu, ktorý zabezpečí dezinsekciu postihnutých častí domu dvakrát, s odstupom jeden až jeden a pol mesiaca. Zákrok sa fi nancuje z fondu prevádzky, údržby a opráv domu,“ hovorí Ing. Luben Patorčev, konateľ správcovskej spoločnosti, a upozorňuje, že treba konať okamžite, pretože hmyz môže zvýšiť počet kolónií.

Zaujímavosť

Pred tridsiatimi rokmi bol celoeurópskym problémom šváb, rus domový. Preto odborníci cielene hľadali prípravok len proti nemu. Začalo sa upúšťať od širokospektrálnych postrekov, ktoré ničili viacero druhov hmyzu naraz. Šváby sme síce potlačili, ale premnožila sa ploštica posteľná. Podľa Dr. Jaška je to aj vďaka turizmu.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Chcete mať dokonalé krivky ako Lucia Mokráňová? Tu sú jej triky ako na to!

„Slovo nedá sa neexistuje! Všetko ide a nemusíte z domu vystrčiť ani nos....
 

Diéty celebrít: Soňa Müllerová, Zuzana Vačková aj Zuzana Plačková prezradili, čo u nich funguje

Aj vy sa poobzeráte pred zrkadlom, kým sa odhalíte na pláži? Hnať sa za dokonalosťou...
 

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Treba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 
 
Otravujú vás mravce v domácnosti? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť
ŠARM/ Katarína Čulenová