Tip redakcii
 

Peter Bič Project: Milionári zatiaľ nie sme

Slováci z Peter Bič Project uchvátili Európu skladbou Hey Now. Na ponuky stále čakajú.

03. augusta 2012, 14:00
Formácia Peter Bič Project má na svojom konte svetový hit, milionári sa z nich však zatiaľ nestali.

Formácia Peter Bič Project má na svojom konte svetový hit, milionári sa z nich však zatiaľ nestali.

Autor: Ján Štovka/ Oliver production

Skladba Hey Now od slovenskej formácie Peter Bič Project už zopár mesiacov víri doslova medzinárodné vody. Najskôr očarila vplyvného amerického novinára Charlieho Amtera, ktorý ju označil za svoju srdcovku a odvtedy sa rýchlosťou blesku šírila ďalej. V Dánsku sa držala na vrchole hitparády, uveličení sú aj nemeckí či českí fanúšikovia. Dlhodobo jej patrilo prvé miesto v slovenskom éteri aj popredné miesta v tom európskom. Mohli by sme si myslieť, že partia združená okolo gitaristu IMT Smile Petra Biča je už pomaly za vodou a podpisuje kontrakt minimálne s producentom Madonny či so samotným Jay-Z!

Nad týmito víziami sa však Peter Bič len srdečne smeje. „Zatiaľ nemáme žiadne konkrétne ponuky, ale píše nám veľa zahraničných fanúšikov, ktorým sa Hey Now páči. Nemám veľké oči a predstavy, nechávam to na čas a uvidíme, či sa niečo stane. Ak nie, nič sa nedeje, lebo skladba celkom dobre zarezonovala u slovenských a českých poslucháčov,“ hovorí spokojne pre Šarm.

Rebríčky nesleduje

Formácia z východu sa nečakaným úspechom nedala uniesť. V súčasnosti je zavretá v štúdiu, kde nahráva ďalší album. V septembri plánujú nový singel a zdá sa, že fenomenálny úspech Hey Now je pre nich pomaly minulosťou. Nad otázkou o prípadných extra príjmoch do kasy Bič takisto len mávne rukou, zjavne to nestojí za reč.

V každej krajine totiž funguje autorská ochranná organizácia, ktorá má na starosti tantiémy a honoráre. U nás je to SOZA, v Dánsku KODA a v Nemecku GEMA. Peter Bič si však na svoje peniaze počká ešte rok či dva, toľko totiž trvá spracovanie údajov. Keď mu na účet cinkne honorár, aj tak nebude vedieť podrobnosti.

„V súčasnosti autori vidia iba to, ktoré ich hudobné dielo zarobilo v ktorej krajine akú sumu. Všeobecne možno povedať, že čím vyspelejšia krajina, tým väčšie autorské odmeny inkasuje, a teda aj autorom vypláca príslušný ochranný zväz,“ vysvetľuje riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. Výšku tantiém však Repčík neprezradil. Závisia od kúpyschopnosti obyvateľstva, miery hudobného pirátstva či od veľkosti trhu. Každá krajina má vlastný sadzobník.

Recept na hit

Peter Bič Project má čoraz viac fanúšikov u nás a v Česku. Vtipné je, že ich skladbu si najskôr všimli v Amerike, neskôr jej podľahla Európa a až potom okľukou zažiarili na domácej pôde. Zdá sa, že Peter si z úspechu nerobí vôbec nič. So svojimi kolegami ďalej skladá, nahráva a v prvom rade sa pri práci baví. Recept na medzinárodný hit sme z neho nevytiahli. „Priznám sa, že na tejto scéne pôsobím pätnásť rokov a doteraz mi nebolo jasné, čo je lepšie od toho, čo bolo predtým. Nemám však chuť zbytočne sa dostať do pozície, keď by som bol pod tlakom a musel by som zložiť niečo ešte úspešnejšie. Všetko sa snažíme robiť na sto percent a ešte sa pritom dobre zabávať. To je kľúč. Keď prídu prvé ponuky zo zahraničia, určite vám dáme vedieť,“ dodáva.

Ako to funguje?

Medzi úspechom slovenskej skladby v zahraničí a honorárom na účte jej autorov uplynie dlhý čas. Proces sa môže natiahnuť aj na tri roky vďaka týmto nevyhnutným postupom:

1. Hudobné dielo slovenského autora odznie na koncerte napríklad v Nemecku.

2. Interpret odovzdá výkaz o použitej hudbe organizátorovi koncertu.

3. Organizátor pošle do GEMA výkaz o použitej hudbe, spolu s honorárom za koncert.

4. GEMA identifikuje použité hudobné dielo, zistí, akým pomerom sa delia jeho autori hudby, textári, vydavatelia, a podľa vlastného vyúčtovacieho poriadku vypočíta príslušnú autorskú odmenu.

5. GEMA pošle honoráre do SOZA.

6. SOZA spracuje príslušné hlásenia z GEMA a pošle autorovi na účet jeho honorár.

Autor: ŠARM/ Marína Dobošová, video: YouTube
 


 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...