Tip redakcii
 

Počuli ste o joge smiechu? Svalovica na bruchu zaručená!

Neverila som, že sa dokážem smiať hodinu a pol s pätnástimi neznámymi ľuďmi. Vďaka joge smiechu som sa však „presmiala“ až k svalovici na bruchu.

21. apríla 2014, 09:00
Neverila som, že sa dokážem smiať hodinu a pol s pätnástimi neznámymi ľuďmi. Vďaka joge smiechu som sa však „presmiala“ až k svalovici na bruchu.

Neverila som, že sa dokážem smiať hodinu a pol s pätnástimi neznámymi ľuďmi. Vďaka joge smiechu som sa však „presmiala“ až k svalovici na bruchu.

Autor: Michal Šebeňa

Práve v ten deň som nemala dobrú nálada a ani nesúrodá skupinka ľudí zhromaždených pred cvičebňou neprezrádzala, aký potenciál radosti v sebe skrýva. S výnimkou dvoch mužov prevažovali ženy – od osemnásťročných po päťdesiatničky, a všetci sa tvárili vážne. V cvičebni nás Ľubor Foltán, promovaný psychológ s certifikátom na vyučovanie jogy smiechu, požiadal, aby sme vytvorili kruh a nechal medzi nami kolovať tri tuby. Podobné tým od vysávača, len pestrofarebné. Keď sme ich rozkrútili nad hlavami, vydávali svištivý zvuk, ako vietor v potrubí. Už to väčšine z nás navodilo na tvári výraz detského šťastia.

Ako málo stačí…

Pohadzovaním nafukovacej lopty, ako v tábore, sme sa zoznamovali. Kto ju chytil, povedal svoje meno a hodil ju ďalšiemu... Aj pri takej jednoduchej hre sa nájde dosť dôvodov zasmiať sa, i keď trochu škodoradostne, keď netrafíte, či si pomýlite meno.

Ho-ho-ha-ha

Skupinové ho-ho-ha-ha, pri ktorom sme súčasne v rytme slabík tlieskali, pripomínalo hromadný bojový pokrik. A ako sa ukázalo, bolo predohrou ďalšieho cvičenia, pri ktorom sa už začal ozývať aj spontánny šťastný smiech. Lebo pri pokuse napodobniť fŕkanie koňa sa začali masky dospelých serióznych ľudí odlupovať a pri pozdrave protinožcov sme ich definitívne zhodili. Keď sa vo dvojiciach opierate zadkami a so zvesenou hlavou si pomedzi nohy navzájom potriasate rukami ako pri bežnom zoznamovaní, nesmiať sa je ťažké.

Smiechomotor

Smiech je povinný pri každom cviku, čo sa vám môže zdať v rozpore s jeho podstatou, no vyvoláva rovnaký efekt, ako keď sa smejete bezprostredne. Zvukovo to pôsobí, asi ako keď štartujete zamrznutý motor – najprv chrapčí, drhne a potom sa rozbehne. Určite pomáha aj fakt, že ste v skupine a „rozbiehajúcich sa motorov“ je viac. V tej našej bolo dievča, ktoré sa po pár cvikoch tak uvoľnilo, že sa takmer nedokázalo prestať smiať, čo bolo pre ostatných veľmi nákazlivé. Nabehnúť môjmu smiechomotoru pomohlo aj pozorovanie ostatných zúčastnených pri krkolomných smiechocvikoch.

Dialóg v gibberish

Veľmi ma bavilo cvičenie jazyka gibberish. Nikdy ste o ňom nepočuli? Má jediné pravidlo, rozprávať tak, aby to nedávalo zmysel, teda úplne vymyslené slová, ale s takou suverenitou, akoby ste vedeli, o čom hovoríte. Trebárs: a kriki lajsiky džongu a ma koče grape tru saldiky… Pokojne v ňom môžete aj rýmovať. Ľubor Foltán hovorí, že existujú aj súťaže v skladaní poézie v gibberish. Napriek tomu, že som si vymieňala nezmyselnú hatlaninu s náhodne vybratým „spoluhráčom“, ktorého som predtým nikdy nevidela, mala som pocit, že si skvele rozumieme. Najmä keď sme v prúde energických „antislov“ začali spontánne zalamovať rukami k nebu, kľakli si na kolená a napokon sa objali. Na ostatných to fungovalo ako vtipné divadelné predstavenie. Smiali sa a tuším nám aj zatlieskali.

Bavili ma aj cvičenia na smejúceho sa leva či na smejúceho sa tučniaka, ktorých sme napodobňovali celým telom. Predstavte si zástup dospelákov, ako sa kníšu tučniačím krokom, rukami napodobňujú zakrpatené krídelká a smejú sa, akoby mali zobáčik. Vyslovene od srdca som sa smiala, keď sme ležali vo dvojici na zemi a ostatní sa nad nami skláňali s pozitívne rozškľabenými ústami. Vtedy som sa cítila naozaj šťastná. I keď ťažko povedať prečo. Z čistého pocitu bytia? Alebo preto, že keď sa smejete, meníte sa, a keď sa meníte, mení sa aj svet okolo vás?

Keď sa smejeme

 • mozog vyplavuje endorfíny, čiže hormóny šťastia, a stresové hormóny klesajú,
 • zrýchľuje sa látková premena a odbúravajú sa tuky,
 • zrýchľuje sa krvný obeh,
 • zvyšuje sa kapacita pľúc,
 • posilňuje sa brušné svalstvo a imunita,
 • desať minút smiechu pôsobí ako polhodina behu či aeróbneho cvičenia,
 • smiech utlmuje ľavú mozgovú hemisféru, spojenú s logickým myslením, a aktivuje pravú, spojenú s intuíciou.

Foto: Michal Šebeňa

História jogy smiechu

Joga smiechu existuje len devätnásť rokov, ale vyučuje sa už v sedemdesiatich krajinách sveta. „Nápad vyvinúť ju dostal indický lekár Madan Kataria po tom, čo veľa čítal o liečivých účinkoch smiechu. Najprv založil klub smiechu, v ktorom sa ľudia rozosmievali rozprávaním vtipov. Aj keď sa žarty minuli a klub zanikol, Kataria sa myšlienky na terapiu smiechom nevzdal a vymyslel akúsi základnú batériu smiechocvikov, ktoré jednotliví terapeuti smiechu môžu obohacovať o ďalšie smiechocviky a smiechohry. Jej cieľom je uvoľniť sa, odreagovať, zacvičiť si, zmeniť uhol pohľadu na veci,“ vysvetľuje Ľubor Foltán, ktorý na vlastnom príklade potvrdzuje, že keď cvičíte jogu smiechu pravidelne, dokážete sa zasmiať aj na nie práve smiešnych situáciách či sami na sebe.

Autor: Šarm/Galina Lišháková

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Počuli ste o joge smiechu? Svalovica na bruchu zaručená!
Šarm/Galina Lišháková