Dátum: Streda 01.06.2016 Dnes oslavuje: Žaneta Zajtra: Xénia

Práve číta: 24495

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

10 prázdninových tipov: Pripravte deťom program, na ktorý nikdy nezabudnú

Zdroj: BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ 22. február 2016, 09:00
Foto: Profimedia.sk Pripravte deťom nezabudnuteľné prázdniny.

Neviete, kam s deťmi cez prázdniny? Inšpirujte sa.

Ešte ste sa poriadne nespamätali z vianočných a polročných prázdnin a už sú tu jarné. Ideálne je, ak vám rodinný rozpočet a množstvo dovolenky dovoľujú vyraziť na týždeň do hôr či na iný výlet. Väčšinou však len plátate dni školského voľna a neviete, čo si s deťmi cez prázdniny počať? Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým sa tieto jarné prázdniny vryjú do pamäti vašich najmenších ako super najlepšie.

1. Do lesa

Týždenná lyžovačka vám nehrozí? Nič to. Namiesto lyžiarskych topánok si obujte turistické a šup do prírody. Či si zvolíte kratšiu trasu, alebo celodenný výlet v lese, to je jedno. Pocit z výletu bude tak či onak dokonalý a deti krásne ukonané. Ak takýto deň zopakujete trikrát do týždňa, môžete si byť isté, že vaše deti budú mať pocit, že trekovali celé prázdniny, nehovoriac o tom, že urobíte niečo dobré pre ich aj pre svoje zdravie.

2. Na korčule

Vaše dieťa ešte nestálo na korčuliach? Práve teraz by ste to mohli napraviť. Nezúfajte, že jazerá v tomto roku nie sú zamrznuté. Umelých klzísk je už po Slovensku dostatok a cien strávených za dve hodiny na ľade sa takisto nemusíte obávať. Niektoré sú dokonca pre verejnosť sprístupnené zadarmo. Ťažkú hlavu si nemusíte robiť ani z toho, že nemáte korčule. V požičovni pri klzisku si ich za neveľký poplatok jednoducho požičiate.

3. Za zvieratkami

Nielen cez leto sa oplatí ísť do zoo. Navštívte to, ktoré máte najbližšie, skontrolujte zvieratká alebo sa vyberte do niektorého, kde ste ešte neboli. Zoologické záhrady nájdete v Bojniciach, Bratislave, Spišskej Novej vsi, Košiciach a Stropkove. Nezabúdajte, že minizoo ponúkajú aj rôzne farmy, ktorých je u nás oveľa viac. Takmer v každej je vstup zadarmo. V prípade farmy, ktorú pôjdete navštíviť, nezabudnite do tašky pribaliť napríklad jabĺčko či suchý chlieb. Väčšiu radosť ako kŕmenie zvieratiek deťom sprostredkovať nedokážete.

4. Vesmírny zážitok

Hvezdáreň, planetárium, observatórium. Ešte ste v nich neboli? Napravte to. Do väčšiny sa v stanovený čas a deň dostanete bez problémov. Napriek tomu vám pred návštevou odporúčame kontaktovať konkrétny ústav telefonicky. Najmä ak sa do hvezdárne vyberiete ako väčšia skupina. Pracovníci observatória sa na vás pripravia a sprostredkujú neopakovateľný, poučný zážitok samotného vesmíru. Vstupné je pritom minimálne, v niektorých zariadeniach je dokonca vstup zadarmo.

5. Múzeum či zámok

Nemusíte ísť iba do Detského múzea SNM v Bratislave, kde sa môžete zapojiť aj do pripraveného programu. Navštívte ktorékoľvek iné. V každom meste nejaké zaujímavé nájdete. Prípadne si vyberte konkrétne, ktoré prezentuje to, čo majú vaše deti rady. Chlapcov isto poteší napríklad múzeum letectva v Košiciach či Vojenské historické múzeum v Piešťanoch, dievčatá zaujme každý zámok alebo hrad, kde si budú predstavovať samy seba ako princezné.

6. Deň v zahraničí

Povedzte svojim deťom, že pôjdete do zahraničia. Stačí prvé mestečko v Česku, Maďarsku, Rakúsku či Poľsku. Očká sa im rozžiaria pri myšlienke, že budú cestovať do cudzieho štátu. A to aj v prípade, že sú na nákupy či termálne kúpele za hranicami zvyknuté. Ideálne bude, ak si o danom mestečku čo-to naštudujete a sami sa stanete animátorom, ktorý im odpovie na akúkoľvek otázku.

7. Objavujte Slovensko

Ak chcete trošku ušetriť, no ťahá vás to aj na výlet, dovolenku si vyberte v strede týždňa. Choďte s deťmi na výlet iba na dve alebo tri noci niekedy v týždni, keď je ubytovanie o pár eur lacnejšie. Lokalitu si vyberte podľa toho, ktorý región Slovenska ešte nemáte preskúmaný. Nádherný je Spiš, Záhorie, mnoho toho uvidíte aj na Orave. Slovensko je jednoducho krásna krajina a je jedno, ktorým smerom sa vydáte. Väčšina oblastí má výhodu aj v tom, že si dokážete nájsť program, či je pekne, alebo prší.

8. Vyjašte sa v bazénoch

Stopercentnú zábavu vám zaručí návšteva akvparku či termálnych kúpeľov. Vedeli ste, že naša krajina je nesmierne bohatá na geotermálne vrty? Až 87 percent z nich sa využíva na rekreačné účely. Na plnenie bazénov sa používa až 40 vrtov. Tobogany, tropické raje a množstvo vodných atrakcií premenia aj vás na hravé deti. Prípadne zatiaľ čo deti budú šantiť v bazéne, doprajte si masáž vo wellness, ktorý je súčasťou každého akvaparku.

9. Denný tábor

Nezabudnite ani na centrá voľného času vo vašom meste. V priebehu prázdnin ponúkajú denné tábory, no zväčša majú pripravený aj samostatný program, do ktorého sa môžete zapojiť spolu s deťmi.

10. V knižnici

Ruku na srdce, kedy ste naposledy boli v knižnici? Je pravdepodobné, že sa v nej viac vyznajú vaše deti ako vy sami. Navrhnite im, aby vám tú vašu ukázali. Spolu si potom vyberte knihu, ktorú im budete čítať. Neobávajte sa, že vás staršie ročníky vysmejú. Naopak. Ak budete dostatočne vtipne imitovať hlasy hrdinov knižky, pobavíte sa všetci.

Jarné prázdniny na slovenských svahoch: Doprajte deťom pravé zimné zážitky


 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Bylinkový špeciál: Naučte sa ich hľadať, pestovať aj spracovať

Dočkali sme sa. Na trhu je oddnes nový Záhradkár špeciál venovaný voňavým...
 

Hrach napadli strapky: Ako zachrániť úrodu sladkej strukoviny?

Dobrý deň, mám na hrachu strapky. Hrach je pred kvitnutím, zachránim ho...
 

Starostlivosť o zeler v júni: Potrebuje dostatok vlahy

Zeler stopkový môžete vysádzať ešte teraz, ale nezabudnite na dostatočná...
 

Ochráňte vysoké trvalky pred vetrom: Viažte spoľahlivo aj jemne

Krásne kvety na dlhých stonkách skúša už jemný vánok. Preto by ste ich mali...
 

Ako si dopestovať vlastné šampiňóny: Základom je substrát

Šampiňóny dnes pomerne lacno a bez problémov zakúpite v každých väčších...