Tip redakcii
 

Kopaničiarska zima: Využite poslednú šancu na dobrú lyžovačku

Najväčšie lyžiarske stredisko v oblasti, desiatky kilometrov bežeckých tratí aj kaplnky stratené v horách. To všetko objavíte pod vrcholom Veľkej Rače.

29. februára 2016, 09:00
Hlavným zimným ťahákom Kysúc je Veľká Rača Oščadnica.

Hlavným zimným ťahákom Kysúc je Veľká Rača Oščadnica.

Autor: Ján Dzúr, Miroslav Pavelek, OOCR Malá Fatra

Kysuce sú región, ktorý leží na severe Slovenska, na hraniciach s Českom a Poľskom. Neporušená príroda, odľahlé kopaničiarske usadlosti a pútnické miesta sa striedajú s modernými lyžiarskymi areálmi, množstvom bežeckých tratí a wellness zariadeniami pre tých najnáročnejších. Zima je v tomto kraji tuhá. Snehová pokrývka leží na hrebeňoch Kysuckých Beskýd až stoštyridsať dní v roku a priemerne dosahuje sto centimetrov.

Veľký Rača: Skipas pre dve republiky

Hlavným zimným ťahákom Kysúc je Veľká Rača Oščadnica. Stredisko s množstvom penziónov je najväčšie v oblasti. Ponúka takmer štrnásť kilometrov pravidelne upravovaných zjazdoviek. Oblasť preslávili aj najdlhšie trate na večerné lyžovanie na Slovensku. Nechýba informačná kancelária, záchranná služba, lyžiarske školy, škôlka, úschovňa lyží, požičovňa a predajňa športových potrieb a ski servis.

Celodenný skipas v hlavnej sezóne pre dospelého vyjde na 22 eur. Je prenosný a môžete s ním vyraziť aj na blízku Moravu. Užijete si tak zjazdovky v Novom Hrozenkove, Bílej, Karolínke či vo Veľkých Karloviciach, kde lístok z Veľkej Rače platí tiež.

Klokočov: Vyhrejete sa v sude

Miesto, kde naberiete novú energiu, je Sudopark v Klokočove. Sú to tri drevom vykurované kúpacie kade, umiestnené pod holým nebom. Voda v nich je zohriata až na štyridsaťjeden stupňov Celzia a efekt pobytu v nej je podobný saune. Ochladiť sa môžete v sude, ktorý je zabudovaný v zemi a tečie doň prítok z horského prameňa. Samozrejmosťou je ubytovanie v komfortne zariadených dreveniciach.

Bobovec: K Jánošíkovmu majeru

Vrch, ktorý je súčasťou širšieho masívu Nocľahy, má svoj názov odvodený od bôbu, kedysi obľúbenej strukoviny. Rozhľadňa na ňom je vysoká šestnásť metrov a postavili ju z tradičných materiálov, kameňa a dreva. Z Bobovca je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské hole, Veľkú Raču či na Lysú horu v Českej republike.

Po hrebeni z nej možno pokračovať východným smerom, odkiaľ je dobre viditeľná obec Nová Bystrica s vodnou nádržou, ako aj majer v doline Skríželné. Ten sa objavuje aj v zápisoch zo súdneho vypočúvania Juraja Jánošíka.

Vyrazte do stopy

K najkrajším na Slovensku patrí Kysucká lyžiarska magistrála. Trasy na nej ležia vo výške od šesťsto takmer do tisíctristo metrov nad morom a vedú aj po starých furmanských cestách. Hlavný areál bežeckých trás nájdete pod Veľkou Račou v troch dolinách. Obľúbená je aj Medzinárodná stopa zdravia pri Skalitom.

Krásno nad Kysucou: Stretnete mamuta

Hlavnou atrakciou vlastivedného múzea je replika samice mamuta v životnej veľkosti. Dôležitú časť expozície však tvoria tradičné remeslá: kováčstvo, debnárstvo a kolárstvo. A popri nich najstaršie doplnkové zamestnanie Kysúc – drotárstvo. Za návštevu zaplatí dospelý 2 eurá.

Starý Bystrica: Uvidíte apoštolov

V centre obce, na Rínku sv. Michala archanjela, objavíte najväčšiu drevenú sochu pod Tatrami aj prvý slovenský orloj. Jeho srdcom je astroláb, ciferník s astronomickými údajmi. Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.

Makov: Na hrebeni Beskýd

V menšom rodinnom stredisku sú štyri lyžiarske vleky, pri ktorých stojí nový après-ski bar. Športovci sa môžu občerstviť aj v bufete pri hornej stanici vleku, odkiaľ je pekný výhľad na Beskydy. K dispozícii je aj detský ski fun park, snowtubing, snowpark, požičovňa lyží a snowbordov a ski servis. Pre začiatočníkov slúži lyžiarska a snoubordová škola a škôlka. Turisticko-rekreačná lyžiarska bežecká trať prechádza po hrebeni Javorníkov, cez vrch Čerenka, pričom až na hrebeň vyvezie lyžiarov vlek. Celodenný lístok pre dospelého vyjde od jedenásteho januára na 14 eur.

Tri hranice

Atraktivitu oblasti zvýrazňuje Trojmedzie, bod, v ktorom sa stretávajú tri štátne hranice. V Staškove je domček najslávnejšieho slovenského herca Jozefa Kronera, pätnásť kilometrov odeň jedna z európskych záhad, Klokočovské skálie a Milošová-Megoňky. Kamenné gule tu majú priemer až dvestošesťdesiat centimetrov.

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR

video

 


 

 
Kopaničiarska zima: Využite poslednú šancu na dobrú lyžovačku
ŠARM/ Ján DZÚR