Tip redakcii
 

Nech nesedia doma: Nadchnite deti počas prázdnin netradičnými zážitkami

Naplánujte prázdninujúcim deťom zážitky, na ktoré budú dlho spomínať.

01. marca 2016, 09:00
Obec v Rajeckej doline sa spája s dreveničkami pomaľovanými bielymi znakmi, ornamentmi a vtákmi.

Obec v Rajeckej doline sa spája s dreveničkami pomaľovanými bielymi znakmi, ornamentmi a vtákmi.

Autor: Ján Dzúr. Dušan Húdik, Ján Ďuriga

A plánovať ich môžete nielen cez prázdniny.

Havránok: Od Keltov k hračkám

Máte radi tajomno? Vyrazte pešo na archeologickú lokalitu na Liptove – Havránok. V zime je tu až mysticky ticho, no o to viac času budete mať na spoznanie keltských stavieb zo stredoveku. Ak pri výstupe na vrchol kopca nazriete do chatrče, uvedomíte si, aký neľahký život mali naši predkovia.

Aj v mrazoch spávali na zemi a pod jednou strechou žili s domácimi zvieratami. Po výlete sa môžete vyhriať v termálnych kúpaliskách v Bešeňovej či pri Liptovskom Mikuláši. Deti nadchne najväčšia krytá zábavná hala na Slovensku. Stojí v Liptovskom Trnovci a otvorená je denne od 10. do 20. hod. Vstupné pre deti je cez týždeň 4 eurá, cez víkend o euro viac.

Herľany: Zažijete erupciu

Ak máte doma malého vedca a milujete neopozerané zážitky, vyberte sa štyridsať kilometrov juhovýchodne od Prešova. Spoznáte tu Herliansky gejzír, prírodný úkaz, aký patrí k svetovým raritám. Kedy vybuchuje? To nájdete na internetovej stránke obce Herľany. Čas erupcie, ktorý vypočítavajú podľa sily tej poslednej, je orientačný. Ideálne je prísť na miesto aspoň hodinu pred očakávanou explóziou, ktorá dostane vodu z podzemia do výšky asi dvanásť metrov. Obec, kedysi obľúbené výletné miesto uhorskej šľachty, sa môže pochváliť malým kúpeľným parkom s množstvom drevených sôch. Pekne je tu aj vtedy, keď gejzír spí...

Pečenice: Slovenský čínsky múr

Mystická stavba sa vinie ponad obec Pečenice, tak sa jej oficiálne hovorí Spečený val. Nikto nevie, kto a kedy nekonečný kamenný múr v Štiavnických vrchoch postavil, ani na čo slúžil. Pritom sa prerušovane vinie od Sitna až k Dunaju, za našimi hranicami pokračuje cez Maďarsko, Srbsko a Rumunsko k Čiernemu moru. K tejto neopakovateľnej záhade vedie od centra dedinky náučný chodník. Cesta ním trvá asi pol hodiny. Pečenice nájdete dvadsať kilometrov juhovýchodne od Levíc, kde si môžete pozrieť hrad a jeho expozície.

Zvolen: Noc bez rodičov

Dovolenkujete pod Donovalmi, no vaše ratolesti už lyžovačka nebaví? Nechajte ich zo Zvolene, kde je obrovitá detská herňa. Volá sa Safari a má takmer šesťsto štvorcových metrov. Je tu tobogan vysoký päť metrov, šmykľavky, pavúčia stena, trampolíny či kanónový súboj. Herňa, v ktorej je kaviareň, ponúka aj krátkodobú opateru detí či podujatie noc bez rodičov. Dvojhodinový vstup stojí 4,10 eura.

Čičmany: Ornamenty chránili pred zlom

Obec v Rajeckej doline sa spája s dreveničkami pomaľovanými bielymi znakmi, ornamentmi a vtákmi. Farbili ich ženy, ktoré najskôr hlinou a neskôr vápnom pôvodne zdobili len nárožia domov. Hovorí sa, že obydlia chránili pred zlom. V dedine je múzeum, nad ňou lyžiarske stredisko Javorinka s piatimi vlekmi a tromi zjazdovkami. Je tu lyžiarska škola, požičovňa výstroja aj rýchle občerstvenie. Denný skipas pre dospelého vyjde na 16,50 eura. Z Čičmian ste autom o pätnásť minút pri Slovenskom betleheme v Rajeckej Lesnej. Vstupné tu je dobrovoľné.

Vysoké Tatry: Pešo na Hrebienok

Internetové diskusie sú plné správ o drahote našich veľhôr, no nie vždy tam musíte vyraziť so stovkami eur vo vrecku. Príjemnou zimnou prechádzkou, ktorá nič nestojí, je výstup zo Starého Smokovca na Hrebienok. Aj pomalou chôdzou trvá asi štyridsaťpäť minút a na jej konci vás čaká barokový Ľadový dóm.

Postavili ho zo sedemdesiatich ton ľadu a každú nedeľu v ňom zažijete unikátny koncert. V prípade, že je vo Vysokých Tatrách dosť snehu, môžete sa z Hrebienka zviezť za šesť eur na požičaných saniach. Výlet si predĺžte posedením vo Švajčiarskom dome, v ktorom je malé šerpovské múzeum.

Polichno: Do starej školy

Novohrad dal Slovensku nejedného velikána. K tým najväčším patrí Božena Slančíková-Timrava. Spisovateľka, ktorá takmer celý svoj život prežila v ústraní veľkej spoločnosti v Polichne, je na divadelných doskách živá dodnes. Hru na motívy jej poviedky hrá Slovenské národné divadlo aj v týchto dňoch.

V dedinke, kde Timrava vyrastala, je fara s jej skromnou expozíciou, v bývalej škole zasa uvidíte, ako sa za Rakúsko-Uhorska učili deti. V krojoch a bosé sedeli na doskách, písali na drevené tabuľky. V triede je aj lavór, v ktorom si však smel umyť ruky iba učiteľ. V Polichne je aj malé etnografické múzeum a v jeho okolí turistické chodníky.

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Nech nesedia doma: Nadchnite deti počas prázdnin netradičnými zážitkami
ŠARM/ Ján DZÚR