Kvalitná, zdravá desiata je veľmi dôležitá pre vývoj dieťaťa i na vytvorenie správnych stravovacích návykov, upozorňujú odborníci na výživu. Keď sa dieťa poriadne nenaraňajkuje a nemá so sebou ani desiatu, bude mu chýbať energia na celú polovicu dňa. Potom sa nečudujte, keď prinesie poznámku, že sa na vyučovaní nedokáže sústrediť.
Nenaleťte na finty
Školáci, ktorí nedesiatujú správne, sa dajú rozdeliť na dve skupiny. Jedna skupina chce napodobňovať spolužiakov, ktorí si kupujú hranolčeky, pizzu, čipsy, keksy, tyčinky a kolu. Deti dokážu prosebnícky presviedčať rodičov, aby im dali radšej peniaze, čo sa im v rannom zhone neraz aj podarí. Časom sa z toho stane zvyk a rodičia nemajú ani tušenie, čo ich dieťa desiatuje, ak vôbec niečo zje. Druhá skupina dopláca na zaneprázdnenosť alebo pohodlnosť rodičov, ktorí ráno nestíhajú pripraviť desiatový balíček alebo sa im nechce a vybavia deti bankovkou, aby si niečo kúpili. Ktorá z týchto dvoch situácií je typická u vás? Ak žiadna, vaše deti majú vzorných rodičov.
Zvoľte správnu taktiku
Keďže obdobie vývinu a dospievania je mimoriadne citlivé na kvalitu prijímanej stravy, mali by ste dieťaťu nenásilnou formou vštepovať základy zdravého životného štýlu. Deti si neuvedomujú, čo znamená zdravá, vyvážená desiata a väčšinou siahnu po najnevhodnejších potravinách, pretože im chutia. Trpezlivo dieťaťu vysvetlite, prečo jeho kamaráti hazardujú so svojím zdravím, keď si kupujú sladkosti a limonády či vysmážané minútky vo fastfoodových reštauráciách. Do prípravy desiatového balíčka zapojte aj dieťa. Dajte mu možnosť vybrať si z viacerých variantov a požiadajte ho, aby vám pri tom pomohlo. Desiata by mala vyzerať chutne, farebne a veselo.
Koľko potrebuje?
Podľa odporúčaní odborníkov na detskú výživu by vyvážená desiata mala pokryť asi 15 percent denného energetického príjmu dieťaťa. Polovicu z toho by mali tvoriť rovnakým dielom bielkoviny a sacharidy, druhú polovicu ovocie a zelenina. V závislosti od veku a od hmotnosti dieťaťa by sa energetická hodnota desiatového balíčka mala pohybovať od 400 do 800 kJ. Vyberajte potraviny bez chemických konzervantov a umelých farbív, s nízkym obsahom tuku a soli a bez glutamanu či iných ochucovadiel, ktoré nie sú vhodné pre detský organizmus.
Na desiatu sú skvelé syry, pretože dodajú nielen bielkoviny, ale aj vápnik, dôležitý pre správny vývoj kostí a zubov. Mladší školáci denne potrebujú 700 až 900 mg vápnika, tínedžeri až 1 200 mg. Uprednostnite tvrdé syry s nižším obsahom tuku pred topenými. Pokiaľ ide o šunku, vhodnejšie sú detské alebo baby šunky, ktoré majú vyšší obsah bielkovín a menej soli.
Naše rady
- Ovocie a zeleninu vždy zabaľte osobitne, najmä keď sú pokrájané, aby šťava neznehodnotila celú desiatu.
- Z ovocia môžete školákovi zabaliť broskyne, nektárinky, slivky, hrozno, hrušky a jablká. Banány a citrusy prídu na rad neskôr.
- Zo zeleniny sú vhodné tyčinky mrkvy, kúsok papriky alebo uhorky, cherry rajčiny, reďkovky a plátky mladého kalerábu.
Radí nutričná poradkyňa Denisa Lysinová
- Pri zostavovaní školskej desiatej myslite najmä na pestrosť. Dobrou voľbou je obložený celozrnný chlebík, napríklad so šunkou, s vajíčkom, tuniakom či s tvrdým syrom. Nezabudnite na pitný režim. Vhodná je pollitrová fľaša ovocného čaju, neperlivej vody či zriedeného džúsu.
- Ak zápasíte s nedostatkom času, rýchle a zdravé riešenie môže byť kusové ovocie a zelenina v kombinácii s tvarohovými, mliečnymi či s jogurtovými výrobkami. Môžete ich doplniť kvalitnými cereálnymi tyčinkami, zmesou orieškov a semiačok.
Podobné stránky
- VIDEO: Trenčiansky hrad je plný záhad a legiend. TIETO naň lákajú ľudí na výlet najviac
- VIDEO: Kúsok od slovenských hraníc nájdete mesto, ktoré malo byť malou Amerikou. TOTO v ňom uvidíte
- Kedy si najlepšie vychutnáte Moskvu: Spoznajte hlavné mesto chladného Ruska
- VIDEO: Štrbské Pleso kedysi nadchlo celý svet. Viete, čomu majiteľ tejto časti Tatier holdoval?
- TOTO dokáže len pani príroda: Opustené stavby, ktoré sa vďaka nej zmenili na rozprávkové miesta!
- Viete plnohodnotne odpočívať? Urobte si TEST a zistite, ako ste na tom vy