Tip redakcii
 

Spoznajte Toskánsko - najkrajší taliansky región

Po uliciach Florencie denne kráčal Leonardo da Vinci i Michelangelo. Kraj plný kostolov, stavieb, usadlostí... No najmä, je to najkrajší a najpôvabnejší región Talianska.

14. júna 2012, 09:00

A ktorý iný región má až 120 chránených prírodných rezervácií? Očaria vás perly ako Florencia, Pisa, Lucca, Maremma či Siena, ale aj malebné dediny plné farebných domčekov, úzke cesty vedúce k usadlostiam na vrcholkoch kopcov, krajina plná zelených strání, viníc, alejí a olivových hájov. Dedinské statky, panské sídla a náhorné stredoveké mestečká s renesančnou atmosférou – tam všade akoby sa zastavil čas. Obdivovať môžete aj prekrásne kostoly a ďalšie stavby a diela renesancie. Iskru vo vás zažnú výborné vína, najmä Chianti. Novinkou turistického ruchu v oblasti je agroturizmus – môžete bývať priamo na farmách, kde sa pracuje.

Námestie Anfi teatro v meste Lucca

Foto: profimedia.sk

Florencia

Slávne mesto, kolíska renesancie, kde si umenie s architektúrou nažívajú priam v božskej symbióze! Jej symbolom je most Ponte Vecchio zo 14. storočia, vedúci ponad rieku Arno. Je plný zlatníckych obchodíkov, takže tam môžete na vyvolenú svojho srdca naozaj urobiť dojem. Z múzeí treba navštíviť Galleriu Uffi zi či Galleriu dell’ Accademia, z ostatných pamiatok Baptistérium, gotickú Baziliku svätého kríža, ktorá je hrobkou dávnych celebrít, ako je Michelangelo, Galileo či skladatel Rossini. Musíte vidieť aj Duomo v samom srdci mesta, ktoré je štvrtou najväčšou katedrálou na svete.

Most Ponte Vecchio so zlatníckou uličkou

Foto: profimedia.sk

Výlet na pobrežie

Toskánske pobrežie s romantickými zátokami omýva čisté Ligurské more a lemujú ho rozsiahle píniové háje. Milovníci kúpania a pláží si na svoje prídu v regióne Versilia v preslávených letoviskách Viareggio, Marina di Massa, Pietrasanta či Forte dei Marmi. Dlhé piesočnaté pláže sú ideálne pre rodiny s malými deťmi. Popri talianskej Riviére sa oplatí navštíviť aj Etruskú. Aj tam nájdete dlhé piesočnaté pláže a pozvoľný vstup do mora. Čarovné je pobrežie tiahnuce sa od polostrova Piombino po polostrov Monte Argentario známe pod názvom Maremma.

Získajú si vás tam aj panenské miesta, ktorých sa turizmus takmer nedotkol – Punta Ala, Marina di Alberese či Talamone. Lákadlom je aj ostrov Elba a šesť ďalších, ktoré sú súčasťou národného parku Arcipelago Toscano. Ide o najviac chránenú oblasť v Stredomorí. Na Elbe na vás čakajú chránené zátoky, piesočnaté pláže i divoké útesy, čo ocenia najmä potápači.

Na ostrove Elba sú rôzne pláže – zo zlatého piesku, malé zátoky s kamienkami, pláže z čierneho piesku, ale aj skalné útesy z hladkého granitu. Pláž Biodola má čarovnú scenériu.

Foto: profimedia.sk

Šikmá veža v Pise

Kto by nepoznal túto atrakciu stojacu na Námestí zázrakov, ktorá sa volá Torre Pendente? K dnešnému dňu sa od svojej kolmice odklonila asi o 540 cm. Stavať ju začali roku 1173 a nakláňať sa začala o sto rokov neskôr pri dokončení tretieho podlažia. Z vrchu veže robil Galileo pokusy s rýchlosťou padajúcich predmetov. Medzi najkrajšie pamiatky mesta patrí mramorový chrám Duomo postavený v toskánskom románskom slohu. Okrem baptistéria ukrýva aj kazateľnicu od Pisana a náhrobok Henricha VII. Raritou je i miniatúrny kostolík Santa Maria della Spina, ktorý vybudovali ako schránku pre tŕň z Kristovej koruny. Ak chcete nakupovať, Via Corso lemujú rôznorodé obchodíky. Každú sobotu sa v Pise koná trh s oblečením Mercato. Okúpať sa môžete v blízkom plážovom mestečku Tirrenia.

Šikmá veža je vysoká 56 metrov. Súčasťou Námestia zázrakov je aj Dóm a Baptistérium. Vyhliadková jazda v koči vás prenesie do čias najväčšej slávy Pisy.

Foto: profimedia.sk

Autor: Báječná žena/ Emil Babín

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 
 
Spoznajte Toskánsko - najkrajší taliansky región
Báječná žena/ Emil Babín