Dátum: Sobota 21.01.2017 Dnes oslavuje:

Vincent Zajtra: Zora

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Tip do kina: Keď sa baby lúčia so slobodou

Zdroj: ŠARM/ Barbora Dvořáková 25. októbra 2012, 11:00
Foto: Magicbox Bláznivá komédia Baby na ťahu je kritika ľudí praktikujúcich jeden z hlavných smrteľných hriechov – nestriedmosť. Týka sa nielen družičiek flamenderiek, ale aj svadobného biznisu, čo ryžuje na mladomanželoch.

Pamätáte sa na bláznivú komédiu Vo štvorici po opici o búrlivej pánskej rozlúčke so slobodou? Ak sa vám páčila, poďte sa pozrieť, ako to vedia pred svadbou roztočiť baby.

Vrcholom výčinov pánskej rozlúčky bolo, keď boxerovi Mikovi Tysonovi ukradli živého tigra. Až na toto si družičky v Babách na ťahu síce netrúfnu, ale inak toho za jednu noc stihnú tiež dosť. Vrátane zničenia nevestiných šiat, sexu a ani v pití za pánmi nezaostávajú. O „crazy“ situácie nie je núdza, pri tom všetkom je však komédia prekvapujúco reálna.

Sexi staré dievky

Vychádza totiž z reality, ktorú dnes riešia mnohé emancipované ženy. Sú krásne, sebestačné, úspešné, ibaže aj po tridsiatke sú bez vážneho vzťahu a často to nie je dobrovoľné. Jednoducho, potenciálnych ženíchov akosi niet. Rovnako sú na tom aj filmové hrdinky, tri moderné Američanky. Sebavedomá Regan, ironická Gena a priamočiara Katie kedysi spolu chodili na strednú školu a mali kopu snov, ktoré sa im však nie všetky podarilo zrealizovať. Preto ich teraz zaskočí, keď ich zrazu pozve na svadbu obézna spolužiačka. Becky, ktorej sa kedysi posmievali pre jej nadváhu, si nielenže našla manžela ako prvá, no ešte je aj pekný a bohatý. To už e dôvod na menšiu depresiu, ktorú sa nevydaté tridsiatničky rozhodnú zahnať poriadnym žúrom. Lenže rozlúčka so slobodou sa im akosi vymkne z rúk.

V komédii si zahrala aj hviezda prvej veľkosti Kirsten Dunstová.

Foto: Magicbox

Ďalšia tučná svadba

Pripomeňme si ešte jeden film, Moju tučnú grécku svadbu Nie Vardalosovej, ktorá patrí ku komerčne najúspešnejších nezávislých filmom v dejinách. Baby na ťahu ju totiž v niečom pripomínajú. Takisto ich napísala žena, ktorá filmom debutuje a koniec koncov, jedna z hlavných hrdiniek, nevesta Becky, nie je prvoplánová krásavica ako Toula v Svadbe. Scenáristka a režisérka Leslye Headlandová navyše rovnako ako Nia ostrohy získala už v divadle, pretože komédia vznikla podľa jej divadelnej hry, ktorá sa teší významným oceneniam.

Sedem hriechov

Baby na ťahu boli jedno z predstavení veľkého divadelného cyklu inšpirovaného siedmimi smrteľnými hriechmi, z ktorých už Leslye spracovala šesť. Divácke prijatie však Leslye trochu zaskočilo. Keď totiž písala divadelný scenár o problémoch dnešných mladých Američaniek, myslela si, že pôjde o vážne predstavenie. Preto bola prekvapená, keď publikum zrazu reagovalo spontánnym smiechom, pretože mnohé vyznelo ako absurdný humor. Práve to jej vnuklo myšlienku rozpracovať komediálne rysy textu, ktoré vyústili do bláznivého filmu.

Becky vyrazila štíhlym, no stále nezadaným kamarátkam dych – ide sa vydávať!

Foto: Magicbox

Biznis s láskou

V Babách si autorka vzala na paškál obžerstvo. Paradoxne však nemala na mysli bucľatú nevestu, ale jej štíhle kamarátky, ktoré sa na nevestinej rozlúčke so slobodou bezuzdne oddávajú alkoholu, drogám a sexu. Takisto je to kritika obžerskej svadobnej mašinérie, keď sa z manželského sľubu stal výnosný biznis pre stovky ľudí, ktorí od svadobčanov ryžujú tisíce dolárov.

Pocta velikánom

Hoci na prvý pohľad by sa zdalo, že v tomto filme ide len o nenáročnú zábavu, Baby majú prekvapujúco intelektuálne pozadie. Autorka sa voľne inšpirovala filmami svojich obľúbených režisérov, konkrétne prototypmi žien z filmov Almódovara a Tarantina. Rámec príbehu – spanilá nočná jazda New Yorkom má zas korene v skoro tridsať rokov starej čiernej komédii Martina Scorseseho Po úradných hodinách, kde hrdina zažíva počas jednej zvláštnej noci sled bizarných stretnutí.

Na tejto svadbe to baby poriadne roztočili

Foto: Magicbox

Po Melanchólii orgie

Režisérke sa podarilo získať aj kvalitné herecké obsadenie na čele s Kirsten Dunstovou, ktorej kariéru odštartovalo Interview s upírom po boku Brada Pitta a Toma Cruisa. No hoci sme ju naposledy videli v Spidermanovi, objavuje sa aj v takých umelecky ambicióznych projektov, ako bola Melancholia Larsa von Triera, za ktorý si z Cannes odniesla cenu ako najlepšia herečka. Na Baby vraj kývla preto, že sa do scenára a samoľúbej Regan okamžite zamilovala. Tak príďte posúdiť, či má vkus a či mala aj pri výbere tejto roly šťastnú ruku. 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Bylinky & klíčky: Spestrite si jedálny lístok a doprajte si aj v zime porciu vitamínov

Aj v chladných dňoch si pri troche starostlivosti a pri správnom výbere...
 

Prečo sa v trávniku šíria plesne?

Trávnik v zime chráni sneh a mráz. No pri odmäku sa na ňom môžu začať šíriť...
 

Zlaté pravidlá rezu a tvarovania drevín: Osviežte si pamäť

Zopakujte si pravidlá rezu okrasných drevín a ovocných stromov a krov....
 

Japonská záhrada u vás doma: Naplánujte si ju už teraz

Malý kúsok prírody izolovaný od okolitého sveta. Miesto, kde sa vás netýka...
 

Záhradkárske recyklovanie novín: Prinášame 5 tipov

Aj obyčajné noviny vedia poslúžiť v záhrade. Skúste ich záhradkársky recyklovať...