Dátum: Sobota 10.12.2016 Dnes oslavuje:

Radúz Zajtra: Hilda

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Zarábať či študovať: Je diplom skutočne taký dôležitý?

Zdroj: EMMA/ Naďa Uličná 17. októbra 2012, 15:00
Foto: Shutterstock Je diplom skutočne cestou k úspechu?

Je vysokoškolský diplom cestou k úspechu alebo len otravnou odbočkou?

Mám skvelého suseda. Okrem toho, že mi opravuje večne upchatý odtok a nosí zo záhrady bioparadajky, nikdy nevynechá príležitosť odchytiť ma a poriadne sa porpzprávať. Od vojny na Blízkom východe až po smradľavé smetiaky pred barakom preberieme všetko.

Pred týždňom ma však zastihol s takým zúfalým výrazom, že mi bolo jasné, že pôjde o čosi viac než len počmárané schránky. Zúfalý Tóno ma kmásal za rukáv: „Prosím ťa, dohovor tej mojej sprostej dcére, nech jej nešibe a ide na vysokú. Chce podnikať s bižutériou! Zostane bez školy, bez roboty, skončí ako upratovačka!“ Neviem, prečo si myslel, že ja ju prehovorím. „Naďa, máš vysokú, pekný titul, darí sa ti, dobre zarábaš. doprial by som to aj jej.“ Musela som sa zasmiať, titul Mgr. art je skôr záhadný ako pekný. A keď sme pri tom dobrom zárobku, nesťažujem sa, no moji kamaráti zarábajú oveľa viac. Najmä tí, čo žiadnu výšku nemajú. Tak som tam stála pod počmáranými schránkami a filozoficky som sa zamyslela – vážne nám tú vysokú treba?

Zarábať či študovať? To je otázka!

Dano ju má a denne si hlavu trieska o stenu. Po strednej začali jeho spolužiaci podnikať, Jano zatiaľ veselo dral lavice na prednáškach. Spolužiaci majú dnes štyridsať rokov, rozbehnutý biznis, postavené domy, tučné bankové kontá. A idú študovať na výšku. Jano má tiež štyridsať, býva v malom petržalskom byte, má hypotéku, žiadne auto a červeným diplomom sa môže akurát tak ovievať, lebo na klimatizáciu nemá.

Kamoška Mirka je vyštudovaná farmaceutka. Dva roky po promócii mala na konte kŕčové žily a absolútnu averziu voči ľuďom. A plat? Škoda reči. To už tá predavačka zarobí viac. Mirka sa naštvala, dala výpoveď, na YouTube si naštudovala predlžovanie mihalníc a pripájanie gélových nechtov. Rozbehla biznis a po roku si našetrila na nové auto. A čo, že skončila jednu z najťažších vysokých škôl?! Dnes trávi pár hodín denne zohnutá nad hlavami a pazúrikmi rôznych zákazníčok. Aspoň sa toľko nesťažujú ako tie v lekárni. Tým však nechcem povedať, že sa neoplatí ísť na výšku. Operovať s gymplom, to by asi nešlo.

Chcieť je občas viac ako diplom. Hoci aj červený.

Ak máte vysnené povolanie, ku ktorému by ste sa radi dopracovali, či už máte dvadsať alebo päťdesiat, neznamená to hneď, že musíte ísť študovať. Dôležitá je obrovská chuť, motivácia, aspoň štipka talentu a schopnosť nezosypať sa, ak to nevyjde na prvýkrát. Kolega sa po päťdesiatke rozhodol, že už nebude praktickým lekárom, ale napíše scenár. Nešiel na VŠMU, ale písal a písal. Najprv príšerne, mnohé z jeho ,,diel“ skončili v koši. Dnes pracuje v telke, píše ako na bežiacom páse a je nadmieru spokojný.

Sladký študentský život

Štúdium na výške má mnoho výhod. Získate vzdelanie, vytvoríte si kontakty z brandže, zázemie aj sebavedomie. Študentské časy sú nezabudnuteľné. No ak máte rodinu alebo už nemáte chuť stať sa opäť študentom, ide to aj bez toho. Čo myslíte, koľké z nás v EMME máme vyštudovanú žurnalistiku? Jedna kolegyňa je chemička, druhá skončila maturitou na gympli – a som presvedčená, že to na kvalite ich článkov nepoznáte. A kto by bol povedal, že ja, bábkarská režisérka, budem miesto dirigovania maňušiek písať erotické príbehy? K dosiahnutiu jedného cieľa vedie mnoho ciest. A to som povedala aj susedovi. Tváril sa, že chápe. Mantru musí mať vysokú zmenil na: Musí zarábať. A ja by som ešte dodala: Musí ju to baviť. Lebo či ide o džob, školu alebo klebetenie so susedom, vždy vám to ide lepšie, keď to robíte s chuťou. 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Očarujúca zornica: Skvelá alternatíva vianočnej ruže, ktorá ju s noblesou zastúpi

Zornica je skvelou alternatívou pre tých, ktorých už omrzeli vianočné...
 

Ktoré vtáky u nás zostávajú cez zimu? Sprievodca vtáčími druhmi (3. časť)

Niektoré vtáky dávajú prednosť teplejším krajinám. Iné hľadajú útočisko...
 

Lieskovce si môžete vypestovať aj v záhrade

Liesky sú naším domácim druhom. Rastú na okrajoch lesov, kde tvoria súčasť...
 

FOTOsúťaž: Pošlite nám adventný veniec a vyhrajte knihu

Zapáliť si sviečku na svojom vlastnom adventnom venci stojí za to. Pochváľte...
 

Brest ako liek: Účinný pri poruchách trávenia

Čaj z kôry brestu upokojí všetko s čím príde do styku. Má široké využitie....