Dátum: Utorok 25.10.2016 Dnes oslavuje: Aurél Zajtra: Demeter

Práve číta: 7063

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Žijeme len raz: Inšpirovali sa tvorcovia známejším hitom?

Zdroj: ŠARM/ Marína Dobošová 16. september 2012, 07:00
Foto: Ján Zemiar Egov letný hit valcuje hitparády

Slovenský hit leta Žijeme len raz valcuje hitparády aj internet. Inšpirovali sa jeho tvorcovia u slávneho dídžeja Antoina?

Hitom tohto leta je nepochybne skladba Žijeme len raz od Roberta Buriana a hiphopera Ega, ktorá sa pred pár týždňami dostala na prvé miesto v rámci slovenských a českých skladieb. Chytľavý letný hit valcuje aj YouTube, kde sa už šplhá k dvanástim miliónom kliknutí, čo je na naše pomery nevídaný jav. Atraktívny Ego recituje na Slnečných jazerách v Senci svoju ódu na skvelé leto. Do toho sa mihajú sexi dievčatá v plavkách, jazdí sa na tobogane, skáče do vody, líže zmrzlina či sa rozvášni dav na koncerte. Má to len jednu chybu, niečo podobné sme už videli nedávno, len v ponímaní inej hviezdy.

Skopíroval ho?

Pred rokom a pol zachvátil svet megahit Welcome to St. Tropez z dielne úspešného DJ Antoina. Dnes má na YouTube takmer deväťdesiat miliónov a na Žijeme len raz sa nápadne ponáša. Úvodným hudobnými leitmotívom aj videoklipom, kde sa taktiež rapuje v preplnenom klube, skáče sa do vody a pred kamerou defilujú zvodné krásky. Čo hovorí na nápadnú podobnosť Robert Burian? Väčšina pesničiek z tanečnej hudby sa na seba podobá, ale môžem povedať jednu vec. Absolútne sa to nestotožňuje ani s jedným akordom, ktorý som vymyslel ja, a ani jedna nota sa nestotožňuje s tým, čo zahral DJ Antoine. Normálnym poslucháčom sa to môže zdať podobné, ale neexistuje, aby sa to zhodovalo,“ popiera uznávaný umelec.

Pásová výroba hitov

Obe skladby si dôkladne vypočul známy muzikológ a hudobný teoretik Oskar Lehotský. „Charakteristickými spoločnými znakmi oboch piesní je najmä hudobný žáner a štýl, rytmický vzor v programovaných bicích nástrojoch a sprievodnej syntetizátorovej harmonickej linke, inštrumentácia a tonalita. Harmonická schéma je v posledných dvoch taktoch hlavného nosného štvortaktia odlišná a melodické linky oboch piesní sa nestotožňujú takmer vôbec. Celkovo by som to teda hodnotil len ako podobnosť, nie totožnosť. Poslucháč si môže obe piesne dávať do súvislosti ešte aj na základe podobnosti videoklipov, fenoménu letného hitu či spoločného takzvaného ducha skladby,“ potvrdzuje podobnosť. Inými slovami, slovenský hit nie je totálny kopirák, ale podobnosť mu uprieť nemožno. „Pripúšťam len čiastočnú, možno až podvedomú inšpiráciu. Na kópiu je toto príliš prepracované, melodické linky sú dokonca totálne odlišné,“ dodáva Lehotský. Podľa jeho názoru je každý hit vlastne produktom hudobného priemyslu a hitovú produkciu tak s určitým nadhľadom možno prirovnať k sériovej pásovej výrobe. „Znamená to teda, že vychádza z podobných či rovnakých polotovarov a dielcov, ktoré sa v jej rámci používajú prakticky už od druhej polovice dvadsiateho storočia.“

Porovnajte si obe skladby:

Kopíruje Elán, Michal David i Mirgová

Veľký comeback zažila pred pár mesiacmi Dominika Mirgová so skladbou Nová, ktorá si doslova podmanila poslucháčov. Skúsený fanúšik čerstvej porotkyne amerického X Factora Demi Lovato si však isto všimne podobnosť medzi jej hitom Skyscraper a Novou. „S týmto názorom sme sa stretli. Nová sa na pesničku Lovato podobá maximálne hudbou, respektíve náladou. Text je o niečom úplne inom a klip takisto,“ myslí si Dominikin manažér Michal Šefčík, súdny človek však podobnosť jasne vidí. Rovnako ako pri skladbe Čiara Richarda Müllera, ktorá je viac ako inšpirovaná hitom Bez siedmeho neba Mira Jaroša. „Autori Čiary priznali podobnosť a uviedli mňa aj Randyho Gnepu na nahláškach ako spoluautorov. Tento rok nám za ňu prišli už aj honoráre zo SOZY,“ hovorí spokojne Jaroš. Keby ste si chceli porovnať zopár ďalších akože náhodných podobností, pustite si skladbu Lowdown od skupiny Chicago z roku 1971 a hneď potom hit Vymyslená od Elánu z roku 1982. Alebo Bon Joviho Runaway z roku 1981 a pieseň Co mi scházelo jsi byla ty od Michala Davida z roku 1987. Prípadne hľadajte stopy Raya Charlesa v hitoch Janka Lehotského, napríklad v legendárnom Úsmeve. Janko aj Elán však inšpiráciu zo zahraničia aspoň priznávajú... 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Jeseň v ekozáhrade: Uľahčite si prácu zeleným hnojením

V správne založenej ekozáhrade nemusíte hrabať lístie, ako sa to na jeseň...
 

V záhrade šéfredaktorky: Jahodový víkend

Môžno sa to v októbri javí už niekomu neskoro, ale v našej záhrade to funguje...
 

Najkrajšie jablko roku 2016: Poznáme víťazov!

K jesennej tradícii trenčianskeho výstaviska Expo Center patria okrem...
 

Čo robiť, keď hruške usychajú konce výhonkov?

Hruške ‘Williamsova’ na jar a neskoršie v lete sčernali listy na koncoch...
 

Majú aj vaše jablká pehy? Odborník vie, ako im predchádzať

Naše jablká majú pri dozrievaní chrasty, z ktorých začínajú plesnivieť....