Tip redakcii
 

10 otázok o alergiách: Liečte sa, aby ste nestratili čuch natrvalo

Agresívne pele už lietajú vo vzduchu. Lekárka varuje, že ak ste na ne alergickí a neliečite sa, môžete natrvalo stratiť čuch.

28. marca 2013, 08:00
Aj vy trpíte v jarných mesiacoch alergiou?

Aj vy trpíte v jarných mesiacoch alergiou?

Autor: profimedia.sk

Jar je už vo vzduchu, a to doslova. Z domu mnohí z nás odchádzajú s väčšou zásobou vreckoviek alebo si pribalili očné kvapky. „V marci a apríli kvitnú brezovité stromy, teda jelša, lieska, vŕba aj breza. Ich pele majú v tomto období najvýraznejší alergénny potenciál,“ hovorí alergio-imunologička MUDr. Daria Buchvaldová, PhD.

10 najčastejších otázok o alergiách

Prejavy alergií, ako je škrabanie v hrdle, výtok z nosa, svrbenie očí, sú asi všetkým známe. Existujú aj nejaké zriedkavé symptómy, ktoré si človek nemusí okamžite spojiť so začínajúcou sa alergiou?

Alergia sa môže prejaviť ešte aj pokašliavaním až suchým, dráždivým kašľom, takzvaným astmatickým ekvivalentom. Pacienti sa sťažujú aj na svrbenie kože alebo dokonca uší. Rovnako sa môžu zhoršiť príznaky atopického ekzému, teda objavia sa svrbivé a začervenané ložiská. Ľudia si myslia, že prejavom alergie je aj zvýšená teplota, ale to je skôr následok vírusovej alebo bakteriálnej superinfekcie.

Má zmysel, aby si ľudia na bolesti a škriabanie v hrdle kupovali rôzne cmúľacie tabletky alebo roztoky na kloktanie, určené na dezinfekciu pri chrípke či pri iných ochoreniach?

Dezinfekčné ani voľnopredajné lieky proti bolesti nemajú význam, skôr pomôžu výplachy nosa morskou alebo slanou vodou. Najspoľahlivejšie sú lokálne prípravky do nosa a očí s antihistamínovým účinkom, ktoré pacientom predpisuje lekár.

Je bezpečné používať na alergiou unavené oči takzvané umelé slzy? Nepodráždi sa oko ešte väčšmi ich častým používaním?

Umelé slzy sú vhodné pri takzvanom syndróme suchých očí, alergikovi viac pomôžu antihistamínové kvapky do očí.

Dá sa vôbec zabrániť tomu, aby sa človek stal sezónnym alergikom?

Človek si prináša genetickú predispozíciu od rodičov, ktorá je ovplyvnená mnohými faktormi okolia. Ak už vie, na aké pele je alergický, mal by sledovať peľové spravodajstvo, v čase vysokých koncentrácií peľových zrniek sa vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, spať pri zatvorenom okne a denne sa sprchovať aj s umytím vlasov.

V lekárňach dostať bez receptu tabletky s antihistaminikami na sedem dní, prezentované ako „prvá pomoc“. Prinesie úľavu už prvá tabletka alebo má liek dlhší časový nástup účinku?

Malé voľnopredajné balenia antihistaminík sú pre pacientov, ktorí neprišli načas na kontrolu k svojmu alergiológovi a nemajú lieky na sezónu. Jedna tabletka stav nerieši, pacient má byť predsezónne vyšetrený alergiológom, ktorý testmi zistí, na ktoré alergény je precitlivený, a navrhne mu liečbu antihistaminikami, prípadne alergénovú imunoterapiu.

V akom veku sa najčastejšie alergie spúšťajú?

Príznaky alergických ochorení sa objavujú často už v dojčenskom období. Ide hlavne o atopický ekzém alebo o potravinové alergie na kravské mlieko. V predškolskom a školskom veku sú najčastejšie príznaky inhalačných alergií, bronchiálnej astmy. Máme pacientov, ktorí prišli s príznakmi inhalačnej alergie, napríklad na roztoče alebo na domáce zvieratá aj po päťdesiatke.

Postihujú alergie častejšie ľudí, ktorí majú aj iné choroby?

Nie. Skôr sa stáva, že sa spoja prejavy rôznych alergických ochorení – alergickej nádchy, astmy, atopického ekzému aj potravinovej alergie.

Ľudia so sezónnou alergiou často mávnu rukou s tým, že ju radšej pretrpia a nebudú zbytočne jesť lieky. Nech si telo samo poradí. Je to dobrý prístup? Môže sa naozaj telo samo vyrovnať s alergiou a po čase sa vytratí?

Mnohí zanedbávajú liečbu alergického ochorenia, snažia sa „nejako prečkať“ kritické obdobie. Ak však lieky v sezóne neužívajú a príznaky ochorenia sa zhoršujú, hazardujú s prechodom ochorenia do vážnejších stavov , napríklad do astmy. Vhodnejšie ako nič neužívať , je navštíviť alergiológa, poradiť sa o možnostiach prevencie a liečby. Ochorenie sa neprejavuje, ak máte možnosť v sezónnom období odísť na dovolenku do oblasti bez výskytu alergénu, na ktorý reagujete.

Spôsobujú moderné antihistaminiká útlm alebo iné nežiaduce prejavy? Môžu ich užívať ľudia, ktorí potrebujú byť bdelí, napríklad šoféri alebo študenti?

Novšie generácie antihistaminík už nemajú také nežiaduce prejavy únavy a ospalosti ako staršie lieky. Niektoré dokonca užívali i piloti lietadiel, takže ich možno odporúčať i šoférom a študentom.

Akú chybu najčastejšie robia ľudia pri liečení sezónnych alergií?

Mnohí pacienti sa liečia sami a nepravidelne, takže ich ochorenie nie je pod kontrolou. Následne sa môžu dostaviť komplikácie neliečeného alergického ochorenia, napríklad vo forme dýchacích ťažkostí až bronchiálnej astmy, nosových polypov a dokonca aj straty čuchu.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
10 otázok o alergiách: Liečte sa, aby ste nestratili čuch natrvalo
ŠARM/ Katarína Čulenová