Dátum: Pondelok 24.10.2016 Dnes oslavuje: Kvetoslava Zajtra: Aurél

Práve číta: 33929

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

10 otázok o alergiách: Liečte sa, aby ste nestratili čuch natrvalo

Zdroj: ŠARM/ Katarína Čulenová 28. marec 2013, 08:00
Foto: profimedia.sk Aj vy trpíte v jarných mesiacoch alergiou?

Agresívne pele už lietajú vo vzduchu. Lekárka varuje, že ak ste na ne alergickí a neliečite sa, môžete natrvalo stratiť čuch.

Jar je už vo vzduchu, a to doslova. Z domu mnohí z nás odchádzajú s väčšou zásobou vreckoviek alebo si pribalili očné kvapky. „V marci a apríli kvitnú brezovité stromy, teda jelša, lieska, vŕba aj breza. Ich pele majú v tomto období najvýraznejší alergénny potenciál,“ hovorí alergio-imunologička MUDr. Daria Buchvaldová, PhD.

10 najčastejších otázok o alergiách

Prejavy alergií, ako je škrabanie v hrdle, výtok z nosa, svrbenie očí, sú asi všetkým známe. Existujú aj nejaké zriedkavé symptómy, ktoré si človek nemusí okamžite spojiť so začínajúcou sa alergiou?

Alergia sa môže prejaviť ešte aj pokašliavaním až suchým, dráždivým kašľom, takzvaným astmatickým ekvivalentom. Pacienti sa sťažujú aj na svrbenie kože alebo dokonca uší. Rovnako sa môžu zhoršiť príznaky atopického ekzému, teda objavia sa svrbivé a začervenané ložiská. Ľudia si myslia, že prejavom alergie je aj zvýšená teplota, ale to je skôr následok vírusovej alebo bakteriálnej superinfekcie.

Má zmysel, aby si ľudia na bolesti a škriabanie v hrdle kupovali rôzne cmúľacie tabletky alebo roztoky na kloktanie, určené na dezinfekciu pri chrípke či pri iných ochoreniach?

Dezinfekčné ani voľnopredajné lieky proti bolesti nemajú význam, skôr pomôžu výplachy nosa morskou alebo slanou vodou. Najspoľahlivejšie sú lokálne prípravky do nosa a očí s antihistamínovým účinkom, ktoré pacientom predpisuje lekár.

Je bezpečné používať na alergiou unavené oči takzvané umelé slzy? Nepodráždi sa oko ešte väčšmi ich častým používaním?

Umelé slzy sú vhodné pri takzvanom syndróme suchých očí, alergikovi viac pomôžu antihistamínové kvapky do očí.

Dá sa vôbec zabrániť tomu, aby sa človek stal sezónnym alergikom?

Človek si prináša genetickú predispozíciu od rodičov, ktorá je ovplyvnená mnohými faktormi okolia. Ak už vie, na aké pele je alergický, mal by sledovať peľové spravodajstvo, v čase vysokých koncentrácií peľových zrniek sa vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, spať pri zatvorenom okne a denne sa sprchovať aj s umytím vlasov.

V lekárňach dostať bez receptu tabletky s antihistaminikami na sedem dní, prezentované ako „prvá pomoc“. Prinesie úľavu už prvá tabletka alebo má liek dlhší časový nástup účinku?

Malé voľnopredajné balenia antihistaminík sú pre pacientov, ktorí neprišli načas na kontrolu k svojmu alergiológovi a nemajú lieky na sezónu. Jedna tabletka stav nerieši, pacient má byť predsezónne vyšetrený alergiológom, ktorý testmi zistí, na ktoré alergény je precitlivený, a navrhne mu liečbu antihistaminikami, prípadne alergénovú imunoterapiu.

V akom veku sa najčastejšie alergie spúšťajú?

Príznaky alergických ochorení sa objavujú často už v dojčenskom období. Ide hlavne o atopický ekzém alebo o potravinové alergie na kravské mlieko. V predškolskom a školskom veku sú najčastejšie príznaky inhalačných alergií, bronchiálnej astmy. Máme pacientov, ktorí prišli s príznakmi inhalačnej alergie, napríklad na roztoče alebo na domáce zvieratá aj po päťdesiatke.

Postihujú alergie častejšie ľudí, ktorí majú aj iné choroby?

Nie. Skôr sa stáva, že sa spoja prejavy rôznych alergických ochorení – alergickej nádchy, astmy, atopického ekzému aj potravinovej alergie.

Ľudia so sezónnou alergiou často mávnu rukou s tým, že ju radšej pretrpia a nebudú zbytočne jesť lieky. Nech si telo samo poradí. Je to dobrý prístup? Môže sa naozaj telo samo vyrovnať s alergiou a po čase sa vytratí?

Mnohí zanedbávajú liečbu alergického ochorenia, snažia sa „nejako prečkať“ kritické obdobie. Ak však lieky v sezóne neužívajú a príznaky ochorenia sa zhoršujú, hazardujú s prechodom ochorenia do vážnejších stavov , napríklad do astmy. Vhodnejšie ako nič neužívať , je navštíviť alergiológa, poradiť sa o možnostiach prevencie a liečby. Ochorenie sa neprejavuje, ak máte možnosť v sezónnom období odísť na dovolenku do oblasti bez výskytu alergénu, na ktorý reagujete.

Spôsobujú moderné antihistaminiká útlm alebo iné nežiaduce prejavy? Môžu ich užívať ľudia, ktorí potrebujú byť bdelí, napríklad šoféri alebo študenti?

Novšie generácie antihistaminík už nemajú také nežiaduce prejavy únavy a ospalosti ako staršie lieky. Niektoré dokonca užívali i piloti lietadiel, takže ich možno odporúčať i šoférom a študentom.

Akú chybu najčastejšie robia ľudia pri liečení sezónnych alergií?

Mnohí pacienti sa liečia sami a nepravidelne, takže ich ochorenie nie je pod kontrolou. Následne sa môžu dostaviť komplikácie neliečeného alergického ochorenia, napríklad vo forme dýchacích ťažkostí až bronchiálnej astmy, nosových polypov a dokonca aj straty čuchu. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Chcete sa dožiť vysokého veku s jasným rozumom? Doprajte si grécky jogurt!

Grécky jogurt je až dvakrát tučnejší než klasický a oveľa drahší. Napriek...
 

Kapusta je na všetko! Čistí žalúdok a odporúča sa pri zhadzovaní kíl navyše

Ak sa vo vašej kuchyni objavuje iba náhodou, mali by ste jej udeliť permanentku....
 

Prepadla vás depresia? Zmena prostredia ani dovolenka vám bohužiaľ nepomôžu!

Jesenné depresie sú tu. Ak máte pocit, že blízkeho preberiete z pochmúrnej...
 

Trápia vás veľké bolesti chrbta? Možno máte ploché nohy alebo skoliózu!

Podľa fyzioterapeutky mnohí ľudia problémy s chrbticou podceňujú a pomoc...
 

Fajčiari POZOR: Namixujte si elixír, ktorý vyčistí vaše pľúca!

Bojujete s týmto neduhom aj vy? Ak si neviete odoprieť cigaretku, urobte...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.