Tip redakcii
 

6 rád ako nedostať infarkt počas začiatku školského roka

Už o pár dní vám môže hroziť zvýšený krvný tlak. Vaše deti sa vracajú do školy a život zasa do starých koľají. Psychologička poradí, ako bezbolestne prežiť tento nápor.

31. augusta 2013, 07:00
Prežite začiatok školského roka v pokoji

Prežite začiatok školského roka v pokoji

Autor: profimedia.sk

Leto ako symbol oddychu sa končí a druhý september vtrhne do životov rodičov plnou silou. Pre niekoho horor, pre iného vykúpenie. Do ktorej kategórie patríte vy? „Všetko závisí od typu rodiny,“ hovorí psychologička PhDr. Daniela Bolgáčová. „Niektoré veľmi rady privítajú svoj zabehnutý stereotyp, kde každý presne pozná svoje miesto, čas a povinnosti. Sú však aj živelnejšie, ktoré sú šťastnejšie bez striktného systému, a tie prežívajú septembrový rozbeh oveľa ťažšie,“ dodáva.

Vaši potomkovia zrejme s názorom odborníčky nebudú súhlasiť, ale vy možno áno: „Dvojmesačné prázdniny sú podľa môjho názoru nezmysel, pretože za takýto dlhý čas si deti zvyknú na celkom iný biorytmus. Prestavuje sa im už len tým, že večer chodia neskôr do postele a ráno dlhšie spia. Zmeniť to zo dňa na deň nemusí byť jednoduché. Často vzniká nervozita v celej rodine,“ konštatuje. Čo s tým?

1. Ujasnite si, kto má prednosť

Priznajte si, aj keď svoje deti milujete, v lete vám dobre padne oddych od riešenia ich školských problémov či zabezpečovania servisu okolo krúžkov. Máte právo vzdychať? Nie! Psychologička je pragmaticky tvrdá: „Rozhodnutie priviesť dieťa do života znamená prispôsobiť mu svoj život. Dieťa nesmie byť záťažou, ale radosťou. Kto chce, aby niečo dosiahlo, musí ubrať zo svojich záujmov.“

2. Zoznámte ho s učiteľkou

Najväčšou zmenou je september pre šesť-, sedemročných prvákov. „S deťmi, ktoré nie sú odolné proti stresu, by mohli rodičia navštíviť ich školu ešte pred druhým septembrom. Posledný týždeň sú už učitelia v práci a je možné ich požiadať o to, aby ustráchanému dieťaťu venovali pár minút. Z praxe viem, že to pomáha,“ odporúča PhDr. Bolgáčová.

3. Nesťažujte sa pred dieťaťom

Koľkokrát ste vypustili z úst vetu: Nechce sa mi do práce alebo ste si počas dovolenky povzdychli: To je strašné, už sa nám to kráti. „Dieťa má vedieť, že každý oddych sa končí, že koniec prázdnin nie je žiadna mimoriadna situácia. Argumentujte tým, že aj vy máte iba tri či päť týždňov dovolenky a musíte nastúpiť do práce, či sa vám to páči, alebo nie,“ hovorí odborníčka a dodáva vetné spojenie: Motivujte pozitívne. Ako? Svoje dieťa poznáte najlepšie. Urobte si trhací kalendár do najbližších voľných dní alebo prisľúbte za snahu hoci lístok do kina. „Starším deťom by už mohol pomôcť argument, že sa učia pre seba,“ hovorí optimisticky.

4. Spomínajte a plánujte

Čas v lete beží rýchlo a často máme tendenciu zabudnúť na pekné zážitky. „Posledné dni čo najčastejšie spolu spomínajte na zaujímavé situácie, rozoberajte spoločné zážitky a to, čo ste videli,“ hovorí doktorka Bolgáčová. K spomínaniu zároveň patrí aj plánovanie ďalších voľných dní a prázdnin. Niečo sa skončilo, ale máte sa na čo tešiť. Skrátka si určujte méty. Môže to byť hoci návšteva kina na konci prvého školského týždňa, výlet o mesiac a zimné prázdniny o dva.

5. Neskracujte si život

Stres skracuje život, to je veta, ktorú si opakujte. „Dospelý človek by sa mal naučiť ovládať svoje ja. Stres nespôsobuje len bolesti hlavy a žalúdka, ale aj vysoký krvný tlak, ktorý je veľmi nebezpečný,“ pripomína psychologička. „Vaša nervozita sa rýchlo prenáša na celú rodinu. Život je pritom krátky na to, aby sme si pokazili hoci len jednu minútu. Niekedy sa to nedá, ale treba sa snažiť,“ dodáva.

6. Bonbónik na záver

Ak máte tendenciu stresovať seba aj deti týždeň pred nástupom do školy, zaraďte spiatočku. Neskracujte zbytočne sebe ani deťom prázdniny. Veď trvajú až do prvého septembra. „Niektorí rodičia zavedú posledné dni domáci teror a nehovorí sa o ničom ako o škole,“ konštatuje odborníčka. Nebehajte s deťmi v strese po obchodoch a nezháňajte školské pomôcky, na to bude ešte dosť času. Doprajte sebe aj deťom na záver leta nejaký bonbónik. Ak sa dá, využite deň štátneho sviatku, predĺžte si víkend a vycestujte niekam.

Nemusí to byť práve dovolenka na Seychelách, stačí si naplánovať výlet k starým rodičom či na chalupu alebo hoci aj zorganizovať piknik v najbližšom lese s inou rodinou či s priateľmi. Hlavne, aby mali deti pocit výnimočného zakončenia leta. „Nabije to energiou nielen ich, ale aj rodičov a ľahšie sa prekoná stres z prvých dní v škole,“ odporúča psychologička.

Príbeh z praxe

Stačili štyri dni

Niekedy stačí malé vybočenie zo stereotypu a odreagovanie. „Mala som v ambulancii vo svojej podstate milú, ale stále stresovanú, nervóznu, nespokojnú, perfekcionistickú ženu. Na jej pleciach bola starostlivosť o dve deti a domácnosť, jej muž zarábal peniaze. Ten bol však už vyčerpaný z napätia a domácich konfliktov, ktoré pramenili z toho, že si jeho manželka neadekvátne budovala strašiaka z vecí, ktoré sú bežné a všedné. Aj začiatok školského roku bol o vetách typu: ako to celé budem zvládať, či opäť sa valí toľko povinností… Vyriešili to tak, že posledné štyri augustové dni vzal otec deti na stanovačku a ona mala čas len pre seba. Fungovalo to. Všetci sa upokojili.“

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
6 rád ako nedostať infarkt počas začiatku školského roka
ŠARM/ Katarína Čulenová