Dátum: Utorok 27.09.2016 Dnes oslavuje: Cyprián Zajtra: Václav

Práve číta: 37097

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

9 chutných tipov na bystrú myseľ a perfektnú pamäť

Zdroj: Báječná žena/ Jana Brožíková 22. august 2013, 07:00
Foto: profimedia.sk Tieto potraviny prospievajú vášmu mozgu

Vrátili ste sa z dovolenky oddýchnuté, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať? Vieme, čo roztočí vaše mozgové kolieska.

Kvalitná strava je dôležitá pre vaše fyzické i duševné zdravie. Aj mozog potrebuje živiny, práve tak ako vaše srdce, pľúca či svaly. Ktorým potravinám by dala prednosť vaša sivá hmota?

1. Z celého zrna

Mozog potrebuje energiu. Schopnosť dobrej koncentrácie a rýchleho riešenia úloh závisí od jej rovnomerného prísunu vo forme glukózy v krvi. Celozrnné obilniny, ktoré majú nízky glykemický index, uvoľňujú glukózu pomaly, preto pomáhajú udržať mentálnu bdelosť počas celého dňa. Dobré zdroje: ovsené vločky, celozrnné pečivo, hnedá ryža.

2. Čučoriedkový flám

Drobné tmavomodré guľôčky sú známe svojou antioxidačnou silou. Podľa nových poznatkov amerických vedcov dokonca môžu zlepšiť krátkodobú pamäť. Práve teraz dozrievajú, tak si to nedajte ujsť. Pridajte čučoriedky do jogurtu, raňajkových müsli alebo ich zobkajte na desiatu či na olovrant.

3. Dynamické duo

Esenciálne mastné kyseliny omega-3 – EPA a DHA – sú dôležité nielen pre srdce, cievy a kĺby, ale aj pre mozog. Nedostatok týchto dvoch kyselín, ktoré telo získava výhradne z potravy, zvyšuje riziko rozvoja Alzheimerovej choroby a demencie. Nájdete ich v tučných morských rybách, o niečo menej v rôznych semienkach.

4. Ochrana pre bunky

Lykopén patrí medzi najsilnejšie antioxidanty a jeho najvýdatnejším zdrojom sú paradajky. Tepelnou úpravou koncentrácia lykopénu stúpa, kečup ho obsahuje až päťkrát viac ako čerstvé plody. V kombinácii s flavonoidmi – kvercetínom a kempferolom, ktoré sú v paradajkách takisto bohato zastúpené, znižuje riziko demencie i tvorby nádorov.

5. Tajomstvo tekvice

Najväčší poklad ukrýva tekvicová zelenina v semienkach. Hrsť semienok pokryje vašu dennú potrebu zinku. Tento stopový prvok je súčasťou enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na dôležitých procesoch v tele vrátane tvorby energie. Zinok potrebuje nielen pokožka, vlasy, nechty, pohlavné orgány, ale aj mozog, pretože podporuje pamäť a myslenie.

6. Zelené impulzy

Brokolica je známa svojimi protirakovinovými účinkami, no zároveň je výborným zdrojom vitamínu K, potrebného pre pevné a zdravé kosti. Tento vitamín zároveň zvyšuje mozgový potenciál i poznávacie schopnosti. Na mozgovú činnosť priaznivo pôsobia aj bioaktívne látky obsiahnuté v listovej zelenine, napríklad v šalátoch.

7. Jedinečné bôby

O lecitíne sa hovorí, že je to potrava pre mozog. Zúčastňuje sa na mentálnych i nervových procesoch a na jeho nedostatok sú nervové bunky mimoriadne citlivé. Ak si chcete zlepšiť krátkodobú pamäť i koncentráciu a zbystriť pozornosť, spoľahnite sa na sójové bôby a výrobky, ktoré – rovnako ako vajíčka – obsahujú veľa prírodného lecitínu.

8. Kúzlo bylinky

O šalvii je známe, že dokáže zlepšovať pamäť. Na tento účel sa väčšinou odporúča vo forme esenciálneho oleja, ale nič vám nebráni v tom, aby ste si pridali čerstvú bylinku do šalátov i do varených pokrmov.

9. Žltý zázrak

Ak chcete mať mozog vždy v skvelej kondícii, pravidelne ho dopujte kurkumou. Pikantné korenie sa vyrába pomletím hľuzy kurkumy dlhej a ukrýva v sebe netušenú silu. Slúži ako palivo pre mozog, chráni mozgové bunky, udržiava bystrú myseľ, odďaľuje výpadky pamäti a spomaľuje starnutie.


 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Zdravá ako po masle: Urobte si doma ghee a použite ho ako liek. Ako?

Myslíte si, že maslo a zdravý životný štýl sa navzájom vylučujú? Omyl. Treba...
 

Energia pre mozog: 7 surovín, ktoré roztočia lenivé mozgové kolieska

Na dovolenke ste si perfektne oddýchli, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať?...
 

Oranžové korenie: Aksamietnica vás zachráni po opici aj pri plesniach

U nás sa používa hlavne na okrasu, v Gruzínsku je však aksamietnica tradičnou...
 

Mozog by cvičil neurobik: Čo ešte treba robiť, aby ste ho naštartovali?

Ako si uchovať skvelú pamäť, bystrý úsudok a duševnú sviežosť? Nedovoľte...
 

ANKETA o zdraví Slovákov: Prezraďte, ako ste na tom a vyhrajte!

Zdravie je to najcennejšie, čo máme, no akoby sme na to niekedy zabúdali......
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.