Dátum: Piatok 20.01.2017 Dnes oslavuje:

Dalibor Zajtra: Vincent

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

9 chutných tipov na bystrú myseľ a perfektnú pamäť

Zdroj: Báječná žena/ Jana Brožíková 22. augusta 2013, 07:00
Foto: profimedia.sk Tieto potraviny prospievajú vášmu mozgu

Vrátili ste sa z dovolenky oddýchnuté, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať? Vieme, čo roztočí vaše mozgové kolieska.

Kvalitná strava je dôležitá pre vaše fyzické i duševné zdravie. Aj mozog potrebuje živiny, práve tak ako vaše srdce, pľúca či svaly. Ktorým potravinám by dala prednosť vaša sivá hmota?

1. Z celého zrna

Mozog potrebuje energiu. Schopnosť dobrej koncentrácie a rýchleho riešenia úloh závisí od jej rovnomerného prísunu vo forme glukózy v krvi. Celozrnné obilniny, ktoré majú nízky glykemický index, uvoľňujú glukózu pomaly, preto pomáhajú udržať mentálnu bdelosť počas celého dňa. Dobré zdroje: ovsené vločky, celozrnné pečivo, hnedá ryža.

2. Čučoriedkový flám

Drobné tmavomodré guľôčky sú známe svojou antioxidačnou silou. Podľa nových poznatkov amerických vedcov dokonca môžu zlepšiť krátkodobú pamäť. Práve teraz dozrievajú, tak si to nedajte ujsť. Pridajte čučoriedky do jogurtu, raňajkových müsli alebo ich zobkajte na desiatu či na olovrant.

3. Dynamické duo

Esenciálne mastné kyseliny omega-3 – EPA a DHA – sú dôležité nielen pre srdce, cievy a kĺby, ale aj pre mozog. Nedostatok týchto dvoch kyselín, ktoré telo získava výhradne z potravy, zvyšuje riziko rozvoja Alzheimerovej choroby a demencie. Nájdete ich v tučných morských rybách, o niečo menej v rôznych semienkach.

4. Ochrana pre bunky

Lykopén patrí medzi najsilnejšie antioxidanty a jeho najvýdatnejším zdrojom sú paradajky. Tepelnou úpravou koncentrácia lykopénu stúpa, kečup ho obsahuje až päťkrát viac ako čerstvé plody. V kombinácii s flavonoidmi – kvercetínom a kempferolom, ktoré sú v paradajkách takisto bohato zastúpené, znižuje riziko demencie i tvorby nádorov.

5. Tajomstvo tekvice

Najväčší poklad ukrýva tekvicová zelenina v semienkach. Hrsť semienok pokryje vašu dennú potrebu zinku. Tento stopový prvok je súčasťou enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na dôležitých procesoch v tele vrátane tvorby energie. Zinok potrebuje nielen pokožka, vlasy, nechty, pohlavné orgány, ale aj mozog, pretože podporuje pamäť a myslenie.

6. Zelené impulzy

Brokolica je známa svojimi protirakovinovými účinkami, no zároveň je výborným zdrojom vitamínu K, potrebného pre pevné a zdravé kosti. Tento vitamín zároveň zvyšuje mozgový potenciál i poznávacie schopnosti. Na mozgovú činnosť priaznivo pôsobia aj bioaktívne látky obsiahnuté v listovej zelenine, napríklad v šalátoch.

7. Jedinečné bôby

O lecitíne sa hovorí, že je to potrava pre mozog. Zúčastňuje sa na mentálnych i nervových procesoch a na jeho nedostatok sú nervové bunky mimoriadne citlivé. Ak si chcete zlepšiť krátkodobú pamäť i koncentráciu a zbystriť pozornosť, spoľahnite sa na sójové bôby a výrobky, ktoré – rovnako ako vajíčka – obsahujú veľa prírodného lecitínu.

8. Kúzlo bylinky

O šalvii je známe, že dokáže zlepšovať pamäť. Na tento účel sa väčšinou odporúča vo forme esenciálneho oleja, ale nič vám nebráni v tom, aby ste si pridali čerstvú bylinku do šalátov i do varených pokrmov.

9. Žltý zázrak

Ak chcete mať mozog vždy v skvelej kondícii, pravidelne ho dopujte kurkumou. Pikantné korenie sa vyrába pomletím hľuzy kurkumy dlhej a ukrýva v sebe netušenú silu. Slúži ako palivo pre mozog, chráni mozgové bunky, udržiava bystrú myseľ, odďaľuje výpadky pamäti a spomaľuje starnutie. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Nezdravé bývanie: POZOR na negatívny účinok geopatogénnych zón u vás doma

Negatívne vibrácie spôsobujú aj nevhodne umiestnené dvere, okná či zle...
 

Intímne omladenie: Ťažkosti môže pomôcť zmierniť zákrok špeciálnym laserom

Pribúdajúce roky sa podpisujú nielen pod vašu tvár, ale aj pod intímne miesta....
 

Vypestujte si doma vlastné! Bobule z imela sú jedovaté, listy naopak liečivé

Zostalo vám po Vianociach imelo? Vysaďte ho v záhrade a o štyri roky budete...
 

Chcete jesť zdravšie? Poznáme najväčších protivníkov racionálnej výživy!

Čo najviac kazí vaše predsavzatia? Tuk, cukor a soľ.
 

Vyskúšajte liečivý HIT: Priložte cibuľu na chodidlá a sledujte tie zázraky!

O jej účinkoch vedeli už v 16. storočí. Je najvyšší čas vyskúšať cibuľové...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.